روابط ايران و آمريكا پيچيدگي‌هاي فراواني دارد و پس از برجام تصور برخي بر اين بود كه روابط كمرنگ به يك‌باره به روابطي عميق تبديل خواهد شد اما تدبير ايران فراتر از اين موضوع بود و زماني كه روحاني بر كرسي رياست‌جمهوري نشست اينچنين گفت: «رابطه ايران با آمريكا مساله پيچيده و دشواري است؛ ساده نيست. زخم كهنه‌اي وجود دارد كه بايد درمان شود. دنبال افزايش تنش نخواهيم بود. عقل سليم هم حكم مي‌كند دولت و كشور به فكر آينده باشند و ترميم گذشته. هرگونه سخن گفتن با آمريكا بايد بر مبناي منافع و احترام متقابل و از موضع برابر باشد اما آمريكا بايد تصريح كند كه در امور داخلي ايران هرگز مداخله نخواهد كرد، ثانياً تمام حقوق حقه ايران مانند هسته‌اي را به رسميت بشناسد و سياست‌هاي يكجانبه‌گرايي و زورمدارانه نسبت به ايران را كنار بگذارد در اين شرايط زمينه متفاوت مي‌شود » در موضوع مذاكرات هسته‌اي روابط دو كشور با يكديگر بيشتر شد چنانكه روحاني در بهمن سال گذشته درباره اين سوال كه گفته شد آيا به نظر نمي‌رسد كه آمريكايي‌ها درباره ايران تغيير سياست داده‌اند، گفت: «در توافق هسته‌اي مسائلي كه قبلا بين ايران و آمريكا بسيار پيچيده بود، تسهيل شد. توافق هسته‌اي يكي از نمونه‌هاي بارز اين مساله است. آمريكا در توافق هسته‌اي حضور و نقشي فعال داشت. همين كه ما توانستيم با كشورهاي گروه ۱+۵ كه آمريكا يكي از آن كشورها بود، درباره اين مساله بسيار پيچيده به توافق برسيم، اين يك نقطه پيشرفت تلقي مي‌شود. ايران امروز در مذاكرات سوريه دور ميزي نشسته است كه آمريكا حضور دارد، در حالي كه چند سال پيش چنين اتفاقي شدني نبود. مسلما شرايط نسبت به گذشته تغيير كرده است. آمريكايي‌ها احساس مي‌كنند ايران كشوري است در منطقه كه عزم و توان لازم را براي مبارزه با تروريسم دارد و اين مساله بسيار مهمي است. نفوذ ايران در منطقه و اقدامات ايراني‌ها با منافع آمريكا همسو است. ايران داراي يك دموكراسي است. در طول اين ۳۷ سال (پس از انقلاب) زمان برگزاري انتخابات در ايران هرگز به تعويق نيفتاده است. ما بطور دايم انتخابات برگزار مي‌كنيم. اين در حالي است كه برخي كشورهاي همسايه ايران حتي نمي‌دانند كه انتخابات يعني چه. آنها هرگز در عمرشان صندوق‌هاي رأي را نديده‌اند و اين شرايط با ايران قابل مقايسه نيست. »

تحليل موسويان از شرايط جديد

در همين راستا، سيد حسين موسويان در نشست شوراي روابط جهاني شهر كليولند ايالت اوهايو آمريكا گفت: «آمريكا بايد چهار محور را در رفتار با ايران رعايت كند: ۱- استفاده از ديپلماسي و نه تحريم، ۲- گفت‌وگو با زبان احترام و نه تهديد و تحقير، ۳-تضمين عدم‌مداخله و نفوذ در ايران و ۴- بهره‌مندي از منافع مشترك. » ديپلمات اسبق كشورمان كه در حال حاضر به عنوان پژوهشگر در دانشگاه پرينستون آمريكا مشغول به فعاليت است با اشاره به موارد استمرار خصومت‌هاي آمريكا بعد از برجام همچون كارشكني كنگره در ارائه تحريم‌هاي جديد، ۱۰ دليل بي‌اعتمادي ايران به آمريكا را براي حضار برشمرد. وي به مواردي از خيانت‌هاي آمريكايي‌ها در حق ملت ايران همچون ساماندهي كودتاي ۱۹۵۳ عليه مصدق، حمايت از ديكتاتوري شاه، اعمال سياست تغيير رژيم در ايران، حمايت از تجاوز صدام، حمايت از به‌كارگيري سلاح شيميايي عليه ايران، جنگ سياسي، اقتصادي و اطلاعاتي در دو دهه گذشته، ساقط كردن هواپيماي مسافري و كشتن ۲۹۰ ايراني، حمايت بي‌چون‌وچرا از جنايات اسرائيل عليه فلسطيني‌ها، رفتار دوگانه در موضوع هسته‌اي با تحريم ايران و برقراري روابط استراتژيك با اسرائيل و پاكستان و هند كه هم معاهده ان‌پي‌تي را نپذيرفته و هم بمب هسته‌اي ساخته‌اند و حمايت از رژيم‌هاي فاسد و ديكتاتور در منطقه اشاره كرد و گفت: «آمريكايي‌ها بايد بفهمند كه دلايل بي‌اعتمادي ايران به آمريكا گسترده، مشروع و واقعي است. » معاون پيشين سياست خارجي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به چهار تحول بي‌سابقه در روابط تهران و واشنگتن بعد از برجام گفت: «مذاكرات مستقيم ديپلمات‌هاي عاليرتبه ايران و آمريكا نخستين تحول و عامل مهم حصول توافق هسته‌اي بود. مذاكرات سيستم‌هاي امنيتي آمريكا و ايران درباره تبادل زندانيان دومين واقعه بي‌سابقه، آزادي سريع ملوانان آمريكايي و توافق بر آزادسازي ۷/۱ ميليارد دلار دارايي ايران را سومين و چهارمين تحول بي‌سابقه در روابط دو كشور بعد از انقلاب تلقي مي‌شوند. » وي همچنين با اشاره به تلاش‌هاي جناح‌هاي تندرو آمريكا، لابي صهيونيست و وهابي‌ها گفت: «اين جماعت بايد بدانند كه پس از برجام، آمريكا قادر به بازگرداندن اجماع جهاني عليه ايران نخواهد بود و آمريكا هم نمي‌تواند مانع تعامل جهاني با ايران شود. »

پس از برجام نبايد دچار توهم شد

موسويان با اشاره به موفقيت ايران و قدرت‌هاي جهاني در حل بحران هسته‌اي ايران از طريق ديپلماسي گفت: «البته ما نبايد دچار توهم شويم. ايران و آمريكا بعد از برجام هم اختلافات زيادي همچون مساله اسرائيل، سوريه، تروريسم و يمن دارند و اينها هم به‌سادگي برطرف نمي‌شود اما برجام راهبرد ديپلماسي را براي حل‌وفصل ساير اختلافات دو كشور روي ميز گذاشته است. »

همراهي سپاه در بازرسي‌هاي پي‌ام‌دي

وي افزود: «سخت‌ترين بخش تعهدات ايران در اجراي برجام، درباره بازرسي‌هاي مربوط به پي‌ام‌دي بود كه نيازمند بازرسي از تاسيسات نظامي پارچين بود. سپاه پاسداران ايران در اين زمينه همراهي كرد. »موسويان خاطرنشان كرد: «اخيراً، ملوانان آمريكا وارد آب‌هاي ايران شدند كه اين نقض آشكار مقررات بين‌الملل بود. آقاي كري با آقاي ظريف تماس گرفت و كمك خواست. مساله ظرف ۱۵ ساعت حل شد. آزادي ملوانان آمريكايي هم بدون همكاري سپاه مقدور نبود. همچنين در دوران رياست‌جمهوري آقاي هاشمي هم آمريكا از ايران تقاضاي كمك براي نجات گروگان‌هاي آمريكايي و غربي در لبنان كرد و قول داد در مقابل حسن نيت ايران، حسن نيت نشان دهد. آقاي هاشمي، معاون وزير امور خارجه و مرا مسئول پيگيري اين امر كرد. همه گروگان‌هاي غربي و آمريكايي آزاد شدند و اين كار بدون همكاري سپاه ممكن نبود؛ اما اين آمريكا بود كه به‌جاي حسن نيت متقابل، فشارها را افزايش داد. » موسويان تصريح كرد: «حتي در زمان رياست‌جمهوري آقاي خاتمي، ايران و آمريكا در مبارزه با تروريسم طالباني و القاعده همكاري داشتند و اين هم بدون سپاه ممكن نبود؛ اما متاسفانه بازهم اين آمريكا بود كه بعد از فتح كابل، ايران را محور شرارت خواند. » سوال‌كننده ديگري از موسويان پرسيد آيا شما واقعا معتقديد كه ايران حامي تروريسم نيست؟ موسويان گفت: «بگذاريد باهم صادقانه و صريح حرف بزنيم. اختلافات ما درباره تروريسم در دو بخش است. بخش اول كه معضل اصلي امروز امنيت منطقه‌اي و جهاني است، مربوط به تروريسم داعش و القاعده و جبهه النصره و امثالهم است و ايران و آمريكا در اين مورد با اين بخش از تروريسم اختلافي ندارند. » وي ادامه داد: «اصل اختلاف ايران و آمريكا درباره تروريسم به گروه‌هاي جهادي به‌ويژه حزب‌ا... برمي‌گردد. حزب‌ا... لبنان براي مقابله با تجاوز اسرائيل و حفظ تماميت ارضي لبنان به وجود آمد، به همين خاطر هم لبناني‌ها وجود حزب‌ا... را براي مقابله با تجاوزهاي رژيم صهيونيستي لازم مي‌دانند و حمايت مي‌كنند. حضور حزب‌ا... در سوريه هم براي دفع تجاوزات گروه‌هاي تروريستي به لبنان و با دعوت دولت سوريه صورت گرفته است، دولتي كه ازنظر شوراي امنيت سازمان ملل تنها دولت قانوني سوريه است.»

کلید واژه ها ایران - آمریکا - روابط
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top