تاریخ انتشار: 24فروردين1395|12:12

| کد خبر: 130608

مهمترین لایحه حقوق بشری در آمریکا چگونه تصویب شد؟

وکیل ملت: لایحه حقوق مدنی در آمریکا که به سیاه پوستان حق رای اعطا کرد را می توان مهترین لوایح حقوق بشری در آمریکا بعد از لغو برده داری دانست.

این لایحه در دوران ریاست جمهوری لیندن جانسون که به روباه پیر معروف بود به تصویب رسید. جانسون کسی بود که خودش در مجلس سنا بارها به این لایحه رای منفی داده بود. اما امروز برهمگان مشخص است که آن رای ها همه بازی سیاسی جانسون بود تا بتواند در هرم قدرت بالا برود!

او از روز اول ریاست جمهوری اش که به یمن ترور کندی فراهم شد و او بدون گرفتن رای از مردم آمریکا رئیس جمهور شد، تلاش برای این قانون را آغاز کرد. در حالی که مورخان معتقدند کندی هیچ گاه نمی توانست این قانون را به سرانجام برساند.

در سال 1957 جانسون این لایحه را به مجلس سنا برد. تنها 3 3رای کافی بود که سنا نتواند به این قانون رسیدگی کند. و به همین دلیل سال های سال این لایحه بی نتیجه مانده بود. جانسون به مزرعه اش در تگزاس رفت و فقط فکر کرد. او می دانست که 22 ایالت جنوبی که سیاهان زیادی دارند مخالفان قطعی طرح هستند. اما ایالات غربی هم همیشه رای منفی می دادند در حالی که ساکنان سیاه آنها کم بود.

او شروع به معامله با آنها کرد. یکی از مهمترین خواسته های آنها ساخت سدی در کوه های راکی بر روی رودخانه مار بود. ولی به دلایل فنی و محیط زیستی و مشکلات دیگر، همیشه این طرح رد می شد. جانسون با آنها معامله کرد و قول داد که سد را می سازد و به این ترتیب آنها رای مثبت دادند و سیاه پوستان در آمریکا دارای حق رای شدند! در حالی که چند دهه بعد این سد به علت مشکلات فراوانی که ایجاد کرده بود تعطیل شد!

وقتی می بینیم سرنوشت مهمترین لایحه حقوق بشری در آمریکا به ساخت سدی در کوه های راکی گره می خورد که هیچ توجیه اقتصادی و محیط زیستی ندارد، بهتر می توانیم جان مایه سیاست را درک کنیم. چیزی که جانسون آن را فهمید و با آن برای همیشه آمریکا را تغییر داد.
 

دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top