ازدواج سفید، خروجی قانون خانواده در ایران

مهدی جباری

وکیل ملت: دیروز شبکه پنج داشت درباره عوارض ازدواج سفید(ازدواج غیر رسمی وثبت نشده ) حرف می زد ومدعی بود عنصر وارداتی غرب است.

تاریخ انتشار: 24فروردين1395|00:49

 ازدواج سفید، خروجی قانون خانواده در ایران
| کد خبر: 130324

دیروز شبکه پنج داشت درباره عوارض ازدواج سفید(ازدواج غیر رسمی وثبت نشده ) حرف می زد ومدعی بود عنصر وارداتی غرب است.
ازدواج سفید نتیجه اشاعه فرهنگ غرب است.اماچرااین مدل از خانواده درکلان شهرها-درمیان برخی جوانان- مورد پذیرش قرار گرفته.پاسخ آن در قانون مدنی نهفته است.اگر کسی بخواهد ازدواج کند(درنهایت صرف جویی )باهزینه عروسی،خرید طلا،رهن منزل و...حدود30میلیون پول نیاز دارد.حضرت علی دختر پیغمبر- که حاکم مدینه بود -را گرفت با مهریه یک زره(معادل 800هزار تومان ) ولی درایران پایین ترین مهریه 14سکه یعنی 14میلیون تومان.از لحظه عقد، مرد به یک بدهکار بزرگ تبدیل می شود که زن می تواند اورا حبس کند یا حداقل برای چند سال مشتری دادگستری کند.زن از روزی که ازدواج می کند اجازه سفر را از دست می دهد ،اگر مرد نخواهد طلاق دهد خود را گرفتار یک دعوای حقوقی چند ساله می کند واگر نگوییم حق کتک زدن(درصورتی که دیه برندارد )را به شوهرش اعطا می کندو...
ممکن است کسی بگوید مرد ها مهریه را نپذیرند یا زن ها شرط ضمن عقد کنند.امامساله اینجاست که ازدواج درایران ازدواج یک زوج نیست.اتحاد دو فامیل وطایفه است وپیچیدگی های بسیاری دارد.
خروجی قانون خانواده در ایران ازدواج سفید ،رواج دوستی پسر و دختر  ورواج فحشا وتن فروشی است که آثار روانی واجتماعی جبران ناپذیری دارد.البته یکی از آثار مثبت قانون خانواده این هست که مساله حرمت باکره گی راازبین برده وگرایش جوانان به ازدواج با دختران مطلقه(به دلیل پایین بودن هزینه های مالی )به شدت روبه افزایش است.
هم اکنون از ده ازدواج6تابه جدایی می انجامد.خانواده ایرانی درحال فروپاشی است واین مساله دگرگونی های وسیعی را ایجاد خواهد کرد که آثار آن لزوما مثبت نیست.
پیشنهاد این است که حکومت از دخالت درامورخانواده ها،روابط زوجین و...خودداری کرده وحل مسائل آنها را به بزرگان فامیل ودرمواردی خاص به شوراها واگذارد.
تازمانی که مرد یا زن می توانند به جای گفتگو وحل مشکلاتشان یک ون پرازمامور به سراغ یکدیکر بفرستند دلیلی برای سازش وبهبود امور خانواده وجود ندارد.اگر وضع به این روش پیش برود ازدواج سفید درکشور فراگیر خواهد شد که ازدیاد فرزندان رها شده،کاهش سرمایه اجتماعی،نازاشدن فرایندهای اجتماعی شدن و...از آثار آن خواهد بود.
ماناباشید.
 

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

شاهین
|
24فروردين ماه 1395
0
1
اینکه قانون و دولت خود را از مقوله ازدواج کنار بکشد یک فریب بزرگ است. کاری که در دولت یازدهم شاهد آن بودیم با بهانه اینکه حیطه روابط شخصی افراد مربوط به خودش است خود را کنار کشیده اند و برای حیطه خانواده با تمامی شعب آن هشت میلیارد تومان بودجه تخصیص داده اند که این بیشتر به یک شوخی شباهت دارد تا به حقیقت این رقم حتی کفاف حقوق دریافتی کارکنان دولتی حیطه خانواده را هم نمیدهد.....

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top