دوباره مساله احمدی نژاد

دکتر مسعود میری

وکیل ملت: انسان برتر نیچه ، ساد و مازوخ دلوز ، و قهرمان قاتل داستایوسکی ، همه در یک چیز سرد بودند . آدم ها وقتی بزرگ می شوند ، یا پیر می شوند و یا در یاس و اندوه کامل قرار می گیرند ، سرد و قطب زده می شوند .

تاریخ انتشار: 20فروردين1395|22:07

دوباره مساله احمدی نژاد
| کد خبر: 128050

کمترین تحرک و بیشترین هیجان در درون .هم خوب ها و هم بد های حافظه ی شما ، آنکه نیک ش می پنداری و آنکه پلشت ش می خوانی ، هر دو وقتی به بزرگی می رسند یا پیر می شوند ، و یا اندوهی عظیم بر آنها آوار می شود ، سرد ، خموش ، بی روح و صامت می شوند . این جا امری مردانه رخ می دهد ، یعنی سخن از آفرینش نیست ، سخن از زوال است .

این سبعیت و سردی ی خاکم بر شرایط که در انتخابات وضوح یافت ( مردم برای انتخابات هیچ هیجانی بروز ندادند ، سادیستی عمل کردند ، ولی آمدند رای دادند و  رفتند  )دارد در همه جا پهن می شود . انتخابات بعد هم روحانی با همین نهج رای می گیرد ، اما مردمش هم او را و هم روشنفکران و کنشگر را خون جگر خواهند کرد .

سکوت ، هیجان ناچیز و گاه حتی موضع مخالف گرفتن ، ولی پای صندوق به طرز  غالب شهروندان تهرانی عمل کردن .این سردی از آمدن احمدی نژاد خطر آور تر و هولناک تر است . چرا که انسان تک مانده در بیابان جهان ما (که حالا دیگر حتی مهاجرت هم از او دریغ شده است ) این ایرانی ی غرقاب در چیست این پنهان مرا در جان و تن ، بی زبان مانده ، تا بگوید از لب او راز کو؟ او جز بیان خود با زبان بدن ، راهی دیگر ندارد .

او خود را فاسد ، بی ارزش ، بیهوده ، الکی - بود ، خرحمال، خسته ، افسرده ، همیشه بیمار ، در معرض توهین همیشه ، بی حاصل ، دپرس ، مازوخيست و...  می شناسد و این معرفت روانی او را به سکوتی مدهش و اضطرابی لاینحل سوق داده است . احمدی نژاد بیاید می بازد در رای ولی می برد در روان ملت . یعنی باز هم احمدی نژاد فرصتی می شود تا من ، تو ، و ما از فرهنگ خمر و میسر- آلود مان (1) ، از دروغ جاری در رفتار و گمان و کلام مان ، در سقوط مان در انفعالی حقیرانه ، ذلیلانه فرار کنیم و به لعن و نفرین او ، از اعتراف خویشتن بگریزیم .

دعوا سر احمدی نژاد تا یک دهه ی دیگر ادامه دارد . ما چاه جمکرانی یافته آیم که هر چه نقصان در ماست را در آن پرت می کنیم ، و آن احمدی نژاد است . دعواها در چپ و راست و وسط گیر نکرده ، سوزن را هر جا که بگذاری بر صفحه ی گرامافون ، بر می گردد و دزدانه زیر گوشت زمزمه می کند : اشاره ات به خودت برگرد/ از انگشت خاینی. آدم هایی  هستیم که هنوز گیر چپ و راست هستیم ، و همین  بلاد  یوروپ چسکی  (در قیاس با آمریکای خودمون!!!) دیرگاهی ست که ااز ایده ی افلاطونی ی ایده گذشته و به امر محسوس عمل می کند ، و ما با شهامت یکی را به فرع چپ و دیگری را به فرع راست دیده مالی می کنیم .

ما ماقبل این حکایت اشک وآه هستیم ، بث الشکوای ما کلمات ش حرف زدن می خواهد ، تا از این سردی ای که شقاوت خواهد زایید رهایی یابد . احمدی نژاد نمی داند چه می کند ، و گرنه صادقانه اعتراف کنم ، می تواند مبدل به رهبری پوپولیست در عرصه ی منطقه و جهان بشود .

مگر آگاهی بخشی اتفاق افتد ، وقتی نمی توانی معیشت ملت را سامان دهی بهتر است به او بگویی جنگیدنت برای نان در این دوره قتل توست ، بی هیچ حاصلی . احمدی نژاد رای نمی آورد شما  و ما الیت عزیز را با سردی ی کامل خون جگر می کند و در نهایت اگر جنبش آگاه سازی ی نسل نو از سوی روشن اندیشان جامعه رخ ندهد   ، در ما برای مدتی مدید اقامت می گزیند .                                                                                                                                                -----------------(1) میسر در قرآن به آسان یافته و بی زحمت به دست آوردن ثروت و غیر مولد بودن اشاره دارد .

 

روزنامه نگار و پژوهشگر

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top