تبعات قضایی سخنان قاضی پور

بهمن كشاورز

وکیل ملت: نادر قاضي پور ، نماينده فعلي مجلس و منتخب مردم اروميه براي مجلس دهم شوراي اسلامي، در ستاد انتخاباتي خود و در جمع طرفدارانش سخناني گفته كه بازتاب هاي منفي گسترده‌اي به همراه داشته است.

تاریخ انتشار: 19اسفند1394|13:40

 تبعات قضایی سخنان قاضی پور
| کد خبر: 114485

       

هرچند قاضي پور در واكنش به اعتراضات، بخشي از سخنان خود كه خلاف عفت عمومي و رفتار نادرست با يكي از نمايندگان مجلس بوده را يك شوخي دانسته و در رابطه با  توهين و تهديد زنان به خصوص زنان نماينده مجلس نيز فقط از زنان اروميه عذر خواهي كرده است، اما اعتراضات به رفتار وي در حال گسترش است.                

فارغ از اينكه چه ميزان وي به سخنانش اعتقاد دارد و خاطراتش از جنگ درست است يا خير، بايد ديد رسيدگي به اين نوع رفتار چگونه خواهد بود؛ آيا شاهد برخورد قضايي و انتظامي با وي خواهيم بود يا عذر خواهي نصفه و نيمه وي پايان ماجراها خواهد بود.                             

هرچندسخنان اين نماينده مجلس فعلي بخش‌هاي مختلفي دارد و از توهين به اقشار جامعه گرفته تا خدشه وارد كردن به امنيت ملي را شامل مي‌شود به همين دليل انتظار براي ورود دادستاني به عنوان مدعي العموم، برخورد هيات نظارت بر عملكرد نمايندگان مجلس  و توجه ويژه در ارزيابي اعتبار نامه وي حداقل خواسته معترضان است كه بايد ديد طبق قوانين رفتار وي جرم بوده است يا خير، كه اگر اين نوع سخنان براساس قوانين جرم تلقي نشوند اعتراضات نتيجه اي نخواهند داشت و اگر مطابق قوانين، وي مرتكب تخلفي و جرمي شده باشد بايد منتظر برخوردهاي قانوني با وي بود.

دسته بندی با وکلا , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

ali
|
7فروردين ماه 1395
0
1
طبق ماده ٦٠٨ قانون مجازات توهین به افراد مجازات شلاق تا ٧٤ ضربه و یا جزای نقدی دارد. طبق ماده ٦٠٩ توهین به مامور سه ماه تا شش ماه حبس یا ٧٤ ضربه شلاق و یا جزای نقدی دارد . با توجه به اینکه سخنان قاضی پور اهانت به علیخانی معاون پارلمانی مجمع تشخیص مصلحت و زنان مجلس بوده ایشان مشمول مواد فوق است.قاضی پور گفته که اگر زنان به مجلس بیایند بلایی سرشان می آید. وی باید اثبات کند که در مجلس چه بلایی سر زنان نماینده می آید؟
قذف در ماده ٢٤٥ قانون مجازات عبارت از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر . ماده ٢٥٥ قذف را حق الناس میداند و تعقیب و اجرای مجازات را منوط به مطالبه مقذوف . ( با پوزش از آقای علیخانی ). طبق قانون مجازات حد لواط برای فاعل در صورت عنف اعدام است. ( قاضی پور اقرار کرده که آقای علیخانی غش کرده و او با ایشان به زور مرتکب لواط شده است) بنابراین حکم قاضی پور اعدام است. لیکن چون علیخانی تکذیب کرده ، قاضی پور باید به حد قذف محکوم شود. نکته دیگر در سخنرانی قاضی پور توهین و افترا و نشر اکاذیب است. این جرم بر اساس ماده ٦٩٧ قانون مجازات جز در مواردی که موجب حد است( اعدام ) از یک ماه تا یکسال حبس و ٧٤ ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکومیت خواهد داشت. این ماده می گوید هر کس به وسیله ..... نطق در مجامع ... به کسی امری را صریحا نسبت دهد( نسبت کره الاغ و سوسول به نمایندگان و توهین به علیخانی و زنان مجلس و همچنین نمایتدگان جوان در ادوار مختلف ) .... که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود و نتواند صحت آن را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یکسال حبس و تا ٧٤ ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد. در صحبتهای قاضی پور به همه زنان ادوار گذشته به این دید نگاه شده که حتما به آنها تجاوز شده چون خود این نماینده میگوید: مجلس جای زنان نیست، جای مردان است، بفرستید سرشان بلا بیاورند آبرویتان برود؟" حتی اگر به فرض محال در مجلس به شخصی هم تجاوز شده باشد (بر اساس تبصره ماده ٦٩٧) و او بتواند اثبات نماید به واسطه اشاعه فحشا باید به حداکثر مجازات محکوم شود. ایشان صراحتا اقرار میکند که ٨٠٠ اسیر عراقی را کشته است با توجه به این اقرار صریح قاضی پور از سوی مراجع بین اللمللی به علت نقض حقوق اسرای جنگی و حقوق بشر تحت تعقیب قرار خواهد گرفت .

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top