امیر سالار داودی وکیل دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، در خصوص مشکلات و قوانین مسدود کردن خیابان‌ها گفت: براساس قانون مدنی کوچه‌های بن‌بست در تملک ساکنان آن است و تاکنون تغییر نکرده است.

وی تصریح کرد: اما پس از آن، مباحثی عنوان شد مبنی بر آنکه اکنون رودخانه‌ها مربوط به انفال و دراختیار ولی فقیه است، چگونه یک کوچه می‌تواند متعلق به ساکنان آن باشد. اما در کل، در قانون مدنی به صراحت آمده است که کوچه‌های بن‌بست در تملک ساکنان آن است. بنابراین، آنها می‌توانند ورود و خروج به این کوچه‌ها را مدیریت کنند.

داودی خاطرنشان کرد: اما در رابطه با معابر عمومی که راه‌های ارتباطی هستند، امکان بستن این خیابان‌ها بدون مجوز امکان‌پذیر نیست.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: بسیاری از کوچه‌های بن‌بست به واسطه عریض بودن به محل پارک غیررسمی تبدیل می‌شوند و ساکنان آن را مسدود کرده و با گذاردن گیت‌های خودرویی، از کسانی که در آنجا پارک می‌کنند پول اخذ می‌کنند که به نظر می‌رسد این کار مبنای حقوقی ندارد و ساکنان فقط می‌توانند در حد مدیریت رفت و آمد اقداماتی انجام دهند.

وی گفت: این سؤال پیش می‌آید که شهرداری برای آسفالت، درختکاری و کارهایی از این دست در کوچه‌های بن‌بست از مالیات شهروندان استفاده می‌کند. بر این اساس، شهروندان باید بتوانند در آن کوچه تردد کنند. در پاسخ باید گفت براساس قانون شهرداری‌ها مصوب 1334 مسئولیت رتق و فتق امور شهری برعهده شهرداری است و زمانی که حجم بالای مالیات از شهروندان اخذ می‌شود، تفکیک مالیات‌ها کار سختی است.

داودی افزود: بنابراین نمی‌توان گفت برای درختکاری و آسفالت یک کوچه یا خیابان از ساکنان آنها مالیات اخذ شده است، اما برای رفع این مشکل، اخذ هزینه برای صدور مجوز راهکاری مناسب است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top