نحوه مطالبه دین براساس قانون جدید محکومیت های مالی

وکیل ملت: در صورتیکه فردی در مقام مطالبه دین و طلب خود برآید و در دعوا حکم به نفع او صادر شود طرف مقابل وی می بایست بدهی خود را تادیه نماید، در غیر اینصورت حبس خواهد شد.

تاریخ انتشار: 25اسفند1394|20:23

نحوه مطالبه دین براساس قانون جدید محکومیت های مالی
| کد خبر: 117402

در صورتیکه فردی در مقام مطالبه دین و طلب خود برآید و در دعوا حکم به نفع او صادر شود طرف مقابل وی می بایست بدهی خود را تادیه نماید، در غیر اینصورت حبس خواهد شد. این در حالی است که چنانچه متعاقباً محکوم علیه طبق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394 و نیز با طی تشریفات آن مانند تقدیم دادخواست در مهلت سی روزه پس از ابلاغ اجراییه، دادخواست اعسار تقدیم دادگاه نماید، حبس نمی شود.
به عبارتی دیگر صرف تقدیم دادخواست اعسار تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه به همراه ارائه صورت کلیه اموال، توسط محکوم علیه موجب خواهد شد تا دادگاه دیگر نتواند وی را تا روشن شدن نتیجه قطعی اعسار (ناتوانی) یا ایسار (توانایی) در پرداخت دین، او را حبس کند.

 مانند آنکه در دعوای مطالبه مهریه،  زوج پس از محکومیت به پرداخت مهریه، اقدام به تقدیم دادخواست اعسار کند. طبق قانون سابق وی تا روشن شدن نتیجه رسیدگی دادگاه مبنی بر تشخیص اعسار یا ایسارش مجبور بود در حبس بماند. بنابراین زوج هم برای جلوگیری از این امر همزمان با دعوای مطالبه مهریه، دعوای اعسار خویش را نیز مطرح می‌کرد.
اما مطابق با قانون جدید همین که زوج شرایط مقرر در ماده 3 را رعایت نماید دیگر حبس نخواهد شد.
 

دسته بندی حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top