199 دانشمند ایرانی جهانی شدند

وکیل ملت: پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) به ارائه فهرستی از دانشمندان برتر دنیا می پردازد که هر دو ماه یکبار براساس آخرین تحولات در شبکه علم بین الملل روزآمد می شود. مرجعیت علمی مبنای گزینش دانشمندان برتر در پایگاه طلایه داران علم است.

تاریخ انتشار: 5فروردين1395|00:27

199 دانشمند ایرانی جهانی شدند
| کد خبر: 120629

پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) به ارائه فهرستی از دانشمندان برتر دنیا می پردازد که هر دو ماه یکبار براساس آخرین تحولات در شبکه علم بین الملل روزآمد می شود. مرجعیت علمی مبنای گزینش دانشمندان برتر در پایگاه طلایه داران علم است.

مرجعیت علمی براساس تعداد ارجاعات صورت گرفته به پژوهش های پژوهشگران تعیین می شود. ارجاعات یا استنادها بیانگر میزان استفاده از نتایج پژوهش های منتشر شده هستند. هر چقدر تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های یک محقق بیشتر باشد، کیفیت پژوهش های وی بالاتر بوده و این پژوهش ها از طرف جامعه علمی بیشتر پذیرفته شده اند.

ISI برای انتخاب دانشمندان یک درصد برتر دنیا، تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های محققان دنیا در 10 سال اخیر را شمارش کرده و این محققان را در 22 رشته موضوعی طبقه بندی می کند. سپس این محققان براساس تعداد استنادهای دریافتی به صورت نزولی مرتب سازی می شوند و یک درصد برتر از هر رشته به عنوان دانشمندان برتر انتخاب می شوند.

بر اساس اطلاعات استخراج شده در مجموع 199 ایرانی طلایه داران علم هستند که از این تعداد 107 دانشمند برتر کشور متعلق به دانشگاه های جامع هستند و دانشگاه های صنعتی هم 48 نفر از نخبگان علمی کشور را پرورش داده اند.

دانشگاه های علوم پزشکی 30 نفر و پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه های کشور نیز 8 نفر از دانشمندان برتر بین المللی را به خود اختصاص داده اند. 6 نفر نیز در بخش دانشگاه ها و موسسات آموزشی غیر متمرکز هستند.

دانشگاه تهران در بین دانشگاه های جامع دارای بیشترین دانشمند برتر است. تعداد دانشمندان برتر دانشگاه تهران 25 نفر است. دانشگاه های صنعتی شریف و تربیت مدرس به ترتیب با 16 و 12 نفر در رتبه های بعدی قرار دارند.

دانشگاه های شیراز و صنعتی اصفهان هر کدام با 8 دانشمند، دانشگاه های شهید بهشتی، صنعتی امیرکبیر و علم صنعت ایران هر کدام با 7 دانشمند در رتبه های جدول دانشمندان برتر بین المللی قرار دارند.

دانشگاه تبریز 5 نفر و دانشگاه های اصفهان، بوعلی سینا، رازی، صنعتی نوشیروانی بابل، علوم پزشکی اصفهان، مازندران و کاشان هر کدام 4 نفر در رده دانشمندان برتر بین المللی دارند.

4 دانشگاه و مرکز پژوهشی دارای 3 نفر، 11 دانشگاه و مرکز پژوهشی دارای 2 نفر و 19 دانشگاه دارای یک نفر دانشمند بین المللی در جمع برترین دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top