مجازات دست کاری کردن کیلومتر شماره و سرعت سنج ماشین

وکیل ملت: بسیار پیش آمده که افراد اقدام به اعمال تغیراتی در خودرو و قسمت های مختلف خودرو مانند دستگاه سرعت سنج اتومبیل می نمایند، که بعضاً این تغیرات مطابق قانون جرم محسوب می گردد.

تاریخ انتشار: 25اسفند1394|20:44

مجازات دست کاری کردن کیلومتر شماره و سرعت سنج ماشین
| کد خبر: 117411

بسیار پیش آمده که افراد اقدام به اعمال تغیراتی در خودرو و قسمت های مختلف خودرو مانند دستگاه سرعت سنج اتومبیل می نمایند، که بعضاً این تغیرات مطابق قانون جرم محسوب می گردد. ماننند آنکه افراد با تغییراتی در کیلومتر شمار اتومبیل و با از کار انداختن آن سعی می نمایند تا کارکرد واقعی ماشین را نشان ندهند، چه اینکه این عمل در تعیین قیمت واقعی اتومبیل هنگام خرید و فروش آن بسیار موثر واقع خواهد شد. بنابراین افراد با اقداماتی از این دست پول هایی به ناروا به دست می آورند.

از همین روی قانونگذار به منظور جلوگیری نمودن از این دست اقدامات تدابیری را اتخاذ نموده است. مطابق ماده 724 از کتاب پنجم قانون مجازت اسلامی مصوب 1375:

هر راننده وسیله نقلیه ای که در دستگاه ثبت سرعت وسیله نقلیه عمداً تغییری دهد که دستگاه سرعتی کمتر از سرعت واقعی نشان دهد و یا با علم به اینکه چنین تغییری در دستگاه مزبور داده شده با آن وسیله نقلیه رانندگی کند، برای بار اول به حبس از ده روز تا دو ماه و یا جزای نقدی از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال و یا هر دو مجازات و در صورت تکرار به دو تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

در خصوص این ماده نکاتی را به اختصار بیان می نماییم:

برخلاف اطلاق ماده و نیز با استناد به عمومیت کلمه دستگاه می توان چنین استفاده نمود و بیان داشت که دستگاه شامل مجموعه ای متشکل از سرعت سنج اتومبیل، کیلومتر شمار و سایر موارد مشابه آن می باشد و فقط منحصر به سرعت سنج نخواهد بود، چه اینکه اعمال تغییرات و دست کاری کردن کیلومتر شمار وسیله نقلیه بیشتر از دست کاری کردن سرعت سنج اتومبیل اتفاق می افتد.مجازات مقرر در این ماده زمانی بر مرتکب قابل اعمال خواهد بود که وی عمداً عمل دست کاری را انجام داده باشد...
 

دسته بندی حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top