تغییر روش اعدام محکومان در ویرجینیای آمریکا؛ صندلی الکتریکی به جای تزریق دارو

وکیل ملت: سناتورهای ایالت «ویرجینیا» لایحه را تصویب کرده‌اند که به دولت اجازه می‌دهد زندانیان محکوم به اعدام را به جای استفاده از تزریق با صندلی الکتریکی اعدام کنند.

تاریخ انتشار: 19اسفند1394|00:15

تغییر روش اعدام محکومان در ویرجینیای آمریکا؛ صندلی الکتریکی به جای تزریق دارو
| کد خبر: 114133

سناتورهای ایالت «ویرجینیا» در آمریکا لایحه‌ای را تنظیم کرده‌اند که طبق آن به مسئولان زندان اجازه داده می‌شود که برای اعدام محکومان از صندلی الکتریکی استفاده کنند.

بر اساس گزارش «آرتی»، این قانون به دلیل کمبود سراسری داروهای کشنده در آمریکا، جایگزین اعدام به روش تزریق خواهد شد؛ هر چند مشخص نیست که آیا «تری مک اولیف»، فرماندار دموکرات این ایالت این لایحه را برای تبدیل شدن به قانون و اجرایی شدن امضا خواهد کرد یا نه.

این لایحه روز دوشنبه و با 22 رای موافق در برابر 17 رای مخالف در مجلس سنای این ایالت تصویب شد.

اگر فرماندار «مک اولیف» این لایحه را وتو کند، قانون گذاران باید به نحوی حمایت سناتورهای بیشتری را برای رد وتوی فرماندار دموکرات جلب کنند؛ انتظار می‌رود که این لایحه در هفته جاری به فرماندار ارسال شود.

طرفداران این قانون می‌گویند که مخالفان اعدام با تزریق داروی کشنده کار را برای اجرای حکم با شیوه سخت کرده‌اند. سناتور «دیک ساسلاو» (Saslaw) رهبر حزب دموکرات گفته است که زمانی که مجرمان چند نفر را به قتل می‌رسانند دیگر شایستگی اینکه با آنها رفتار انسانی شود ندارند.

وی در مصاحبه با اسوشیتدپرس گفت: «وقتی شما همچو جنایاتی مرتکب می‌شوید دیگر حق ندارید نسبت به شیوه‌ای که با شما رفتار می‌شود اعتراض کنید و انتظار رفتار انسانی با خودتا را داشته باشید».

ویرجینیا یکی از حداقل هشت ایالتی است که می‌خواهد اجازه اعدام با صندلی الکتریکی را صادر کند؛ اما در حال حاضر به زندانیان اجازه داده می‌شود که بین اعدام با تزریق داروی کشنده و صندلی الکتریکی یکی را انتخاب کنند.

  بر اساس این گزارش، طبق این لایحه جدید دولت می‌تواند زمانی که دسترسی به داروی کشنده وجود ندارد از صندلی الکتریکی برای اجرای حکم اعدام استفاده کند.

ماه آوریل گذشته ایالت «اوکلاهاما» قانونی را به تصویب رساند که بر طبق آن دولت می‌تواند زمانی که دسترسی به داروهای کشنده وجود ندارد یا دیوان عالی آن ایالت این شیوه اعدام را مخالف قانون اساسی آمریکا می‌داند از اعدام با روش «اتاق گاز» برای اجرای حکم استفاده کنند.

«مایکل سنگ»، مدیر اجرایی زندان ویرجینیا در رابطه با جایگزین کردن  صندلی الکتریکی با تزریق به «ان.بی.سی» گفت: «هیچ راهی انسانی برای کشتن یک انسان دیگر وجود ندارد، اما به نظر من  اعدام با برق بدتر از تزریق کشنده است و شما اساسا در این شیوه یک انسان را زنده زنده می‌پزید».

دادگاه عالی ایالت نبراسکا در جرجیا حکم داده‌اند که صندلی الکتریکی قانون ممنوعیت مجازات بی‌رحمانه و غیر معمول  را نقض می‌کند.

آمریکا جزو نادر کشورهای غربی است که در آن مجازات اعدام انجام می‌شود و این موضوع همواره مورد اعتراض سازمان‌های حقوق ‌بشری قرار گرفته است.

دسته بندی حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top