کانون وکلای دادگستری به چه دردی می آید؟

امیرسالار داودی

وکیل ملت: هواپیمای اسراییلی ربوده شده توسط رزمندگان فلسطینی وقتی بعد از چندین روز که از ربایش آن سپری می گردد و متعاقب اجابت خواسته های ربایندگان از فرودگاه الجزیره پایتخت الجزایر به تل آویو بازگشت، در میان مسافرین وحشت زده ای که حالا با اطمینان از حل و فصل ماجرای هایجک (ربایش) هواپیما از پله های هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ پایین می آمدند و وارد پاویون تشریفاتی فرودگاه تل آویو می شدند ، پیرزنی یهودی به خبرنگار تلویزیون دولتی اسراییل وقتی که نظرش را راجع به حادثه و اقدام دولت اسراییل که منجر به آزادی او و دیگر مسافرین شده است جویا می شود ، چنین گفت: "دولت اسراییل به چه دردی می خورد وقتی نمی تواند مانع به خطر افتادن امنیت شهروندانش بشود. "

تاریخ انتشار: 23فروردين1395|22:18

کانون وکلای دادگستری به چه دردی می آید؟
| کد خبر: 130272

بانوی سالخورده اسراییلی اشاره اش به تبلیغات و ژست های رنگارنگی بود که دولت اسراییل در سراسر جهان پیرامون قَدَر قدرتی اسراییل در بوق و کرنا می کند.
رژیم به ظاهر قدر قدرتی!! که یارای ممانعت از به خطر افتادن جان شهروندانش را ندارد واقعا به چه کار می آید؟!!!!


و حالا نقل، نقل کانون وکلای دادگستری ماست.....!

یک جوان کارآموز وکالت در مجتمع قضایی شهریار توسط یک سرباز وظیفه مورد ضرب و شتم و هتک حیثیت واقع می شود!
چندی پیش او ما وقع را بازگو کرد و شِکوه نامه ای را خطاب به افکار عمومی وکلای دادگستری  منتشر ساخت و از کانون وکلای دادگستری طلب حمایت نمود.
اما امروز با دیدن او در کانون به عینه دیدم که الحمدالله او بهره ای از توانمندی بدنی دارد و قطعا امکان شخصی جهت عرضه واکنشی متقابل را در روز حادثه و حتی بعد آن داشته است و با این حال به خیال حمایت همه جانبه صنفش خود را نگاه داشته است و از انجام واکنشی ناصواب پرهیز نموده است!
پرهیزی که البته منجر به تجری طرف مقابل شده است و هم اکنون برای همکارمان پرونده توهین به مامور حین انجام وظیفه درست کرده اند و از صدر تا ذیل دادگستری پشت سر یک سرباز  وظیفه بسیج شده اند !!!!
مع الاسف تا امروز و بعد از گذشت حدود یک ماه و اندی از روز وقوع حادثه  طلب حمایت او از کانون وکلای دادگستری به هیچ جایی نرسیده است و از این تاسف برانگیز تر اینکه نایب رییس کانون وکلا یعنی جناب دکتر محمد نبی طی جلسه ای که امروز با وی داشته است به او گفته که "خب ! لابد شما در برابر مامور (احتمالا معذور!!!!) قلدری کرده ای و واکنشت نادرست و نا به جا بوده است و ......(احتمالاً منظورشان این بوده که حقت بوده است..... )
در واقع مصادر امور کانون وکلای دادگستری نه تنها از تابع خود هیچ حمایتی تاکنون نکرده اند که تازه نمک هم بر زخم او اعمال می کنند و از سویی در یک بار مراجعه دو نفر از اعضای کمیسیون حمایت به رییس مجتمعی که حادثه در آن رخ داده است و ناگفته هم نماند که این دو همکار عضو کمیسیون حمایت  البته بنا بر احساس وظیفه خود مداخله نموده اند ( جناب وکیل حسن کیا و بانوی وکیل ژینوس شریف رازی) ،در حضورشان رییس مجتمع محل حادثه  به تهدید همکار مضروب  مبادرت نموده است و به او گفته است که رضایت سرباز حفاظت فیزیکی را عجالتاً اخذ کن تا مبادا از قبل این پرونده مفتوحه دو سه پرونده دیگر برای تو گشوده گردد!!!!
حال باید پرسید که کانون وکلای دادگستری به چه کاری می آید؟!
قدیمی ترین نهاد صنفی که فعلا واجد استقلالی نیم بند است نمی تواند از تبعه خود حمایت نماید و یا بهتر اینکه علی الظاهر نمی خواهد حمایت نماید!
چندی قبل تر یکی از وکلای با سابقه یعنی سید کاظم حسینی که خود سابقاً قاضی بوده است توسط دادستان شهری مورد ضرب و شتم واقع می گردد ، بی آنکه در کانون وکلا کَک کسی هم بِگَزَد.
بدون تردید از این دست نمونه ها طی روزها و هفته های بسیار در مجتمع های قضایی و در سطوح کمی و کیفی مختلف رخ می دهد .
آیا مطالبه رعایت شان وکلای دادگستری از سوی متصدیان امور قضایی و انتظامی و غیره تا این حد اقدام ناشدنی است؟!


کانون وکلای دادگستری و مصادر امور آن که هر کدام به وقت نامزد شدن و در معرض برگزیده شدن انبوهی از شعارها را سر می دهند و ارتعاش طبل توخالی ادعاهای شان دال بر نفوذ و بُرش در دستگاه قضایی و حاکمیت گوش فلک را کَر می کند ، چگونه نمی توانند مانع هتک حیثیت همکارانشان از سوی مقامات قضایی و انتظامی و عمّال آنها بشوند؟!!!!


صدور و ابطال پروانه وکالت و دریافت و تادیه وجوهی جهت امور وکلا را که هر کسی می تواند انجام دهد و اما آنچه وجه تمایز فلانی از بهمانی در نمایندگی جامعه وکلاست همانا میزان احساس مسئولیت برگزیدگان در پیگیری و ارائه واکنش اَنسب  نسبت به این دست موارد هتک حیثیت همکاران است.
النهایه اینکه اگر می خواهیم بدانیم چرا هر ساله اقل افراد  جامعه وکالت (از مجموع کل واجدین حق رای) در انتخابات حضور به هم می رسانند و هر دوره تا دوره بعد می بایست آرزو کنیم که چند صد نفر بیشتر بر تعداد وکلای حاضر پای صندوق های اخذ

آراء افزوده شود ،چه بهتر اینکه نشانی غلط نرویم و باور  کنیم که کسی برای کانون وکلای بی خاصیت تره هم خُرد نخواهد کرد.
والله بهترین دفاع از خانه صنفی همانا حمله است. آیا تاکنون از این محافظه کاری دل آزار نصیبی برده ایم که بر ادامه این سیاست اصرار داریم!
آیا مقامات کانون وکلا مصداق شیر شرزه داخل و موش بیرون هستند ( در مثال مناقشه نیست. لطفا به دل نگیرید)
وکلای دادگستری سرمایه های اجتماعی کانون وکلا هستند و اگر آنها نباشند و مشروعیت بخش نگردند این بنای خشت و گِلی یک پول سیاه هم نخواهد ارزید.
آقایان  و اندک خانم های اشغال کننده کرسی های نمایندگی بهتر است بدانند که صدارت بر جامعه ای سر بالا و پرچم افراشته و پُر غرور است که افتخار دارد و در غیر اینصورت چنین صدارتی مفت گران است.
اگر یک وکیل دادگستری از قِبَل این خانه صنفی با آن همه عِدِّه و عُدِّه و بگیر و ببند منتفع نشود و از حیثیتش تمام عیار دفاع نگردد ، به واقع این خانه  بود و نبودش یکیست و آنگاه نمی توان بی تعصبی صنفی بیش از دو سوم وکلای دادگستری  که فقط سالی یک بار و بعضا سه سال یک بار جهت تمدید پروانه به خانه صنفی شان مراجعه می کنند را مورد شماتت قرار داد.
اگر تنها یک وکیل دادگستری احساس نکند که کانون وکلای دادگستری و برگزیدگان جامعه صنفی اش مانند کوه پشت سر او هستند ، چنین کانون وکلایی و البته چنین برگزیدگانی به کار نمی آیند و باید مانند آن پیرزن یهودی پرسید که کانون وکلای دادگستری به چه دردی می خورد؟.......


باور کنیم که دوره دوره ای نیست که سر پایین بگیریم که در اینصورت کسی دست نوازش بر سرمان نمی کشد و برعکس محکم پس گردنمان را می نوازند تا سرمان پایین تر برود.
سرمایه اجتماعی کانون وکلا که نیست جز فرد فرد جامعه وکالت را قدر بدانید و مطمئن باشید که برای حفظ موجودیت و استقلال نیم بند فعلی هیچ به کار نمی آید جز حمایت فرد فرد جامعه وکلای دادگستری.....
فرد فردی که یکان یکان و البته به راحتی از کف می رود و ما و شما همچنان در خواب زمستانی به سر می بریم.
چقدر زود دیر می شود......
اگر بدانید!!!!

 
وکیل دادگستری

دسته بندی با وکلا , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top