زمزمه های آمدن دوباره مرد کاپشن بهاری/ رئیس دولت‌‌های نهم و دهم از سد شورای نگهبان عبور می‌کند؟

وکیل ملت: «احمدی برمی‌گرده» دیگر تنها یک شعار نیست و در حال خارج شدن از این قالب و به منصه ظهور رسیدن است. هواداران محمود احمدی‌نژاد با چشم بستن بر همه مشکلات، معضلات و فسادهایی که در دولت‌های نهم و دهم به وجود آمد، مدعی‌اند پایگاه اجتماعی رئیس‌دولت محبوب‌‌شان بسیار بالاست و بر پایه این ادعا مقدمات بازگشت او به قدرت را فراهم می‌کنند.

تاریخ انتشار: 16فروردين1395|14:53

زمزمه های آمدن دوباره مرد کاپشن بهاری/ رئیس دولت‌‌های نهم و دهم از سد شورای نگهبان عبور می‌کند؟
| کد خبر: 125672

یارانه 250 هزار تومانی هم وعده‌ای است که برای بازگشتش مناسب دیده‌اند تا از این طریق آرای حاشیه‌نشینان و طبقات محروم را جذب کنند. مبلغی که او می‌خواست در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم هم مجوزش را از مجلس بگیرد اما نه بهارستان‌نشینان با این تصمیم موافقت کردند و نه یار گرمابه و گلستان او، اسفندیار رحیم‌مشایی از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شد تا احمدی‌نژاد همچنان در قدرت بماند.
به اذعان بسیاری از موافقان و مخالفانش، آمدنش تا حدود زیادی ممکن است.
همانطور که روز گذشته هم احمدی‌نژاد این احتمال را رد نکرد و در پاسخ به خبرنگار تسنیم گفت: «ان‌شاءالله سال 96 همه همدیگر را خواهیم دید.»
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران سه دلیل دارد که  براساس آنها احمدی‌نژاد حتما در انتخابات نامزد می‌شود. او معتقد است احمدی‌نژاد به صورت رسمی و جدی از صحنه سیاسی کشور خارج نشده است و اگر برای انتخابات مجلس دهم فعالیت مشخصی نداشت برای این بود که او اهل کار جمعی نیست. زیباکلام تصریح می‌کند: «احمدی‌نژاد اهل کار جمعی نیستند و چون انتخابات مجلس کار جمعی می‌طلبید و ایشان باید با اصولگرایان کار می‌کردند وارد نشد. اما قضیه انتخابات ریاست‌جمهوری فرق دارد و او خودش مجبور نیست با دیگران همکاری داشته باشند.»
او در همین حال می‌گوید چون اصولگرایان در انتخابات اسفند ماه شکست سنگینی خوردند به دنبال بازپس‌گیری قوه مجریه هستند و چون چهره محبوبی در بین‌شان نیست چاره‌ای ندارند جز اینکه به دنبال احمدی‌‌نژاد بروند.
زیباکلام معتقد است رئیس دولت‌های نهم و دهم به ‌رغم عملکرد منفی‌اش از یک رای پوپولیستی در بین اقشار محروم و روستاها برخوردار است و چنانچه اصولگرایان هم پشتش درآیند، امکاناتی از قبیل صداوسیما و بسیاری از تریبون‌‌های عمومی هم در اختیار او قرار می‌گیرد.  
آمدنش را تنها زیباکلام قطعی نمی‌داند. داوود، برادر بزرگ‌تر محموداحمدی‌نژاد جزو کسانی است که مدت‌ها قبل از قطعی بودن نظر برادرش برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم خبر داده و تاکید کرده بود برادرش نامزد انتخابات سال 96 می‌شود.
با این حال این بار، محمود احمدی‌نژاد همان احمدی‌نژاد سال 84 که با کاپشن بهاری معروفش آمد یا همان احمدی‌نژادی که سال 88 نامزد بلامنازع اصولگرایان بود، نیست. املایش را یک بار نوشته است. تا دوره‌ای تنها اصلاح‌طلبان منتقدش بودند اما از یک جا به بعد هواداران دیروزش به مخالفانش تبدیل شدند و غلط‌گیری از املایش را آغاز کردند. همان زمان که به خاطر عدم موافقت رهبر معظم انقلاب با کناره‌گیری حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات قهر کرد و 11 روز خانه‌نشین شد. گرچه تا قبل از خانه‌نشینی 11 روزه، اصولگرایان جسته و گریخته انتقاداتی به عملکردش داشتند اما بعد از این قهر حملات‌شان جدی‌تر شد و پای حلقه انحرافی و درخواست از احمدی‌نژاد برای اعلام برائت از این حلقه به میان آمد. حلقه‌ای که به اعتقاد اصولگرایان در راس آن اسفندیار رحیم‌مشایی بود. اما احمدی‌نژاد نه‌تنها هیچ‌گاه از این گروه اعلام برائت نکرد بلکه صراحتا گفت که «احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد».  
گرچه عده‌ای حضور احمدی‌نژاد در مجالس بیت رهبری و دیدار اخیر او با نماینده ولی‌فقیه در خوزستان را نشانه‌های پذیرش مجددش می‌دانند اما در مقابل نمی‌توان از دلایل مشهودی که برای ردصلاحیتش وجود دارد، چشم بست و متصور بود که به سادگی از سد شورای نگهبان که یک بار دست راست او (اسفندیار رحیم‌مشایی) را ردصلاحیت کرده است، بگذرد.
سایت اصولگرای الف، به مدیریت احمد توکلی، نماینده تهران یک بار این سختی راه را به احمدی‌نژاد گوشزد کرده و از احتمال ردصلاحیتش خبر داده است. این سایت در یادداشتی با خطاب قرار دادن رئیس دولت‌های نهم و دهم یادآور شده بود «احمدی‌نژاد فراموش کرده است که نظام و سایر قوا در دو سال آخر دولتش با او مدارا کرده‌اند تا دولتش به پایان برسد. فراموش کرده است به خاطر مقاومت در مقابل حکم حکومتی رهبری، کاری کرده است که هیچ رئیس‌جمهوری تا قبل از آن مرتکب این نافرمانی و قانون‌شکنی نشده بود» الف با این تاکید که «یازده روز خانه‌نشینی برای تحت فشار قرار دادن مقام معظم رهبری، در عدم رعایت اصل التزم عملی به ولایت‌فقیه چه شک و شبهه‌ای باقی می‌گذارد؟»‌ تایید صلاحیت احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم را بعید دانسته بود.
محمدحسن قدیری‌ابیانه هم از اصولگرایانی است که با اطمینان از ردصلاحیت محمود احمدی‌نژاد سخن می‌گوید و تاکید دارد حرف‌های او درباره رجعت هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین ونزوئلا و دیگر مواضعش نمی‌تواند او را از سد شورای نگهبان عبور دهد؛ موضوعی که یک بار احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم از آن انتقاد و خطاب به احمدی‌نژاد که صحبت از رجعت چاوز کرده، گفته بود «چه دلیلی دارد آدم هرچه از دهانش درآید بگوید» و اظهارات احمدی‌نژاد را باعث ناراحتی مراجع و علما دانسته بود.
احمد جنتی که احمدی‌نژاد برای بازگشت به قدرت به تاییدیه او نیاز دارد، یکبار دیگر هم از رئیس دولت نهم انتقاد کرده که آن زمان انتقادش بی‌سابقه خوانده شد. انتصاب مشایی به‌عنوان معاون اول در دولت دهم موضوعی بود که باعث شد دبیر شورای نگهبان که کمترین انتقادی به احمدی‌نژاد داشت و از حامیان پروپاقرص او به شمار می‌آمد، اعتراض و خطاب به احمدی‌نژاد اعلام کند «کسی که موقعیت مردمی ندارد و مورد اعتراض مراجع است و به او پست کلیدی می‌دهید، باعث رنج مردم است.»
پرونده‌های مرد شماره یک دولت‌‌های نهم و دهم در قوه قضائیه هم هرچند هنوز به صدور کیفرخواست و ارائه حکم منجر نشده، اما منجر به احضارش به دادگاه شده است. گرچه احمدی‌نژاد در دادگاه حاضر نشد اما پرونده‌ شکایت‌های ریز و درشت از او می‌تواند برایش دردسرساز باشد و مانع از بخت‌آزمایی مجددش در سال 96 شود.
به‌هرحال اگرچه سایت‌های هوادار احمدی‌نژاد از بازگشت او به صحنه سیاست خبر می‌دهند ولی رجعت او را باید نوعی فرار به جلو به حساب آورد تا رئیس دولت‌های نهم و دهم پاسخگوی مشکلاتی چون فساد مالی و سوء استفاده مدیران نزدیک به خود و فشارها و تحریم‌های بین‌المللی باشد که در نتیجه سیاست نسنجیده او بر کشور وارد شد. هرچه باشد یک سال آینده از احمدی‌نژاد زیاد خواهیم شنید.  

فرهیختگان

دسته بندی خبر روز , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top