تاریخ انتشار: 26فروردين1395|10:16

| کد خبر: 131863

بازگشت آیت‌الله‌جنتی به نماز جمعه

وکیل ملت: آیت‌الله جنتی در انتخابات خبرگان تهران نفر شانزدهم شد. پیش‌بینی می‌شود در نبود آیت‌الله مهدوی‌کنی و راه‌نیافتن آیت‌الله محمد یزدی به خبرگان، یکی از گزینه‌های احتمالی برای ریاست خبرگان هم هست.

آخرین‌بار چهارم دي ماه ٩٤ به نماز‌جمعه آمد. بار قبل مهرماه همان سال. به نظر می‌رسد که این طولانی‌ترین فاصله حضور در نماز‌جمعه از زمانی است که آیت‌الله احمد جنتی، به عنوان یکی از خطبای این تریبون ایفای نقش می‌کند. حجت‌الاسلام سیدیدالله شیرمردی، رئیس ستاد نماز‌جمعه تهران پیش‌تر گفته بود: با توجه به کهولت سن آیت‌الله جنتی حضور ایشان را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که کمتر به نمازجمعه بیایند.

به گزارش روز نو، حالا یک ماه بعد از دو انتخابات مهم که در یکی ناظر و دیگری نامزد و ناظر توأمان بود باز او خطیب نماز‌جمعه می‌شود. آن‌طورکه خبرگزاری ایسنا گزارش داده است نماز‌جمعه این هفته تهران با امامت آیت‌الله جنتی و سخنرانی امیر سرتیپ پوردستان و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین اختری در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

آیت‌الله جنتی در انتخابات خبرگان تهران نفر شانزدهم شد. پیش‌بینی می‌شود در نبود آیت‌الله مهدوی‌کنی و راه‌نیافتن آیت‌الله محمد یزدی به خبرگان، یکی از گزینه‌های احتمالی برای ریاست خبرگان هم هست. پیش‌بینی می‌شود آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی نفر اول انتخابات خبرگان تهران که نزدیک به هفت سال است دیگر به عنوان خطیب در نماز‌جمعه تهران حاضر نشده است، در کنار آیت‌الله محمود هاشمی‌شاهرودی گزینه‌های احتمالی دیگر برای ریاست این مجلس باشند. پیش‌ازاین هم یک ‌بار آیت‌الله هاشمی و آیت‌الله جنتی با هم رقابت کرده بودند. پس از درگذشت آیت‌الله علی مشکینی در سال ٨٦، محمد یزدی و احمد جنتی و اکبر هاشمی‌رفسنجانی گزینه‌های مطرح بودند که یزدی به‌ نفع جنتی نامزد نشد. به‌این‌ترتیب انتخابات میان جنتی و هاشمی برگزار شد که پس از شمارش رأی‌ها، هاشمی‌رفسنجانی ۴۱ رأی و جنتی ۳۴ رأی به دست آورد.

گزینه ریاست خبرگان

اما آیت‌الله محسن حیدری٬ امام‌جمعه اهواز دو روز قبل به استقبال از ریاست آیت‌الله جنتی در برابر هاشمی رفت و گفت که مجلس خبرگان وقتی می‌تواند انقلابی باشد که رئیس آن هم انقلابی باشد و باید منتظر بود تا در چهارم خرداد چه اتفاقی خواهد افتاد. او گفته که در بین افرادی که مطرح هستند، آیت‌الله جنتی اولویت بیشتری برای ریاست مجلس خبرگان دارد. او با اشاره به اینکه تهران برای کل کشور تعیین تکلیف نمی‌کند، گفته بود که «آیت‌الله جنتی اگر در اصفهان یا خوزستان کاندیدا می‌شد، حتما نفر اول می‌شد؛ چراکه فتنه سال ٨٨ در خوزستان اتفاق نیفتاد؛ بلکه در تهران بود. همان کسانی که فتنه را به پا کردند، در مقابل آیت‌الله جنتی قرار گرفتند». امام‌جمعه موقت اهواز گفته بود که ما نمی‌توانیم طرفداران فتنه را ملاک کار خودمان قرار دهیم. باید افرادی که شخصیت و لیاقت دارند و سوابق خوبی هم دارند، برای ما ملاک باشند؛ پس قطعا رأی مردم تهران برای ریاست مجلس خبرگان ملاک نخواهد بود. اگرچه او گفته است که از رفتار آیت‌الله نشانه‌ای مبنی‌بر تمایل به ریاست دیده نمی‌شود؛ اما ابراز امیدواری کرده که با اصرار آقایان خواهند پذیرفت. امام‌جمعه اهواز گفته است که «مایل نیستم با وجود ایشان، از کس دیگری اسم ببرم!»

نامزدهای انتخابات خبرگان هرکدام سهمی برای تبلیغات تلویزیونی داشتند. آیت‌الله احمد جنتی در نطق انتخاباتی خود درباره برخی اموالش، ازجمله خانه و خودروی خود توضیح داده بود. ماجرای خودروی او و خودروی آیت‌الله هاشمی زمانی به سوژه رسانه‌ای بدل شد. در ماجرای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ آیت‌الله نسبت به کسانی که دنبال اشرافی‌گری هستند، هشدار داده و گفته بود: «آیا می‌شود به آنها اعتماد کرد؟ رئیس‌جمهور باید ساده‌زیست باشد. این نمی‌شود که با بنز برود و بیاید و خانه آن‌چنانی داشته باشد؛ همچنین باید به طبقات محروم توجه کند و دلش به حال محرومان بسوزد»... بعدا برخی رسانه‌ها به مقایسه خودرویی که او سوار می‌شد، با بنز قدیمی هاشمی پرداختند. آن زمان عکس‌ها نشان می‌داد که آیت‌الله جنتی سوار بر خودروی پژو رفت‌وآمد می‌کند. شاید ازاین‌رو بود که او در نطق انتخاباتی خود درباره زندگی شخصی‌اش گفت: «خصوصیاتی نظیر ساده‌زیستی را از امام (ره) و دوستانی نظیر شهید بهشتی یاد گرفته‌ام. در این زمینه شاگرد امام (ره) بوده‌ و هستم و این را در مسکن، لباس و خوراکم حفظ کرده‌ام. بنده خانه‌ای در قم دارم که وقفی است و ساختمان آن نیز خشت‌وگلی است که این خانه را در ابتدای انقلاب خرید‌ه‌ام و درحال‌حاضر نیز به همان حال مانده است. پراید دست‌دومی هم خریده‌ام و هنوز از آن استفاده می‌کنم».

موضع‌گیری‌های اسفندی

در دوران انتخابات هفتم اسفند، اعضای شورای نگهبان، به‌ویژه دبیر آن آیت‌الله جنتی نسبت به کثرت نامزدهای انتخابات هر دو مجلس ابراز نگرانی کردند. آیت‌الله جنتی گفته بود: «متأسفانه آمار ثبت‌نامی‌ها مدام در حال افزایش است، آمار ثبت‌نام کاندیداهای خبرگان رهبری بالا رفته است، آمار ثبت‌نامی‌های مجلس هم بالا رفته و همچنان در حال افزایش است؛ این موضوع برای بنده بسیار مبهم است». او همچنین گفته بود که در این ایام، فشار سنگینی بر شورای نگهبان وارد آمد؛ درحالی‌که اگر در حین ثبت‌نام نامزدهای دو مجلس یک چارچوب مشخص، معین می‌شد، از حجم این فشار کاری کاسته می‌شد؛ چراکه مثلا برای کاندیداتوری مجلس خبرگان رهبری که علمیت و شرایطی دیگر وضع شده، افرادی ثبت‌نام کرده بودند که اساسا تحصیلات حوزوی نداشتند و در ابعاد دیگر هم فاقد شرایط اولیه بودند». این سخنان آیت‌الله واکنش‌هایی را به دنبال داشت. مثلا احمد توکلی گفت که این اظهارنظرها به صلاح این جایگاه و نهاد حاکمیتی نیست.  اما آیت‌الله جنتی در جایگاه دبیر شورای نگهبان هم در شورا با همه اعضا رابطه یکسانی ندارد. به‌ویژه مشخص شد که بین نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورا و او اختلاف نظر هست؛ مسئله‌ای که سخنگوی شورا از آن به عنوان اختلاف سلیقه اداری و تفاوت در برخی برداشت‌ها و تفسیرها از نظارت استصوابی نام می‌برد. این اختلاف خودش را در انتخابات گذشته نشان داد. سخنگو در شبی که قرار بود نتایج هیأت‌های نظارت بر انتخابات مجلس اعلام شوند از سمت سخنگویی انصراف داد. او بعدا به «شرق» توضیح داد: «احساس کردم به علت آن اختلاف سلیقه یا بی‌اعتمادی کاملی که از روز اول بین ما وجود داشته است و چون منتخبی بوده‌ام که با سلیقه ایشان خیلی سازگار نبوده است، در زمان انتخابات کمی جاخالی دادم تا مواضع این شورا از سوی ره‌پیک که همسو با سلیقه دبیر شوراست اعمال شود». روزنامه جوان هشتم بهمن‌ و یک‌ماهی پیش از انتخابات خبرگان، در گزارشی از آیت‌الله جنتی به عنوان دومین مظلوم انقلاب نام برده و نوشته بود بدون تردید در فاصله ٣٤ سال بعد از شهادت شهید مظلوم دکتر بهشتی هیچ‌یک از شخصیت‌های منصوب امام به اندازه آیت‌الله جنتی مظلوم نبوده است. به نظر «جوان» فقط تفاوت ماجرا در این است که شهید بهشتی آماج «تهمت‌ها» و «شایعات» بود، اما آیت‌الله جنتی آماج «تمسخرها و کنایه‌ها» است. اگرچه همه روایت تند و تیز جوان را از این فضا ندارند و برخی مانند شجونی سعی کرده‌اند نگاه دیگری داشته باشند مانند رساندن شوخی‌ها به گوش آیت‌الله و گفتن از واکنش او. شجونی به خبرآنلاین گفته است: «یک بار آقای جنتی مرا دید و گفت: شجونی من مواضع تو را که می‌خوانم خوشم می‌آید. گفتم آقای جنتی من فرزند انقلابم و از انقلاب دفاع می‌کنم. از شما هم دفاع می‌کنم. گفت «از من؟ مگر درباره من چه می‌گویند که تو از من دفاع می‌کنی؟» که شوخی‌هایی که در محافل مطرح است را گفتم و ایشان‌هم خندیدند.

قدیمی‌ترین عضو  شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی، متولد ١٣٠٥ باسابقه‌ترین عضو شورای نگهبان است که از سال ٥٨ به‌طور مستمر عضو این شورا بوده است. او درباره چگونگی انتصابش به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان این‌گونه توضیح داده است: «در اوانی که در خوزستان بودم، از رادیو شنیدم که امام راحل بنده را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند که بنده با شنیدن این خبر تعجب کردم؛ زیرا قبلا فعالیتی در این زمینه نداشتم». او چهار پسر به نام علی، حسن، حسین و محمد دارد. علی جنتی نیز از همراهان محمد منتظری در مبارزات مسلحانه در پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران بوده ‌است و پس از انقلاب در دوره‌های مختلف ریاست صداوسیمای استان خوزستان، استانداری خوزستان، استانداری خراسان، ریاست دفتر هاشمی‌رفسنجانی، سفیر ایران در کویت و معاونت سیاسی وزیر کشور در دوره احمدی‌نژاد را بر عهده داشت و در دوره حسن روحانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او که از حامیان هاشمی‌رفسنجانی است در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد سفیر ایران در کویت بود که در سال ۱۳۸۹ از این مقام برکنار شد. علی جنتی بارها اذعان کرده دیدگاه سیاسی‌اش متفاوت با پدر و به هاشمی‌رفسنجانی نزدیک‌تر است. دیگر پسر او در دیار پدری (لادان اصفهان) به نجاری مشغول است و محمد جنتی نیز کارمند سازمان تبلیغات اسلامی تهران است. همسر آیت‌الله جنتی، صدیقه مظاهری، شامگاه ششم فروردین ۱۳۹۴ به دلیل کهولت سن و ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.

دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر روزنامه شرق
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top