معضل مزاحمت های جنسی در محیط های عمومی و کاری برای زنان

وکیل ملت: یکی از مشکلاتی که زنان در همه جوامع کمابیش با آن مواجه هستند مزاحمت های جنسی بخصوص در محیط های عمومی و کاری است.

تاریخ انتشار: 26اسفند1394|14:27

معضل مزاحمت های جنسی در محیط های عمومی و کاری  برای زنان
| کد خبر: 117769

یکی از مشکلاتی که زنان در همه جوامع کمابیش با آن مواجه هستند مزاحمت های جنسی بخصوص در محیط های عمومی و کاری است. در ایران به دلیل بافت تقریبا مذهبی آن و نیز به این  دلیل مهمتر که چنین موردی جزو تابوهای اجتماعی محسوب می شود اگر تحقیقاتی در این زمینه انجام بشود، معمولا نتایج آن منتشر نمی شود  یا دور از دسترس همگان قرار می گیرد، بنابراین آمار درستی از مزاحمت های جنسی علیه زنان در ایران وجود ندارد اما هر زن یا دختری "بدون شک" با چنین مواردی روبرو بوده و می تواند نمونه های مختلفی را بیان کند.


روز سه شنبه یک سازمان مخالف خشونت علیه زنان در انگلیس نتیجه تحقیقی را منتشر کرد که نشان می دهد تقریبا دو سوم زنان انگلیسی با نوعی از ارعاب جنسی مواجه بوده اند. این تحقیق که ماه گذشته و روی نمونه جمعیتی 1600 نفره زنان و دختران انجام شد به این نتایج رسید:

1-  زنانی که عمدتا در رده سنی 18-25 سال قرار دارند بیشترین مزاحمت ها و تماس های فیزیکی از جانب مردان را تجربه کردند.

2-  85درصد آنها گفته اند بدون اینکه کاری کرده باشند بی دلیل مورد مزاحمت قرار گرفتند و نیمی از آنها به نوعی تماس فیزیکی مردان را تجربه کردند.


3-  بیشتر آنها گفته اند در محیط های عمومی احساس ناامنی می کنند و برای خلاصی از این مشکل تدابیری را به کار بسته اند مثلا زودتر از موعد از محل کار خارج می شوند، تاکسی کرایه می کنند و تا می توانند از وسایل حمل و نقل عمومی پرهیز می کنند.

4-  اکثر زنان گفته اند دوست داشتند وقتی مورد مزاحمت قرار می گیرند کسی مداخله کند و از هر 10 مورد مزاحمت تنها یک بار کسی به کمک آنها آمده یا مانع فرد مزاحم شده است.


5-  بیشتر آنها گفته اند روشنایی خیابان ها یا تعداد بیشتر ماموران پلیس و ماموران سرویس های حمل و نقل عمومی و همچنین تبلیغ و تشویق به مداخله و کمک به زنانی که مورد مزاحمت قرار می گیرند، می تواند در کاهش ارعاب جنسی موثر باشد.  

6-  سه چهارم زنان گفته اند اولین مورد مزاحمت یا تماس فیزیکی ناخواسته را وقتی زیر سن 21 سال بودند تجربه کردند.


7-  دولت انگلیس روز سه شنبه برنامه جامعی را منتشر کرد که هدف آن کاهش مزاحمت و ارعاب جنسی علیه زنان تا سال 2020 است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top