معاون اجتماعی دادگستری خراسان رضوی خبر داد

رصد و تحلیل ماهانه آمار جرائم و دعاوی اولویت‌دار

وکیل ملت: مرتضوی گفت: دادگستری استان خراسان رضوی هر ماهه آمار جرائم و دعاوی اولویت دار را رصد کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد تا بتواند در راستای کاهش ورودی پرونده ، افزایش مختومه ، کاهش اطاله دادرسی و از همه مهمتر پیشگیری از جرم و طرح دعاوی واهی گام‌های اساسی و مهم را بردارد.

تاریخ انتشار: 19فروردين1395|11:58

رصد و تحلیل ماهانه آمار جرائم و دعاوی اولویت‌دار
| کد خبر: 127364

به گزارش وکیل ملت «سید امیر مرتضوی» به تشریح فعالیت های معاونت اجتماعی در سال گذشته پرداخت و ابراز امیدواری کرد با تدابیر مناسب وقوع جرم روندی کاهشی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی وقوع جرائم مهم روندی کاهشی داشته است، افزود: معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم توانسته است با اولویت بندی جرائم و آسیب‌های اجتماعی مهم از جمله سرقت،تجاوز به عنف،قتل عمدی،آدم ربایی در امر پیشگیری شاهد عملکرد مطلوبی باشد و امر پیشگیری را در سطح استان ارتقا دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در بیان اهم فعالیت‌های این معاونت در حوزه پیشگیری از جرم اظهار کرد: استان خراسان رضوی همواره در امر پیشگیری از وقوع جرم سعی کرده است با یک برنامه ریزی دقیق، صحیح، اصولی و هدفمند هم سیاست‌های راهبردی قوه قضائیه و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قضایه را اجرایی و عملیاتی کند و هم در راستای سیاست‌های دادگستری کل این استان گام‌های اساسی و جدی بردارد.

وی ادامه داد: بدون شک اقدامات و فعالیت‌ها باید منتج به نتیجه و دارای خروجی اثربخش باشد. با این وصف اولویت جرایم و دعاوی دهگانه استان در سه آسیب اجتماعی مهم طلاق، خشونت و اعتیاد نیز مورد نظر بوده است وعلاوه بر آن توجه به جرایم مهم و خشن که ممکن است از نظر فراوانی چندان منظور نظر نباشند و لکن از نظر آثار و تبعاتی که در جامعه از خود بجا میگذارند فوق العاده مهم هستند. تاثیر این جرایم بر افکار عمومی اخلال در نظم و امنیت عمومی و همچنین رفاه و آسایش شهروندان است که خوشبختانه آثار جرایم مهم از جمله سرقت، تجاوز به عنف، قتل عمدی، آدم ربایی و همچنین دعاوی طلاق، مهریه،حکم رشد با کاهش جدی مواجه بوده‌اند.
همچنین در بحث کاهش جمعیت کیفری زندان توفیقات قابل توجهی را داشته ایم .

این مقام قضائی در خصوص عملکرد معاونت اجتماعی در سال 94 تصریح کرد: برگزاری اولین دوره تربیت مربی پیشگیری های رشد مدار (بصورت کشوری) در استان خراسان رضوی در شهریور ماه سال گذشته، برگزاری اولین گردهمایی کشوری جرایم مرتبط با حوزه ی آبفای شهری با حضور ده استان کشور و مقامات کشوری در بهمن ماه سال گذشته، اامضای تفاهم نامه هایی با اداره کل آموزش و پرورش، بهزیستی، دانشگاه آزاد و اجرایی و عملیاتی نمودن آن در سال 1394، برگزاری اولین همایش ملی جرایم حوزه اقتصادی و بانکی با همکاری دانشگاه فردوسی از جمله اقدامات مهم دادگستری خراسان رضوی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم درسال گذشته است.

مرتضوی در خصوص آسیب‌های اجتماعی اولویت دار و شاخص استان خراسان رضوی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی مهم عبارتند از اعتیاد، طلاق، خشونت، فضای مجازی که خوشبختانه این معاونت در هر چهار مورد ورود جدی داشته است. به طوری که آمار مرتبط با ایراد ضرب و جرح عمدی و مواد مخدر حسب آمار با کاهش مواجه شده است.

وی بیان داشت: درحوزه طلاق بویژه طلاق توافقی با لحاظ فرمایشات مقام معظم رهبری و اتخاذ تدابیر شایسته و مناسب و نشست های قضایی هدفمند با همکاران محترم قضایی و تهیه بخشنامه پیرامون موضوع و بازخورد گیری خوشبختانه با کاهش 18 درصدی مواجه بوده بوده ایم. در خصوص فضای مجازی نیز کارگروه مرتبط با موضوع فعال شده و با اجرای برنامه هایی برای نسل جوان و نوجوان بویژه در دانشگاه ها و مدارس و بهره گیری از تمامی ظرفیت ها در صدد کنترل مهار جرایم فضای سایبری هستیم.

تعامل و همکاری با سایر نهادهای استان خراسان رضوی و چگونگی این تعامل سئوال دیگری بود که معاون اجتمعی دادگستری این استان در پاسخ به آن گفت: دادگستری استان خراسان با توجه به قدمت فعالیت خود در در امور اجتماعی و پیشگیری از جرم از سال 1385 تاکنون، توانسته است ضمن شناسایی سازمانها و دستگاه های مرتبط با امر پیشگیری از وقوع جرم از ظرفیت آنان بیشترین بهره وری را کسب کند. بطور مثال در حوزه صنایع سه کارگروه حل اختلاف، صیانت از قوانین و مقررات، پیشگیری از بحران واحدهای صنفی تشکیل شده است و انجام بازدیدهای میدانی از واحدهای صنفی و اختصاص شعب ویژه در حوزه مدیریت شهری، تشکیل کمیته حمایت قضایی از مدیریت واحد شهری، تشکیل کمیسون های پیشگیری در ادارات ثبت اسناد و املاک، پزشکی قانونی، راه و شهرسازی، کانون وکلا، نیروی انتظامی از دیگر اقدامات تعاملی بوده است.

وی ادامه داد: به طوری که 33 کارگروه،کمیته و کمیسیون فعال هستند. همچنین از ظرفیت صدا و سیما و تمامی مطبوعات، تعامل با شرکتهای خدماتی، مراکز آموزشی و غیره و هم چنین استفاده از ظرفیت سمن ها و شورای اجتماعی محلات و هیات مذهبی در امر پیشگیری از وقوع جرم استفاده شده است.

مرتضوی در رابطه با بحث مشارکت های مردمی در پیشگیری از جرم، تصریح کرد:خوشبختانه کلیه برنامه های اعلامی مصوب در سال 1394 از ناحیه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اجرایی و عملیاتی شده است. البته فراتر از آن برنامه ها، جلسات مستمر و منظم با مبلغین مذهبی، مداحان، هیات مذهبی، شورای اجتماعی محلات، سمن های مرتبط با پیشگیری از جرم، وکلا و مشاورین حقوقی قوه قضائیه و روحانیون برگزار شده است .البته طوری برنامه ریزی شده است که نشستهای مشترک با مردم به شرح فوق بطور مستمر ادامه داشته باشد و از سایر مسئولین نیز بنا به ضرورت دعوت می شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در پایان خاطرنشان کرد: دادگستری استان خراسان رضوی هر ماهه آمار جرایم و دعاوی اولویت دار را رصد کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد تا بتواند در راستای کاهش ورودی پرونده ، افزایش مختومه ، کاهش اطاله دادرسی و از همه مهمتر  پیشگیری از جرم و طرح دعاوی واهی گامهای اساسی و مهم را بردارد.

دسته بندی حقوقی ,
منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top