رجعت به گذشته با شکوه

مهرداد قربانی سرابی

وکیل ملت: مطلبی از دوست و همکار بزرگوار جناب آقای امیر سالار داودی دیدم که با عنوان " تخلفی بزرگ و نابخشودنی " مرقوم فرمودند . فرمایشات بجا و شایسته این همکار با دقت ، بنده را بر آن داشت چند سطری در مورد آنچه دیدم یادداشت نمایم .

تاریخ انتشار: 20اسفند1394|23:10

رجعت به گذشته با شکوه
| کد خبر: 115169

در زمان پیشین که سعادت پوشیدن لباس وکالت نصیب گردید و افتخار ورود به این کسوت شریف شامل حال اینجانب شد . اعمال و اقداماتی از سوی بزرگان دیدم و مشاهده نمودم که فراموش کردن آن میسر نمی باشد و قطعا انصاف هم نیست ونقل آن برای حاضرین در فضای مجازی تکلیف اخلاقی و صنفی است . شادروان مرحوم مغفور داود فاطمی بعنوان قائم مقام ریاست انتصابی کانون وکلا ، اداره امور  کانون وکلای دادگستری مرکز با حوزه فعالیت تمام کشور به غیر از دو استان فارس و آذربایجان شرقی را بر عهده داشتند .

لازم به توضیح است  این مرد بزرگ فعالیت فردی نمی نمود و تمام کانون را با کمیسیون های گوناگون اداره می کرد  .امر صدور پروانه وکالت را هم به سه وکیل شایسته محول نموده بود نام یک عضو از این اعضا مرحوم مغفور آقای جهانگیر حسن خانی بود . این مرد سال ها  مشاغل متعدد قضایی داشت واز افراد خوشنام دادگستری بود و هست . آخرین سمت قضایی ایشان ریاست دادگاه جنایی استان بود و بین مردم ، وکلا و قضات خوشنام است یادش گرامی ،  نام وی پایدار و پاینده باد .

شایسته است به عرض برسانم چند دوره هم افتخار  عضویت هیات مدیره کانون را داشتند .از ذکر نام دو عضو محترم دیگر پرهیز می کنم و یک صد سال عمر  برای این دو عضو وارسته  آرزو می نمایم . جا دارد عرض کنم  چنین مرسوم بود و  از قانون اطاعت  می گردید . قضات و افرادی که اشتهار به فساد داشتند حق دریافت پروانه وکالت نداشتند . احراز این موضوع با درج نام قضات متقاضی پروانه وکالت در مجله کانون و الصاق نام ایشان بر تابلوی اعلانات کانون در خیابان سعدی صورت می گرفت .

کمسیون تحقیق که متشکل از شریف ترین افراد بودبا هرینه شخصی به اقصی نقاط کشور سفر می نمودند تا در مورد نحوه قضاوت و رفتار این قضات با مردم و وکلا تحقیق کنند . این اقدامات صرف نظر از گزارشات وزارت خانه ها و بخش های نظارتی صورت می گرفت سپس گزارش تهیه می گردید و در صورت تصویب ،  پروانه وکالت صادر می شد . چند مورد به خاطر دارم گزارشات دولتی مبتنی بر صحت بود و گزارش هیات تحقیق کانون عدم صحت را اعلام نمود .

پروانه وکالت صادر نشد و در مواردی دقیقا بر عکس عمل گردیده است . این یعنی استقلال کانون وکلای دادگستری ، در خاطر دارم یکی از عالی ترین مقامات دیوان عالی کشور برای دریافت پروانه وکالت به کانون مراجعه کرد بواسطه آگهی در مجله کانون  گزارشاتی واصل شد به همین سبب وبه علت  برخورد نا شایست ایشان با وکلا اعطای پروانه وکالت به وی شش ماه زمان برد و صدور پروانه نامبره پس حصول یقیین از انتباه ایشان و سایر قضات شاغل صورت گرفت و در نقطه مقابل چند قاضی خوشنام و شریف بودند که مورد غضب آقای شیخ محمد یزدی ریاست اسبق قوه قرار گرفته بودند  به محض فراغت این قضات از دادگستری با منزل این عزیزان تماس گرفته شد و سریعا پروانه وکالت برای این قضات شریف و پاکدامن صادر شد . 

به این ترتیب قضات محترم متوجه شدند علاوه بر صفت پرهیز کاری که متصف به آن هستند . حرمت وکلای دادگستری  هم باید حفظ شود  چون در آینده متقاضی پروانه وکالت  و بالاخره مراجعه کننده به کانون مستقل وکلا هستند.  اگر پشت ایشان به کوه هم بود. معیار رفتار و کردار این عزیزان خواهد بود . این گونه بود که شان وکلا در دادگستری رعایت می گردید . عزت ، جدیت می طلبد .ولی امروز قضات می دانند دیر یا زود صاحب پروانه وکالت می شوند .  

 

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top