اساسی‌ترین چالش قوه قضائیه

وکیل ملت: با نزدیک شدن به پایان سال این سوال به ذهن‌ها خطور می‌کند که مهم‌ترین دستاورد و اساسی‌ترین چالش قوه قضائیه در سالی که گذشت چه بوده است؟

تاریخ انتشار: 28اسفند1394|09:31

 اساسی‌ترین چالش قوه قضائیه
| کد خبر: 118491

در پاسخ به این پرسش باید بگویم که از «اجرایی کردن قانون آئین دادرسی کیفری جدید» با تمامی اشکالات و بحث و نقدهایی که درباره آن وجود داشت و دارد، می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد قوه قضائیه در این سال نام برد.


قانون دادرسی کیفری قدیم که مصوب سال 1304 بود، با توجه به اینکه بارها اصلاح شده بود بازهم قانونی شاید اندک قدیمی بود.

البته اشکال مهمی که بر قوانین آیین دادرسی ما وارد شد، این بود که قانون مصوب 1304 با تردیدی که بابت اجرای قانون دادگاه‌های عام دارد و قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عام در امور کیفری که در سال1378 به‌طور آزمایشی تصویب و اجرا شد، همه‌چیز را به‌هم ریخت؛ یعنی حق دفاعِ مردم و بسیاری حقوق دیگر را به کلی خراب کرد که البته با اجرایی‌شدن قانون جدید رفع شد؛

به عبارتی دیگر اگر همان آیین دادرسی کیفری سال 1304 اجرا می‌شد، آثار مخرب کمتری نسبت به قوانین قبلی داشت.

بهمن کشاورز


در حال حاضر با اجرایی‌شدن قانون دادرسی جدید (که سال 1392 مصوب و اجرایی‌شدن آن تا سال 1394 به طول انجامید) مشکلات تا حد زیادی رفع شده است؛ چراکه این قانون از اعتبار کافی برخوردار است. قانون دادرسی کیفری جدید از منظر رعایت حقوق متهم، شاکی و حتی حمایت از شهود و کارشناسان و سایر کسانی که در امور کیفری دخالت دارند، قانون خوب و پیشرفته‌ای است.

 در مقام اجرا نیز امیدواریم که به‌خوبی عملیاتی و نواقص آن هم به مرور زمان رفع شود، ازجمله تبصره ماده 48 که مربوط به وکلا و حق دفاع آنها می‌شود؛ اگرچه این تبصره به خاطر اینکه نوعی خط میان وکلا کشیده و برخی را خودی و برخی دیگر را غیرخودی اعلام خواهد کرد، نیاز به تحولی اساسی دارد و به‌طورکل چنین مرزبندی‌هایی درست نیست؛ چراکه حق دفاع مردم و انتخاب وکیل توسط آنها را نیز مخدوش و محدود می‌کند.

                     
▪️در اینجا لازم است اساسی‌ترین چالش قوه قضائیه نیز ذکر شود؛ بر این باور هستم که مهم‌ترین چالش سال گذشته احتمالا هنوز هم بحث «اطاله دادرسی» است که شاید به لحاظ کمبود پرسنل یا بعضی مشکلات داخلی قوه قضائیه که محتاج کنترل‌های بسیار شدید و گسترده است، مبهم باقی مانده و گمان می‌کنم مساله پیچیده‌ای باشد و حل آن نیز محتاج گذر زمان و امکانات فراوان است.
 

دسته بندی با وکلا , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top