کلاهبرداری رایانه ای ومقایسه آن با کلاهبرداری سنتی

وکیل ملت: تفاوت کلاهبرداری رایانه ای با کلاهبرداری سنتی بدین شرح است:

تاریخ انتشار: 18فروردين1395|00:36

کلاهبرداری رایانه ای ومقایسه آن با کلاهبرداری سنتی
| کد خبر: 126566

کلاهبرداری رایانه ای :
به بیان ساده چنانچه فردی با وارد کردن غیر مجاز داده هاو یا مختل کردن سامانه ها ،وجه یا مال یا منفعت یا خدمات ویاامتیازات مالی را برای خود و یا حتی دیگری تحصیل نماید مرتکب کلاهبرداری رایانه ای شده است.

🔱تفاوت کلاهبرداری سنتی و کلاهبرداری رایانه ای از قرار ذیل میباشد:

١_در کلاهبرداری سنتی باید انسانی فریب بخورد در حالیکه در کلاهبرداری رایانه ای نیازی به فریب انسان نیست و این جرم با وارد کردن داده های غیر مجاز به دستگاه اتفاق می افتد.

٢_در کلاهبرداری سنتی حتما باید (مال) برده شود اما در کلاهبرداری رایانه ای ممکن است (مال یا امتیازمالی و یا خدمات و یا منفعتی) برده شود.

٣_در کلاهبرداری سنتی مال رابرای خودش و یا شخص مورد نظر خود میبرد در حالیکه در کلاهبرداری اینترنتی هم ممکن است مال را برای خود و یا شخص دیگری ببرد اما در اینجا شخص دیگر ممکن است مورد نظر کلاهبردار بوده و یا نبوده باشد و فی الواقع ممکن است کلاهبردار وی را اصلا نشناسد.

۴_شروع به جرم کلاهبرداری سنتی به موجب قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا ,اختلاس ,کلاهبرداری جرم انگاری شدهلکن شروع به جرم کلاهبرداری رایانه ای مطابق ماده ١٢٢ق.م.ا جرم میباشد.

به موجب رای وحدت رویه
جرم کلاهبرداری رایانه ای در مورد حساب بانکی در محل  بانکی که بزه دیده در حوزه آن افتتاح حساب نموده است به وقوع میپیوندد و دادگاه محل افتتاح حساب قربانی صالح به رسیدگی میباشد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top