ابلاغ حقوق شهروندی کودکان تا پایان فروردین

وکیل ملت: وزیر دادگستری از تکمیل حقوق شهروندی کودکان تا پایان فروردین ماه خبر داد و گفت: اجرای منشور حقوق کودکان با توجه به اینکه به تأیید همه اعضای کنوانسیون حقوق کودک رسیده است توسط دو دستگاه پیگیری می‌شود.

تاریخ انتشار: 15فروردين1395|16:47

 ابلاغ حقوق شهروندی کودکان تا پایان فروردین
| کد خبر: 125035

مصطفی پور‌محمدی در مراسم بزرگداشت روز زن که در وزارت دادگستری برگزار شد با اشاره به شعار سال 1395 "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شد به نقش مؤثر زنان در اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار کرد: درست است که درصد فعالیت دولت‌مردان و کارگزاران دولتی بیشتر در حوزه دولت است اما در اقتصاد مقاومتی همه آحاد جامعه و شهروندان باید با دولت مشارکت کنند و در این میان نقش قوه قضائیه و مجلس را مؤثر می‌دانیم.

وی با بیان اینکه در این عرصه نقش بانوان تعیین کننده است، به طرح سوالی از آنها پرداخت و گفت: از همین‌جا می‌خواهم خانم‌ها به این سوال پاسخ دهند که در حوزه اقتصاد مقاومتی در محیط‌های آموزشی و دیگر محیط‌ها از جمله خانه و مشاغل خارج از خانه چه وظیفه‌ای بر عهده آنها است بدون شک نقش آنها در خانه و خارج از خانه بسیار پراهمیت است و موجب هم‌افزایی می‌شود. در اقتصاد جهانی نیز به تأثیرگذاری نقش زنان توجه ویژه‌ای می‌شود. دختران و بانوان باید خود راهکارهایی را برای افزایش این هم‌افزایی ارائه دهند.

نقش پررنگ قوه قضائیه در تحکیم خانواده

وزیر دادگستری با بیان اینکه نقش ما و قوه قضائیه در تحکیم خانواده باید پررنگ‌تر باشد، اضافه کرد: در دادگاه‌های خانواده باید از مشاوران،حقوق‌دانان و مددکاران مجرب استفاده شود تا بنیان خانواده محکم‌تر شود. نباید به زوج‌ها اجازه دهیم که به سادگی طلاق بگیرند زیرا همان‌طور که در قرآن اشاره شده طلاق امری مجاز اما مکروه است و قوه قضائیه در باب تحکیم خانواده باید برنامه‌ریزی و پیشگیری انجام دهد.

پورمحمدی با اشاره به نقش قوه قضائیه در تربیت بزهکاران عنوان کرد: تربیت بزهکاران و زندانیان چه در حوزه زنان که تعداد آنها اندک است و چه در حوزه مردان برعهده قوه قضائیه است و باید در این زمینه اقدامات مؤثری را انجام دهد و اصلاح اجتماعی را به وجود آورد.

حقوق شهروندی اولویت جدی وزارت دادگستری

وی با اشاره به اولویت وزارت دادگستری در سال 1395 حقوق شهروندی را اولویت جدی این وزارتخانه دانست و عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه یک ماده مفصل برای حقوق شهروندی در نظر گرفته‌ایم همین طور حقوق مالکیت یکی دیگر از اهداف وزارت دادگستری در این سال است زیرا برای جامه عمل پوشاندن به اقتصاد مقاومتی و تقویت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی باید حقوق مالکیت مشخص و در دستور کار قرار گیرد.

پورمحمدی با بیان اینکه بحث بهبود فضای کسب و کار و فساد و فضای رانتی یکی دیگر از اولویت‌های وزارت دادگستری است، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم تا فضای نامعقول و نامتعارف اقتصادی حاکم شود در این صورت است که رونق اقتصادی از بین می‌رود. وزارت دادگستری وظیفه ریاست مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد را برعهده دارد و همچنین تعزیرات حکومتی با ما هم راستا است که مبارزه با فساد با توجه به این نقش در اولویت کاری ما قرار می‌گیرد.

تکمیل حقوق شهروندی کودکان

پورمحمدی در تشریح آخرین وضعیت منشور حقوق شهروندی عنوان کرد: قرار است این منشور زیر نظر ریاست جمهوری در شکل جامع و گسترده ارائه شود. تا به امروز چندین متن در این خصوص نوشته شده اما چون مطلوب شخص رئیس جمهور نبوده است آن را اعلام نکرده‌ایم البته منشور حقوق کودکان نوشته و در جلسه آخر کنوانسیون حقوق کودک به تأیید همه حضار رسیده است و به احتمال قوی تا پایان فروردین ماه تکمیل و به دستگاه‌های ذیربط ارسال می‌شود و بیش از دو دستگاه وظیفه پیگیری حقوق کودکان را برعهده دارند.

به گفته وزیر دادگستری 23 میلیون نفر در ایران زیر 18 سال سن دارند و حقوق کودک شامل آنها می‌شود به همین منظور می‌توان گفت بخش بزرگی از حقوق شهروندی با انتشار حقوق کودکان در اختیار عموم قرار گرفته است.

افزایش دو برابری گشت‌های تعزیرات

وی با بیان اینکه مهم‌ترین وظیفه گشت‌های تعزیراتی اعمال قانون و نظارت است، اضافه کرد: گشت‌های تعزیرات تا پایان تعطیلات نوروزی به دو برابر سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده بود و در واقع می‌توان گفت ما گشت‌ها را به تمام سطح کشور گسترش دادیم.

پورمحمدی ادامه داد: در گشت‌های تعزیراتی به دنبال پرونده‌سازی، متخلف شناسی و مجازات کردن نیستیم بلکه سلامت بازار مدنظر ما است و البته باید بگویم متخلفان نیز مجازات می‌شوند.

وزیر دادگستری با بیان اینکه تعزیرات حکومتی ضمانت اجرایی خوبی دارد اما مشکلاتی برای اجرا و ابلاغ وجود داشت، اضافه کرد: وزارت دادگستری در این زمینه با ستاد کل نیروهای مسلح تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رساند تا به دنبال این تفاهم‌نامه یک مجموع کادر و سرباز در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد تا سازمان تعزیرات حکومتی بتواند وظیفه اجرا و ابلاغ خود را بیش از پیش انجام دهد.

تحمیل بیشترین هجمه‌ها به زنان

پور محمدی تاکید کرد: انقلاب اسلامی اگر می‌خواهد به جایگاه والا برسد باید به زنان توجه کند چرا که بیشترین هجمه‌ها برای به انحراف کشیدن زنان صورت می‌گیرد.

وزیر دادگستری با اشاره به روز عفاف و تحکیم خانواده گفت: امروز نگرانی همه ما بحث تربیتی و تبیین حجاب و پاکدامنی است که متاسفانه درگیر آسیب‌های جدی است.وی با بیان این که تحمیل و اجبار برای تبیین عفاف و حجاب اثری ندارد، تاکید کرد: باید باور عمیق قلبی برای حفظ عفاف و حجاب در میان زنان جامعه تسری پیدا کند.

وزیر دادگستری گفت: زنان حقوقدان باید مساله حقوق انسانی و کمال گرایی را در میان دختران جامعه ترویج دهند.

وی افزود: امروز عرصه خوبی برای فعالیت و حضور زنان مهیا شده و زنان کشورمان موفقیت‌های بیشماری را کسب کرده‌اند.وی با اشاره به ایام بزرگداشت مقام زن و مادر گفت: امروز، روز قدردانی از زنانی است که هم در عرصه خانواده تلاش می کنند و هم عهده دار مسوولیت‌های خطیر در جامعه هستند.
وزیر دادگستری با اشاره به جایگاه حقوق در کشور ادامه داد: حقوق، جایگاه حق را در جامعه مشخص می‌کند و امروز بخش مهمی از جایگاه حقوقی کشور به زنان اختصاص دارد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top