جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حملات بروکسل در بلژیک گفت: ما شاهد این موضوع هستیم که داعش مسئوولیت این حمله را برعهده گرفته است اما نمی توانیم صحت این ادعا را تایید کنیم. به طور شفاف معتقدیم که این گروه از توانایی لازم برای انجام این عملیات شریرانه برخوردار است.

کربی گفت: می دانیم که شماری از اتباع آمریکا در این حمله زخمی شده اند اما آمار دقیق آنها را در حال حاضر در اختیار نداریم. در حال حاضر نمی دانیم که آیا آمریکایی در این حملات کشته شده است یا نه. جان کری وزیر خارجه تماس تلفنی کوتاهی با همتای بلژیکی خود داشت و یک پیشنهاد کلی برای همکاری را مطرح کرد و من از جزئیات آن خبری ندارم.

کربی درباره حکم دادگاه محاکمه نادیا ساوچنکو خلبان زن اوکراینی در روسیه که متهم به قتل دو روزنامه نگار شده است، گفت: محکومیت نادیا ساوچنکو به بیست و دو سال زندان نشان دهنده بی اعتنایی آشکار به اصول عدالت و نقض اصول پیمان مینسک است. برای مدت دو سال روسیه به روشی غیرقانونی ساوچنکو را بازداشت کرد و اتهاماتی بی اساس را به وی وارد کرد و از ارائه هرگونه پوشش قانونی به وی خودداری کرد.

بر اساس گزارشها وی در هنگام بازداشت تحت بازجویی و حبس انفرادی و تحت فشار و محدودیت و فشارهای روانی قرار داشته است و زور مجبور به اعتراف شده است.ما از روسیه می خواهیم که وی و دیگر افرادی را که به روشی غیرقانونی بازداشت کرده است، به فوریت آزاد کند و بر این خواست خود پافشاری می کنیم.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: رضا ضراب، فعال اقتصادی که تابعیت دوگانه ترکیه و ایران دارد در فلوریدا دستگیر شد، آیا شما جزئیات بیشتری در این رابطه در اختیار دارید و یا اینکه با مقامات ترکیه درباره این فرد تماس هایی داشته اید،گفت:من گمان نکنم که جزئیاتی در رابطه با این گزارش ویژه داشته باشم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: واکنش شما به سخنان دونالد ترامپ درباره مسلمانان و حملات اخیر در بروکسل چیست ،آیا تصور نمی کنید که اظهارات وی سبب تضعیف راهبرد سیاسی خارجی شما می شود، گفت:من این اظهارات را ندیده ام. مطمئنا ما اظهار نظری درباره آنچه که در مبارزات انتخاباتی بیان می شود، نمی کنیم.

اجازه بدهید آنها خودشان در این رابطه صحبت کنند.اقدامات داعش به مذهب مربوط نمی شود.این موضوع به یک ایدئولوژی خشن ، نفرت بار و منسوخ مربوط می شود که برای عده ای اندک در جهان و افراد تندرو و افراطی در دین اسلام جذاب به نظر می رسد.ما معتقد نیستیم که این موضوع نشانگر چهره واقعی دین اسلام و افرادی است که از این دین پیروی می کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: مقاله ای در رویترز منتشر شده است که بر اساس آن جان کری وزیر خارجه یادداشتی را از طرف رئیس جمهور اوباما به عبادی نخست وزیر عراق درباره این موضوع که امکان شکسته شدن سد موصل وجود دارد،داده است،آیا این ارزیابی شما بوده است،گفت: ما همانند گذشته نگرانی های خود را درباره سد موصل به دولت عراق منتقل کرده ایم.در این حال دولت عراق هم نگرانی هایی درباره این موضوع دارد.معتقدیم که امنیت و ایمنی سد باید تامین شود.گام هایی باید در این زمینه برداشته شوند و آنها هم گام هایی برداشته اند.آنها یک شرکت سد سازی را برای بررسی ساختمان سد به محل اعزام کرده اند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید:آیا از این موضوع آگاهید که کره شمالی هفته گذشته یک موشک را از یک زیردریایی شلیک و آزمایش کرده است ،گفت:ما این گزارش را دیده ایم اما نمی توانیم صحت آن را تایید کنیم.ما از این گزارشها آگاه هستیم و اوضاع را به دقت زیر نظر داریم.آزمایش های موشکی بالستیک همانطور که می دانید نقض صریح قطعنامه های چندگانه سازمان ملل است.ما بار دیگر از کره شمالی می خواهیم که از این اقدامات پرهیز کند و از ایجاد تنش در منطقه خودداری کند و به جای آن گام هایی محکم برای عمل به تعهداتش بردارد.

دسته بندی خبر روز , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top