پشت پرده لغو جلسه اصولگرایان با رییس مجلس/ناکامی کمیته ائتلاف در رسیدن به وحدت

وکیل ملت: انتخابات مرحله اول مجلس دهم شورای اسلامی به هر ترتیبی بود به پایان رسید. انتخاباتی که شاید نتایجش برای اصولگرایان چندان دلچسب و حتی برای اصلاح‌طلبان نیز قابل باور نبود.

تاریخ انتشار: 18فروردين1395|12:06

 پشت پرده لغو جلسه اصولگرایان با رییس مجلس/ناکامی کمیته ائتلاف در رسیدن به وحدت
| کد خبر: 126825

اما اکنون موسم انتخابات بار دیگر در کشور با نزدیک شدن به انتخابات مرحله دوم مجلس دهم شورای اسلامی شروع به وزیدن کرده است. در این راستا اصلاح‌طلبان و اصولگرایان همچنان جلسات خود را برگزار می‌کنند تا هر یک بتوانند نیروهای بیشتری را وارد بهارستان کنند. ازاین‌رو اصلاح‌طلبان همچون گذشته با یکپارچگی جلسات هفتگی خود را برگزار و مشغول رایزنی‌هایی برای حمایت از کاندیداهایشان در شهرستان‌هایی هستند که انتخابات در آنجا دو مرحله‌ای شده است. نتایج این جلسات نیز اگرچه بعضا رسانه‌ای نمی‌شود اما صدای واحدی از آن به گوش می‌رسد. این در حالی است که اصولگرایان نیز در جبهه خود همچنان مشغول بحث‌هایی از قبیل رسیدن به نقطه نظر واحد و عملکرد یکپارچه هستند. اما از اخبار این‌طور برمی‌آید که آنها همچنان نتوانسته‌اند آشفتگی‌های درون جناحی خود را سامان دهند. چه آنکه روز گذشته درحالی که برخی اخبار موثق حاکی از جلسه کمیته هفت نفره اصولگرایان با لاریجانی بود، اما برگزاری این جلسه منتفی شد. یک منبع موثق خبر منتفی شدن این جلسه را این‌طور نقل کرد که مشخص شد که در حقیقت قرار و توافقی برای برگزاری جلسه صبح دیروز با دفتر ریاست مجلس انجام نشده است. این ادعا در حالی از سوی دفتر لاریجانی مطرح شده است که یکی از اعضای این کمیته هفت نفره اصولگرایان صبح دیروز اعلام کرده بود که جلسه با رییس فعلی مجلس کنسل شده و باید این موضوع از سوی دفتر ریاست مجلس پیگیری شود. از سوی دیگر اما سیدحسین نقوی‌حسینی، یکی از اعضای این کمیته هفت نفره نیز اصلا به عدم‌هماهنگی با دفتر مرد اول رهروان ولایت اشاره نکرده و در گفت‌وگویی اعلام کرده که این نشست به‌دلیل جلسه اضطراری تشکیل نشده است و در روزهای آینده حتما تشکیل خواهد شد. از آنجایی که این کمیته موظف به ساماندهی فراکسیون اصولگرایان در مجلس دهم، پیگیری وضعیت نامزدهای اصولگرا در مرحله دوم انتخابات، نامزدهای پیشنهادی اصولگرایان برای هیات رییسه و کمیسیون‌های مجلس دهم است، به نظر می‌رسد هنوز به یک برنامه‌ریزی دقیق درونی نرسیده است چراکه منتفی شدن یک جلسه مهم پیرامون انتخابات با رییس مجلس، نشان از برخی ناهماهنگی‌های درونی یا رایزنی‌های غیر تاثیرگذار دارد.

در پایان سال 94 اصولگرایان مجلس دهم با دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز، کمیته ۷ نفره ای را برای ساماندهی امور اصولگرایان در مجلس دهم تشکیل دادند.این کمیته موظف به ساماندهی فراکسیون اصولگرایان در مجلس دهم، پیگیری وضعیت نامزدهای اصولگرا در مرحله دوم انتخابات، نامزدهای پیشنهادی اصولگرایان برای هیئت رئیسه و کمیسیون های مجلس دهم است.

حمیدرضا حاج بابایی، احمد سالک، سیدحسین نقوی‌حسینی، احمد امیرآبادی فراهانی، محمدمهدی زاهدی، عبدالرضا مصری و امیرحسین قاضی زاده هاشمی  اعضای این کمیته هستند.

شاید به نظر می‌رسید اصولگرایان پس از اتمام مرحله اول انتخابات مجلس دهم و حتی پیش‌تر از آن انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92، با انسجام بیشتری پیش روند ولی آنطور که مشخص است نتیجه این دو انتخابات نیز نتوانسته است آنها را به یک وحدت کلی برساند. اما در عین حال ابوالقاسم رئوفیان معتقد است که اصولگرایان با کنار رفتن برخی تندروها، رسیدن به وحدت و هدایت جریان اصولگرایی برایشان راحت‌تر از گذشته است. او در گفت‌وگویش با «امید ایرانیان» می‌گوید: «اصولگرایان در دور اول در تهران نتیجه خوبی کسب نکردند اما در شهرستان‌ها به مراتب اوضاع بهتر بود. با این حال هنوز هم در مرحله دوم انتخابات، روی گزینه‌هایشان در شهرستان‌ها بهتر می‌توانند برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنند.» البته تحلیلی که از صحبت‌های رئوفیان می‌توان داشت این است که اصولگرایان در شهرهای بزرگ با اقبال کمتری مواجه هستند اما احمد کریمی‌اصفهانی، دبیرکل جامعه اصناف و بازار با رد این تحلیل می‌گوید: «اینکه اصولگرایان در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران رأی نیاوردند، دلیلش نبود پایگاه رأی نبود بلکه این بود که مردم نمی‌خواستند برخی تندروهای اصولگرا دوباره به مجلس راه پیدا کنند و از این جهت به اصلاح‌طلبان رأی دادند.» در عین حال او با پذیرش تلویحی عدم‌انسجام اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم گفت: «انتخابات دور اول که گذشت و امیدواریم اصولگرایان در انتخابات دور دوم با انسجام بیشتری حضور پیدا کنند. هر چند که به نظرم انسجام اصولگرایان در مرحله دوم انتخابات مجلس نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد چون معمولا مرحله دوم انتخابات مجلس، منطقه‌ای است و ناگزیر از این دسته‌بندی‌ها هستند.» به هر روی نیم‌نگاهی به روند برنامه‌های هر دو جبهه نوعی بی‌ثباتی در برنامه‌ریزی در جناح اصولگرایان را نشان می‌دهد. بی‌ثباتی و ناهماهنگی‌ای که اگرچه اعضای این کمیته سعی در پنهان کردن آن دارند و نمای بیرونی ائتلاف و کمیته زیباست اما درون آن همچنان موجی از تناقضات و بی‌ثباتی‌ها وجود دارد که هر از چندی با خبر یا اظهارنظرهای ناهماهنگ نمایان می‌شود.

امید ایرانیان

دسته بندی خبر روز , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top