صدور پروانه وکالت برای قضات منفک شده! برای چه و به چه قیمتی

ابوالفضل انوری

وکیل ملت: دیروز دوست و همکار ارجمندم جناب امیرسالار داودی خبری مبنی صدور پروانه وکالت برای یکی از قضات سابق و بازخرید شده! اعلام نموده و خواستار بیان صحت یا سقم آن از طرف کانون بودند. اگر این خبر صحت داشته باشد 《امتیاز منفی بزرگی》 برای جامعه وکالت بالاخص برای کانون وکلای دادگستری مرکز ثبت خواهد شد! به این دلیل که:

تاریخ انتشار: 20اسفند1394|23:05

صدور پروانه وکالت برای قضات منفک شده! برای چه و به چه قیمتی
| کد خبر: 115166

نام دیگر پروانه وکالت ، جواز وکالت است یعنی مجوز و به تبع آن ، اجازه وکالت به کسی دادن! برای صدور اجازه وکالت  هم سوابق فعالیتی شخص متقاضی ، و هم حقوق فعالین سابق در حرفه وکالت باید مد نظر قرار گیرد! چرا که همه عضو یک خانواده ایم و لذا در پذیرش عضو جدید باید دقت زیادی داشته باشیم. چون میدانیم! تمام سوابق و فعالیتهای قبل و  بعد عضو جدید این خانواده به نام خانواده گفته خواهد شد!
رعایت شأن و اعتبار جامعه وکالت از واجبات است. وکلای محترم نه تنها باید با رفتار مناسب در همه زمینه ها و رعایت اخلاق حرفه ای در حفظ شأن و حتی اعتلای جایگاه خود کوشش کنند بلکه بر کانون نیز فرض است که در صدور اجازه برای عضویت در این خانواده دقت و اهتمام لازم را داشته باشد!. اینکه متقاضیان پروانه وکالت نباید دارای سوء سابقه باشند امری است کلی ، و مختص سوابق امنیتی و یا ارتکاب جرائم خاص نمیگردد. نداشتن سوء سابقه یک مفهوم و حکم کلی است که علاوه بر اینها ، رعایت اخلاق حرفه ای  و داشتن حسن سابقه را نیز شامل میشود.
رعایت شأن و اخلاق حرفه ای و داشتن حسن رفتار مختص وکلا یا! قضات نیست. نه تنها شامل هر دو میشود بلکه دایره شمولی بزرگتر نیز داشته و شامل هر شخصی که در عرصه حقوقی_قضایی فعالیت میکند نیز میگردد. بنابراین رعایت اخلاق حرفه ای و حسن رفتار به این معنی نیست که الزامأ باید در داخل جامعه وکالت رعایت شود و صرفأ اگر وکیلی تخلفی کرد با وی برخورد شود. بنابراین نباید فقط به رعایت شأن و اخلاق حرفه ای در درون این خانواده دقت کرد و فعالیت اعضای فعلی را رصد نمود! بلکه 《باید!》به سابقهء فعالیتی و رعایت اخلاق حرفه ای  کسانیکه درخواست ورود و عضویت در این خانواده را دارند توجه کافی نمود! چراکه با ورود اعضای جدید به این خانواده  تمام سوابق و فعالیتهای قبل و بعد وی به نام خانواده گفته خواهد شد!!! بررسی سوابق قضات منفک شده از دستگاه قضایی و سایر متقضایان ، نباید فقط به عدم وجود سوء سابقه کیفری و امنیتی ختم شود!! بلکه سوابق 《اخلاق فعالیتی》آنها باید مورد توجه دقیق و همه جانبه قرار گیرد. قاضی که در سوابق فعالیتی خود خصوصأ نزد مراجعین امتیاز مثبت نداشته و فاقد حسن سابقه است به نحوی که حتی در برخی مواقع ملزم  به بازخریدی و یا استعفاء شده ،  چطور ممکن است در فعالیت وکالتی دارای رفتاری شایسته باشد؟! با صدور جواز وکالت نه تنها اجازه ادامه فعالیتهای ناشایست را به وی داده ایم! 《بلکه یک امتیاز منفی برای جامعه وکالت صادر کرده ایم! 》
چطور دادگاه عالی انتظامی قضات در بررسی صلاحیت کاندیداها ، بر خلاف اصل برائت و اصل صحت و بجای اینکه 《دلیل عدم صلاحیت 》را ارائه نماید با عبارت 《 عدم احراز صلاحیت》اتخاذ تصمیم میکند؟ مگر برائت احراز شدنی است؟ یا وجود دارد؟ مگر نه این است که خلافش باید اثبات شود؟!!! و حالا کانون وکلا با وجود دلایلی بر رد صلاحیت مبادرت به صدور جواز وکالت نماید!!!
تصور میکنید صدور چنین پروانه هایی چه نگاههایی را علیه جامعه وکالت ایجاد خواهد کرد؟ مگر نه این است که تمام این اتهامهایی که در تلوزیون و رسانه ها و برخی مجامع علیه جامعه وکالت وجود دارد را تقویت خواهد کرد؟! آیا مطلعین از سوابق این متقاضیان نمیگویند فلانی در دادگاه با آنهمه نظارتی که بر وی وجود داشت چنین و چنان میکرد در وکالت که نظارت آنچنانی نیست چه ها خواهد کرد؟! 《 آیا این تضعیف موقعیت کانون در برابر مرکز امور مشاوران 187 نیست؟! 》آیا نخواهند گفت مرکز امور مشاوران هر کسی را نمیپذیرد اما کانون به بهانه و به نام استقلال هر کسی را میپذیرد؟! آیا نخواهند گفت کانون شده مأمن و پناهگاه متخلفین؟! آیا در تلاشهای ما برای کسب  استقلال موثر نخواهد بود؟! آیا این بهانه را به دست مخالفین استقلال نخواهیم داد که کانون با سوء استفاده از استقلال خود و عدم نظارت 《پس زده های دستگاه قضا》را در خود جای میدهد؟!
تمام این تصمیمات و اقدامات امتیازات منفی است که نه تنها بدون شک استقلال جامعه وکالت را مورد هجوم قرار خواهد داد! شأن و جایگاه وکالت را تخریب خواهد کرد! بلکه متأسفانه باعث بروز آثار منفی علیه  جامعه قضایی خواهیم شد! قطعا در کاهش اعتماد مردم به وجود سلامت قضایی  مؤثر خواهد بود.
در یک شرکت خصوصی برای استخدام نیرویی که از شرکت دیگری منفک شده حساسیت بسیاری به خرج میدهند! همکاری با وی را منوط صدور گواهی حسن فعالیت از شرکت سابق وی میدانند! آیا کانون...
 

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

مهبد
|
21اسفند ماه 1394
1
0
حالا نه اینکه شما شان و اخلاق حرفه ای تون رعایت کردین نه اینکه بهترین افراد جامعه اید در مورد شما صحبت کردن نیاز توضیح نیست مردم خودشون بهتر قضاوت میکنند باید افتخار هم بکنید یک قاضی گرچه منفک شده جمع وکلا بیاد یک قاضی در پایین ترین حد قضاوت باز هم از بهترین و بالاترین وکیل بهتر و با اخلاق تره
انچه که عیان است چه حاجت به بیان است
رضا
|
24اسفند ماه 1394
0
0
متاسفانه کانون وکلا به هم رشته های خود رحم نمی کند و با عث بی کاری فارغ التحصیلان حقوق است حالا ادعای شان وکالت نیز می کند شانی کاذب که علت اصلی ان انحصار است و بی کاری حجم زیادی از حقوق خوانده ها

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top