جلوگیری از اطاله دادرسی هدف تشکیل دفاترالکترونیک قضایی

وکیل ملت: یک حقوقدان هدف از تشکیل دفاتر الکترونیک قضایی را تسریع در رسیدگی، جلوگیری از اطاله دادرسی و کم کردن بار مراجعات مردم به محاکم دادگستری عنوان کردو گفت: تعداد دفاتر موجود، پاسخگوی مراجعان نیست.

تاریخ انتشار: 24شهريور1394|14:33

جلوگیری از اطاله دادرسی هدف تشکیل دفاترالکترونیک قضایی
| کد خبر: 11995

حسین احمدی نیاز روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار قضایی ایرنا، افزود: حضور آسان مردم در محاکم دادگستری و جلوگیری از نقص پرونده های دادگستری از دیگر اهداف تشکیل دفاتر الکترونیک قضایی است.
این وکیل دادگستری تصریح کرد: تا زمانیکه قانون آیین دادرسی مدنی و این نحوه ابلاغ اوراق قضایی اصلاح نشود و همچنین موانع و ایرادات در این زمینه برطرف نشود، نمی توانیم به هیچ یک از اهداف اشاره شده، آنگونه که باید دسترسی پیدا کنیم.
احمدی نیاز با بیان اینکه دفاتر دادرسی الکترونیک پاسخگوی نیاز مراجعان نیست، گفت: در حال حاضر متاسفانه دفاتر در سطح تهران بزرگ و مراکز استان ها بسیار کم است که پاسخگوی نیاز مراجعه کنندگان نمی باشد.
به گفته وی، این دفاتر هم به علت ضعف درمکانیزه بودن و هم به لحاظ وجود برخی ایرادات و عدم دقت کافی در ارسال مدارک نتوانسته به آن اهداف مورد نظر جلوگیری از اطاله دادرسی را تامین کند.
این حقوقدان از قوه قضاییه خواست تا نسبت به رفع این موانع و توسعه این دفاتر به مکانیزه نمودن تمام این فرایند به صورت الکترونیک اقدام کند.
احمدی نیاز با تاکید براینکه دفاتر الکترونیک قضایی بسیار مناسب است، اظهار داشت: از آنجا که قانون آیین دادرسی مدنی منطبق با این سیستم نیست، نمی توانیم انتظار دسترسی به همه اهداف را داشته باشیم.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: به عنوان مثال، براساس سیستم دفاتر الکترونیک قضایی ابلاغ برای فرد به صورت پیامک ارسال می شود، اما پیامک در قانون آیین دادرسی مدنی مبنای قانونی ندارد.
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: دفاتر باید گسترده و وسیع تر، دقت در تکمیل پرونده ها بیشتر و در کل، حقوق مراجعه کنندگان به طور کامل حفظ شود.
معاون انفورماتیک مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضاییه در همین راستا در گفت و گو با ابرنا، گفت: دفاتر الکترونیک قضایی در تمام استانها راه اندازی شده است و عملا این دفاتر در حال فعالیت هستند.
سیامک رفعتی درعین حال ادامه داد: درحال حاضر فقط در مراکز استانها این دفاتر دایر و پاسخگوی مراجعان هستند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top