فساد لجام‌گسیخته‌ در دولت قبل

صادق زیباکلام

وکیل ملت: گر کسی مدعی آن شود که از زمان پایان قاجارها یعنی قریب به 90 سال گذشته، در هیچ مقطعی چنین فساد لجام‌گسیخته‌ای در ایران وجود نداشته است، فکر نمی‌کنم سخنی به اغراق گفته باشد. در حقیقت ما هیچگاه شاهد چنین فساد دولتی با این حجم که در فاصله سال‌های 84 تا 92 در کشور اتفاق افتاد، نبوده‌ایم.

تاریخ انتشار: 19اسفند1394|21:56

فساد لجام‌گسیخته‌ در دولت قبل
| کد خبر: 114721

◀️ با توجه به اینکه چهره‌ها و مسئولانی که در این مقطع تاریخی قدرت را در دست داشتند حسب ظاهر باید افراد متدین و اصولگرایی بوده باشند، چرا باید با وجود چنین افرادی چنین حجمی از فساد در کارخانه‌ها، بانک‌ها یا ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر شیوع پیدا کرده باشد؟ فروش هوا، زمین و جنگل چطور می‌توانسته اتفاق افتاده باشد؟

◀️ فسادی که نمی‌توان سرمنشاء آن را فقر دانست، چون بر اساس آمار و اطلاعات درآمد کشور در این هشت سال به اندازه کل درآمدهای کشور از ابتدای قرن بیستم تا همین سال‌های اخیر بوده است. یعنی در این مدت به اندازه قریب به 100 سال درآمد نفتی داشته‌ایم.

1⃣ دلیل اول پاسخگو نبودن نهادهای بالاتر در کشور است. بالاخره این پرونده‌ها و فسادها در خلاء که اتفاق نیفتاده است. این‌ها در دولت اصولگرایان و در مقطعی اتفاق افتاده است که دولت، مجلس و سایر نهادها دست اصولگرایان بوده است و آنها نه‌تنها دارای بخشی از قدرت بلکه صاحب بیشترین ارکان آن بوده‌اند اما امروز بابت این فسادهایی که یکی پس از دیگری برملا می‌شود اصلا پاسخگو نیستند.

2⃣ عامل دومی که معتقدم نقش پررنگی در به‌وجود آمدن چنین فسادهایی دارد، اقتصاد دولتی حاکم بر ایران است. در کشور همه‌چیز در دست دولت است. بانک‌ها، نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع بزرگ، راه‌آهن، همه و همه در اختیار دولت است و متاسفانه تجربه تاریخ بشر نشان داده است که هرجا که اقتصاد دولتی شود دیر یا زود فساد در آن رخنه خواهد کرد.

‼️ من در عجبم از اصولگرایانی که تحصیلاتشان در حوزه اقتصاد است و مدام در حال فریاد و نامه نوشتن هستند اما یک‌بار به این فکر نمی‌کنند که چرا چنین حجم از فساد در کشوری مانند هند نیست؟ بنده معتقدم مادامی که اقتصاد دولتی در ایران حاکم باشد فساد جزو گریزناپذیر چنین اقتصادی خواهد بود.
 

روزنامه قانون

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

ali
|
20اسفند ماه 1394
0
2
سلام .. واقعا کشور عجیبی داریم اونقدر عجیب که ایران رو تبدیل کرده به بهشتی برای برخی دلالان
ali
|
20اسفند ماه 1394
0
2
آدم اینا کجای دلش بذاره که یه پیام بده و فرداش همه ی ایمیلش فیلتر بشند اینه رسالت خبرنگاریتون ؟!! برای شما بیشتر متاسفم تا اونا که ازشون گفتم

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top