واکنش سازمان بهزیستی کشور به شکنجه و آزار معلولان

وکیل ملت: معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره پرونده شکنجه و آزار معلولان در «مرکز نگهداری آفرینش استان البرز» گفت: شکنجه در مرکز آفرینش به صورت سازماندهی شده به اثبات نرسیده است و فعلا مرکز را بازگشایی نمی‌کنیم و به احترام افکار عمومی و رسانه‌ها تعطیل موقت خواهد بود.

تاریخ انتشار: 25شهريور1394|14:50

واکنش سازمان بهزیستی کشور به شکنجه و آزار معلولان
| کد خبر: 12710

به گزارش ایلنا، حسین نحوی نژاد در نشست خبری امروز خود با اشاره به وجود یک میلیون و 200 هزار معلول جسمی حرکتی ناشنوا، نابینا، معلول ذهنی، بیمار روانی مزمن و سالمند معلول دارای پرونده  رسمی در بهزیستی در سطح کشور گفت:‌ از این تعداد 90 هزار نفر بیماران روانی مزمن هستند که حداقل دو سال از بیماری روانی‌شان گذشته و علیرغم درمان‌های مکرر نتوانسته‌اند به زندگی عادی برگردند. همچنین 500 هزار سالمند معلول بالاتر از 60 سال سن داریم.

وی با تاکید براینکه افراد بر حسب شدت معلولیت هم طبقه‌بندی می‌شوند و برای معلولان  شدید و خیلی شدید باید خدمات مراقبتی صرف ارائه شود اظهار کرد: از آمار یک میلیون و 200 هزار معلول، 40 هزار معلول ما که شدت معلولیت شدید و خیلی شدید دارند در مراکز شبانه روزی به صورت طولانی نگهداری می‌شوند که این تعداد تنها  سه درصد معلولان ما را تشکیل می‌دهد و مابقی در کنار خانواده زندگی می‌کنند و سایر خدمات بهزیستی چون توانبخشی مبتنی بر خانواده، مراکز روزانه، مددکاری، وسایل کمک توانبخشی و غیره استفاده می‌کنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با بیان اینکه بحث امروز ما مربوط به سه درصد معلولان شدید و غیر شدید است گفت: حمایت خانگی برای تامین بقا و معیشت این افراد معمولا کافی نیست از سوی دیگر چون تعداد پشت نوبتی‌های بهزیستی بالاست و بودجه‌های دولتی کفایت مراقبت‌های با کیفیت را نمی‌کند این سازمان طی 20 سال گذشته به واگذار کردن خدمات به بخش غیردولتی (با نظارت بخش دولتی) روی آورده است.

نحوی نژاد خاطرنشان کرد: دو هزار و 100 مرکز غیر دولتی برای نگهداری روزانه و توانبخشی داریم که 110 هزار مددجو از آنها استفاده می‌کنند. که این مراکز ایجاد اشتغال کرده و 26 هزار نفر از افراد جامعه که عمدتا مستمند هستند در این مراکز فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در این سه درصد معلولان شدید و بسیار شدید، آمار مرگ و میر و ابتلائات طبق معیارهای جهانی بالاتر از حد استاندارد معمول است گفت: به همین خاطر برای نگهداری از این افراد ضوابط و دستور العمل‌های مشخصی وضع شده است و مسئولان فنی باید شرایط تخصصی داشته باشند. همچنین برای فضای فیزیکی هم شرایط و ضوابط خاصی وجود دارد و پرنسل، نوع تغذیه، بهداشت و غیره نیز باید در این مراکز در حد استاندارد ارائه شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی بیان کرد:‌ هرگونه معلول آزاری، آزار سالمندان و برچسب زدن به بیماران روانی و مزمن ممنوع است و بستن بیمار به تخت هم معیارهایی دارد. برخی معلولان شدید ما کنترل روی رفتارشان ندارند و ممکن است اگر دست‌هایشان باز باشد به خود و اطرافیانشان آسیب بزنند. در این صورت روانپزشک دستور می‌دهد که این فرد مهار فیزیکی شود اما نباید این مهار فیزیکی با زنجیر و سایر وسایلی باشد که در جامعه از آن به وسایل شکنجه تعبیر شود.

نحوی‌نژاد  با اشاره به اینکه مرکز آفرینش واقع در استان البرز 14 سال سابقه فعالیت داشته و ویژه نگهداری معلولان شدید و بسیار شدید (معلولان ایزوله) است گفت: این مرکز دارای رتبه درجه یک بوده البته باید در نظر داشت که استانداردها و معیارهای ما با استانداردهای جهانی در کشورهای صنعتی و پیشرفته مطابقت کامل ندارد زیرا اعتبارات کافی هم نداریم اما باید استانداردها به گونه‌ای باشد که فرد از خدمات قابل قبولی بهره مند شود و حفظ جان مددجویان به طور کامل مدنظر باشد اما اینکه بگوییم همه مراکز ما ایده آل هستند، اینگونه نیست.

وی خاطرنشان کرد: امسال یک اقدام جدید را آغاز کردیم که طی آن به جای امتیاز دادن به تجهیزات فیزیکی در مراکز به فرایندها امتیاز خواهیم داد. در واقع وقتی یک مددجو وارد مرکز شد باید بعد از مدتی حالش بهتر شده باشد به عنوان مثال وقتی سالمندی با زخم بستر در مرکزی بستری می‌شود باید پس از مدتی زخم بسترش بهبود پیدا کرده باشد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با یادآوری اینکه مرکز آفرینش بارها مورد بازرسی قرار گرفته است عنوان کرد: بازدیدهای ما چند لایه هستند و هم بازدیدهای سازمان یافته داریم هم بازدیدهای سرزده. از سوی دیگر همه مراکز ما مجهز به دوربین مدار بسته هستند تا فعالیت‌ها به صورت قانونی ثبت و ضبط شوند.

 نحوی‌نژاد تاکید کرد: ما در این 14 سال از فعالیت مرکز آفرینش هیچ گزارشی از سوی خانواده‌ها و کارشناسان مبنی بر شکنجه معلولان نداشته‌ایم. همچنین بالغ بر 80 تا 90 درصد بیماران نگهداری شده در این مرکز سالیان طولانی در اینجا بوه‌اند و بیماران جدیدی نبوده‌اند.

وی با بیان اینکه چند ماه پیش گزارشی مبنی بر مهار فیزیکی با زنجیر به بهزیستی استان رسید و آنها بررسی این مرکز را در دستور کار قرار دادند تصریح کرد: معمولا اگر بهزیستی به این نتیجه برسد که وضعیت یک مرکز حاد است می‌تواند آن را به صورت موقت تعطیل کند تا بعد کمیسیون عالی نظارت به پرونده رای دهد. اما بهزیستی البرز چون گزارشاتی به دستش مبنی بر شکنجه رسیده بود مرکز آفرینش را به صورت موقت تعطیل کرد و افرادی که در آنجا نگهداری می‌شدند به مراکز دیگر سپرده شدند و پرونده به کمیسیون عالی نظارت احاله شد. همه اینها مربوط به زمانی است که هنوز گزارش شکنجه رسانه‌ای نشده بود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی ادامه داد:‌ در آن زمان (اوایل مردادماه) شورای عالی نظارت که نمایندگان مختلفی در آن حضور دارند تشکیل جلسه داد اما در این کمیسیون در نهایت محرز نشد که آزار معلولان به صورت سیستماتیک انجام می‌شود و موردی هم که گزارش شده بود به علت سهل انگاری بوده است.

وی تاکید کرد: در نهایت رایی مبنی بر برکناری مدیر مرکز صادر شد. رای دوم این بود که اصلاحاتی انجام شود و سوم مسئول فنی جدیدی به کار گرفته شود تا مرکز بتواند در آینده ادامه فعالیت دهد. همچنین تصمیم گرفته شد خانواده‌هایی که تمایل به برگشت فرزندشان ندارند بتوانند از مراکز دیگر استفاده کنند. نحوی نژاد ادامه داد: پس از صدور این رای بود که هجمه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای شروع شد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ما اعلام کردیم اگر اسناد جدیدی وجود دارد خانواده‌ها می‌توانند آنرا به کمیسیون عالی نظارت ارائه بدهند تا ما مجدد تشکیل جلسه بدهیم گفت: استثنائا کمیسیون عالی تشکیل جلسه داد اما هیچ سند جدیدی نبود که به کمیسیون ارائه شود. با این حال اگر هنوز هم خانواده‌ها تصور می‌کنند حقی از آنان تضییع شده است می‌توانند به دادگاه شکایت کند اما باید تا زمان صدور رای آرامش حفظ شود. با تجمع ، فشار و رساندن کار به رسانه‌ها نمی‌توان کاری از پیش برد و ما برای جرمی که ثابت نشده نمی‌توان به علت فشار رسانه‌ای و فشار برخی افراد رای به تعطیلی کامل مرکز بدهیم در این صورت تعدد زیادی از افراد بیکار می‌شوند و فشار کاری مراکز دیگر بیشتر خواهد شد. در حالی که با درایت بیشتر می‌توان این مشکل را حل کرد و با عزل فرد خاطی فعالیت مرکز را ادامه داد.

نحوی نژادتاکید کرد ما خودمان حامی معلولان هستیم و همه تلاش ما بر بهبود وضعیت معلولان است و بر شهروندان جمهوری اسلامی محرز است که رسانه‌های خارجی چون BBC برای حقوق بشر در ایران دلسوزی نمی‌کنند.

وی  با بیان ایکه اگر قوه قضاییه به این نتیجه برسد که اظهارات مربوط به این مرکز صحت دارد می‌تواند در این خصوص رای صادر کند بیان کرد: رای قوه قضاییه برای ما متاع است اما هنوز شکنجه در مرکز آفرینش به صورت سازمان دهی شده برای ما به اثبات نرسیده است و این نظر بهزیستی است. 30 مددجو در مرکز آفرینش مجهول الهویه‌اند و 100 خانواده دیگر معلولانشان در این مرکز نگهداری می‌شوند که 70 نفر از آنها نامه‌ای نوشته و امضا کردند که از خدمات مرکز رضایت دارند با این حال اگر برای ما ثابت شود که حتی یک مورد آزار رخ داده برای ما کافی است که طومار این مرکز را کاملا ببندیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با تاکید براینکه نمی‌توانیم تحت فشارها تصمیماتی را بگیریم افزود: فعلا مرکز را بازگشایی نمی‌کنیم و این مرکز برای احترام به افکار عمومی و رسانه‌ها به صورت موقت تعطیل خواهد بود. با این حال هر خانواده‌ای مدرک جدیدی مبنی بر شکنجه داشت که از نظر مسئولان دور مانده است می‌تواند به ما ارائه کند تا آن را رسیدگی کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه دادستان وقوع جرم را در این مرکز تایید و اعلام کرده است گفت: دادستان تا این لحظه رسما تایید جرم و رای را به ما ابلاغ نکرده است و ما هم این خبر را در رسانه‌ها خوانده‌ایم. اگر دادگاه صالحه حکم را به ما ابلاغ کرد آمادگی اجرای آن را داریم اما نمی‌توانیم اسیر جو سازی‌ها شویم و در نهایت دادگاه حرف آخر را خواهد زد.

معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر استفاده از افراد غیر متخصص چون نظافت چی و آشپز برای مراقبت از معلولان در این مرکز گفت: اگر هم از فرد غیر حرفه‌ای استفاه شده باشد یک تخلف است که باید تذکر داده شود و این دلیلی بر بستن یک مرکز نیست.

وی همچنین بر نظارت‌های ساماندهی شده از مراکز از سوی بهزیستی تاکید و اعلام کرد:  تیرماه سال جاری دستور العمل جامع تامین امنیت معلولان را به تمام مراکز ابلاغ کردیم و نظارت لازم بر مراکز وجود دارند. ما همانطور که حامی معلولان هستیم، حامی مراکز ارائه دهنده خدمات نیز هستیم.

نحوی‌نژاد  با بیان اینکه اکنون حتی یک مورد سالمند رها شده یا بیمار روانی مزمن در خیابان‌ها نمی‌بینید گفت: ظرف 10 سال گذشته 11 هزار فرد سالمند رها شده سازماندهی شده‌اند و اگر همین حالا هم موردی به ما گزارش شود ظرف 24 ساعت ساماندهی فرد را انجام خواهیم داد.

در ادامه حمیده صفری، کارشناس توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نیز به ارائه توضیحاتی درباره بازرسی از این مرکز پس از وقوع حادثه شکنجه معلولان پرداخت و گفت:‌ پس از انتشار فیلمی که نشان می‌داد سه معلول در مرکز آفرینش به زنجیر کشیده شده‌اند برای بازرسی اعزام شدیم و این سه فرزند که در فیلم بودند شناسایی شدند اما یک نفر از آنها که در پرونده‌اش قید شده بود «لازم است به صورت فیزیکی مهار شود» در مرکز حضور داشت که پس از بررسی‌های لازم مشخص شد آثار شکنجه به صورت کبودی،‌ خراشیدگی یا فرورفتگی به آن شفافیت که نشان دهد اخیرا این اتفاق افتاده است در وی مشاهده نشد.

وی ادامه داد: اما دو کودک دیگر که در این فیلم بودند به مرخصی رفته بودند و نتوانستیم آنها را بازرسی کنیم اما دو نفر دیگر نیازی به فیکس کردن به تخت و مهار فیزیکی نداشتند.

کلید واژه ها واکنش - بهزیستی - معلولان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top