تخریب میراث فرهنگی به مثابه جرم بین المللی

وکیل ملت: سرانجام انتظار ها به سر آمد و همزمان با نخستین روز از ماه مارچ، نخستین جلسه تایید اتهامات احمد الفقی المهدی، مالی الاصل، در مقر دیوان کیفری بین المللی در لاهه هلند برگزار گردید.

تاریخ انتشار: 16فروردين1395|22:34

 تخریب میراث فرهنگی به مثابه جرم بین المللی
| کد خبر: 125847

این نخستین پرونده ای است که در ارتباط با وضعیت مالی نزد دیوان گشوده شده است. همچنین این نخستین بار در تاریخ نظام عدالت کیفری بین المللی است که جرایم علیه میراث فرهنگی نزد یک محکمه بین المللی به عنوان جرایم جنگی مطرح می گردد. 

الفقی که از فرماندهان گروه انصار الدین وابسته به القاعده در شمال آفریقا می باشد متهم به ارتکاب جرایم جنگی از طریق حمله علیه بناهای مورد حفاظت مذهبی و فرهنگی و تاریخی در شهر «تیمبوکتو» در شمال مالی شده است در ایامی که وی ریاست حسبه این شهر را در سال ۲۰۱۴ برعهده داشته است.

دادستان دیوان کیفری بین المللی در جلسه نخست جلسه تایید اتهامات نزد شعبه مقدماتی دیوان اعلام نمود که متهم یک حمله برنامه ریزی ریزی و همراه با تجهیزات کامل را رهبری کرده است. به گفته خانم دادستان این تنها یک حمله علیه دیوار و سنگ نبوده است بلکه تخریب این بناها و آرامگاه ها از منظر مذهبی و هویتی و تاریخی مهم بوده است. به گفته دادستان تخریب چنین بناهایی می تواند اثرات غیرقابل جبرانی بر ساختار های اجتماعی یک جامعه داشته باشد و ریشه ها یک ملت را تخریب سازد.

خانم بنسودا در ادامه اظهارات خود مردم شمال مالی را قربانیان و بزه دیدگان اصلی جرایم الفقی دانست و عنوان داشت که ایشان سزاوار آن هستند تا عدالت را ببیند چراکه این تهاجمی علیه هویت و کرامت تمام جمعیت مالی و ریشه های مذهبی و تاریخی ایشان بوده است.

دادستان دیوان در انتها با خطاب قرار دادن دادرسان شعبه مقدماتی اعلام داشت که وجدان جمعی بشریت با تخریب ناموجه میراث مشترک جامعه جهانی دچار شوک شده است. به گفته خانم دادستان، محکومیت و تقبیح صرف زبانی کافی نیست و جامعه جهانی می بایست استوار این جرایم را از طریق مجازات کردن مرتکبان آن ها رد نماید.

در صورت تایید اتهامات مظنون توسط شعبه مقدماتی، پرونده جهت آغاز دادرسی و محاکمه به شعب دادرسی ارسال می گردد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top