تاریخ انتشار: 19اسفند1394|22:38

| کد خبر: 114733
آشنایی با حقوق زنان (ارث زن از شوهر )

قانون درباره سهم ارث زن پس از مرگ شوهر چه می گوید؟

وکیل ملت: مجلس شورای اسلامی، در سال 1387 مواد 946 و 948 قانون مدنی ایران را اصلاح کرد. با این اصلاح و سهیم کردن زوجه در قیمت زمین، تحولی چشم‌گیر در حقوق ارث زوجه از اموال شوهر به وجود آمد.

مجلس شورای اسلامی، در سال 1387 مواد 946 و 948 قانون مدنی ایران را اصلاح کرد. با این اصلاح و سهیم کردن زوجه در قیمت زمین، تحولی چشم‌گیر در حقوق ارث زوجه از اموال شوهر به وجود آمد.

 این تحول، بیش از هر چیز مدیون اظهار نظر صریح یکی از فقهای معاصر است که زمینه مناسب را برای ارائه طرح از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی  فراهم ساخت. در قانون مدنی، مصوب سال 1307( هـ.ش) به پیروی از نظر مشهور فقهای امامیه‌‌‌‌‌، زن از عین و قیمت زمین محروم است و تنها مستحق دریافت قیمت ابنیه و اشجار بود که با اصلاح مواد فوق، زمین نیز مشمول سهم زن از اموال شوهر شد.

براساس ماده 861 قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد به شرط اين كه در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. اما ماده 880 قانون مدنی می‌گويد: «اگر زن كه وارث شوهر است و او را به قتل عمد رسانده باشد، ارث نخواهد برد.»

اگر شوهر در زمان فوت هيچ فرزند يا نوه‌اي از همسرش يا از همسران قبلی نداشته باشد، زن از اموال مرد يك چهارم ارث می‌برد. در غير اين صورت يك هشتم از اموال مرد را به ارث خواهد برد.

پيشتر، زن به استناد ماده 946 قانون مدنی فقط از اموال منقول (هر چيزی كه از شوهر باقی مانده بود) ارث می‌برد و در اموال غيرمنقول (ساختمان و زمين) سهمي به او نمی‌رسيد. اما پس از 70 سال مجلس هشتم ماده قانونی را تصويب كرد كه براساس آن زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، يك هشتم از اموال منقول، يك هشتم ديگر نيز از قيمت اموال غيرمنقول از جمله عرصه و عيان - ساختمان و زمين - ارث خواهد برد.

در صورتی كه مرد هيچ فرزندی نداشته باشد، سهم زن يك چهارم از اموال منقول، همه اموال خواهد بود. همچنين از فروش اموال غيرمنقول يعني عرصه و عيان - ساختمان و زمين - به ميزان يك چهارم سهم خواهد برد.
 
ماده 942 قانون مدنی می‌گويد: «اگر مردی دارای دو يا چهار زن عقد دائم است، پس از مرگش در صورت داشتن فرزند، يك هشتم از اموالش بين زنان به طور مساوي تقسيم خواهد شد. البته به اين نكته مهم نيز بايد توجه داشت، دو زن كه يكی از آنها فرزندی ندارد اما زن دوم دو دختر و يك پسر دارد، پس از مرگ همسر، زن اول با آن كه فرزندی از شوهر متوفی نداشته است، ولی به علت وجود فرزندان همسر دوم نصف يك هشتم از اموال شوهرش را ارث خواهد برد.»

ماده 843 قانون مدني به وصيت‌كننده اجازه داده كه فقط تا ثلث اموالش را وصيت كند. اگر وصيت فرد متوفي بيش از اين مقدار باشد بايد ورثه در خصوص بقيه اموال اجازه دهند. يعني اگر خانه‌اي كه از سوی شوهر متوفی برای همسرش وصيت شده از نظر قيمتي بيش از يك سوم اموال او نباشد وصيتنامه صحيح است. در غير اين صورت بايد ورثه درباره بقيه ثلث اموال اجازه دهند.
 
براساس ماده 940 زنی كه عقد دائم مرد متوفی بوده ارث می‌برد و اگر زني كه در عقد موقت مرد بوده ارث نخواهد برد. در ماده 943 قانون آمده است: «اگر مرد، زن خود را به صورت رجعی (طلاقی كه به طور معمول انجام می‌يابد) طلاق داده باشد و در زمان عده فوت كرده باشد زن از اموال شوهر ارث می‌برد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top