نظر یک حقوقدان برجسته درباره راهکار قانونی انتخابات اصفهان/به دلیل ایراد در اصل موضوع، جایگزینی نفر ششم نیز غیر قابل قبول است

وکیل ملت: اگر بخواهیم قانونی عمل کنیم باید اعتبارنامه ایشان به مجلس فرستاده شود و در آنجا مورد بررسی قرار گیرد، در غیر این صورت تمام مراحل، بعد از کنار رفتن ایشان سازگار با قانون نخواهد بود.

تاریخ انتشار: 21فروردين1395|18:30

نظر یک حقوقدان برجسته درباره راهکار قانونی انتخابات اصفهان/به دلیل ایراد در اصل موضوع، جایگزینی نفر ششم نیز غیر قابل قبول است
| کد خبر: 128670

استاد حقوق و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که ابطال آرای منتخبان انتخابات به دلیل اشتباه در بررسی صلاحیت به هیچ وجه قانونی نیست، گفت: به دلیل ایراد در اصل موضوع، جایگزینی نفر ششم نیز غیر قابل قبول است.

سید محمد هاشمی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در خصوص استناد شورای نگهبان به حق نظارت استصوابی خود در مورد یکی از کاندیداهای شهر اصفهان که با رای مردم مجوز حضور در مجلس دهم را اخذ کرده است، اظهار کرد: نظارت استصوابی مانند ارث پدری نیست که هر کاری بخواهند با آن انجام دهند.

وی ادامه داد: نظارت استصوابی برای شورای نگهبان یعنی این که اولاً صلاحیت داوطلبان را بررسی کند و ثانیاً بر نحوه اجرای انتخابات نظارت داشته باشد. از آنجایی که نظارت بر داوطلبان پیش از انتخابات انجام شده است و مردم بر اساس آن رأی داده اند، باطل کردن آرا به دلیل اشتباه در بررسی صلاحیت، اهانت به آراء و آزادی مردم محسوب می شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: ابطال آرای منتخبان انتخابات به دلیل اشتباه در بررسی صلاحیت به هیچ وجه قانونی نیست، چرا که بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات پیش از انتخابات صورت می گیرد و بعد از انتخابات نمی توان آن را تغییر داد.

وی افزود: در مورد خانم خالقی نیز موضوع به همین صورت است، صلاحیت ایشان قبل از انتخابات تأیید شده است و شورای نگهبان بعد از انتخاب شدن ایشان نمی تواند در مورد وی تصمیم دیگری بگیرد. شورای نگهبان اگر بخواهد در این زمینه هر لحظه تصمیمی بگیرد، این عملکرد نشانه تزلزل در این شورای خواهد بود.

این حقوقدان در ادامه با بیان این که حکم شورای نگهبان در این موارد مانند حکم دادگاه و قاضی است، تصریح کرد:  فرض کنید قاضی یک پرونده، امروز حکمی را برای کسی صادر کند و فردای آن روز حکمش را تغییر دهد. در این صورت خللی در پرونده ایجاد می شود که اساساً با منطق حقوقی و سیاسی سازگاری ندارد.

 هاشمی ادامه داد:  موضوع این است که شورای نگهبان صلاحیت کسی را تأیید کرده است و مردم بر اساس اعتمادی که به شورای نگهبان داشته اند به این شخص رأی داده اند؛ بنابراین نادیده گرفتن این قضیه بی احترامی به آرای مردم است و باعث تزلزل جایگاه شورای نگهبان در میان مردم خواهد شد.

وی همچنین در مورد انتقال این انتخاب به انتخابات به میان دوره ای در اصفهان نیز گفت: انتقال انتخابات به انتخابات میان دوره ای در مواقعی است که نماینده ای به دلیل فوت، استعفا و... دیگر قادر به ادامه وظیفه نمایندگی خود نباشد و صندلی وی در مجلس خالی بماند. این که آرای کسی را باطل کنند و انتخابات را به میان دوره ای انتقال دهند، بر خلاف منطق قانونی است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه انتخاب جایگزین این نماینده و احتمال جایگزین شدن نفر ششم نیز اظهار کرد: مسئله این است که در اصل قضیه مشکل وجود دارد. آنچه که مسلم است رد صلاحیت خانم خالقی بعد از احراز صلاحیت  و ابراز  آن  توسط شورای نگهبان امری غیر قانونی محسوب می شود.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم قانونی عمل کنیم باید اعتبارنامه ایشان به مجلس فرستاده شود و در آنجا مورد بررسی قرار گیرد، در غیر این صورت تمام مراحل، بعد از کنار رفتن ایشان سازگار با قانون نخواهد بود.

هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: در کل باید بگویم این عمل شورای نگهبان از نظر حقوقی رد است و شورای نگهبان باید برهمان تصمیمی که قبل  از انتخابات گرفته پایبند باشد تا از این طریق به نظر مردم بی احترامی نکرده باشد.

 

جماران

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top