چند نکته درباب ازدواج موقت

ازدواج موقت به دلیل پنهانی بودن می تواند جرم زا بشود

بهمن كشاورز

وکیل ملت: تمام وظایفی که از ازدواج دائم ناشی می‌شود، در ازدواج موقت هم بر طرفین بار می‌شود مگر پرداخت نفقه به زوجه که شوهر مکلف به آن نیست، همین‌طور طرفین در صورت فوت از یکدیگر ارث نمی‌برند. ولی اگر این ازدواج منجر به ایجاد فرزندی بشود، آن فرزند از پدر خود ارث می‌برد و نفقه فرزند بر پدر بار می‌شود و باید بپردازد.

تاریخ انتشار: 26فروردين1395|23:05

ازدواج موقت به دلیل پنهانی بودن می تواند جرم زا بشود
| کد خبر: 132191

🔹مطمئناً اشاعه چنین رابطه‌ای مشکلاتی را به‌وجود می‌آورد، ازجمله اینکه چون ثبت ازدواج موقت لازم نیست و عدم ثبت آن مجازاتی ندارد، با سند عادی یا حتی توافق طرفین و اجرای صیغه عقد بین خود آنها این رابطه برقرار می‌شود و ممکن است بعدها به‌ویژه در صورت انکار مرد و احیانا بچه‌دار شدن، مساله الحاق بچه به پدر مطرح شود که آیا اصولا ملحق به پدر است یا نه .

 🔹بعد با فرض اینکه از طریق آزمایش حقانیت فرزند مشخص بشود، این بحث پیش می‌آید که آیا رابطه صحیح بوده یا خیر و در نتیجه این بچه که از نظر طبیعی مربوط به پدر می‌شود، آیا از نظر شرعی و قانونی به او ملحق است، از او ارث می‌برد یا خیر و نظایر اینها که بسیار مطرح می‌شود و معمولا مسائل و مشکلات و گرفتاری‌های آن به خانم‌ها تحمیل می‌شود.
                      
⚫️ بحث پذیرش و مقبولیت ازدواج موقت در کشور نیز مقوله‌ای متفاوت است. یعنی بحث داشتن دوستی با جنس مخالف عبارت از این است که خانم و آقایی بدون اینکه روابط جنسی داشته باشند، با هم نشست و برخاست داشته باشند و طبیعی است این برای هیچ‌یک ایجاد تعهد نمی‌کند و در عین حال اگر حدودی را رعایت کنند که با ضوابط قانونی و شرعی اصطکاک نداشته باشد، از نظر قضایی هم دارای اشکال نخواهد بود.

 🔹اما بحث ازدواج موقت طرفین را در موضعی قرار می‌دهد که رابطه جنسی آنها مجاز تلقی می‌شود و این مجاز تلقی شدن تبعات خود را دارد که یکی از این تبعات بحث بچه‌دار شدن است و در عین حال ارتباط یک دخترخانم باکره با مردی دیگر برای ازدواج موقت مشکل شرعی دارد و مکروه تلقی می‌شود.
                 
⚫️مضافا اینکه در هر حال برای برقرار شدن چنین رابطه‌ای حتما اذن ولی یا جد پدری لازم است. به عبارت دیگر این رابطه دختر و پسر در قالب دوستی رابطه‌ای است که از نظر شرعی تعریف‌شده نیست و ناچار تبعات و آثار قانونی هم بر آن بار نیست، اما در ازدواج موقت تمام آثار ازدواج قانونی با تفاوت‌هایی مختصر بر آن بار می‌شود.

🔹در نکاح دائم عدم وجود مهر یا ذکر نشدن مهر جایز است، اما در نکاح منقطع، عدم وجود مهر موجب بطلان عقد می‌شود. قانون بر وجود و مشخص بودن مهریه زن در ازدواج موقت تاکید فراوان کرده و مطابق مواد ۱۰۹۵ تا ۱۰۹۸ قانون مدنی ترتیباتی داده که مهریه زن در ازدواج موقت به هر ترتیب به وی تسلیم شود.

🔹 زن پس از جاری شدن عقد مالک مهر می‌شود و اتفاقاتی چون فوت زن در زمان ازدواج، عدم نزدیکی شوهر با وی تا اتمام مدت عقد و بخشیدن زمان عقد از طرف شوهر مهر را ساقط نمی‌کند.
                   
⚫️در صورت عدم نزدیکی در زمان ازدواج، شوهر موظف به پرداخت نصف مهر است. اما در صورت امتناع همسر از پرداخت مهر، درخواست الزام وی از دادگاه مشروط بر اثبات وجود نکاح منقطع خواهد بود. در مواردی که زوجین خود یا توسط عاقدین فاقد دفتر صیغه را جاری می‌کنند و مدرک کتبی معتبر بر آن نزد زوجه موجود نیست، این اثبات کاری دشوار است.

⚫️ مطابق قانون در نکاح دختر باکره اعم از منقطع و دائم، اجازه پدر یا جد پدری لازم است. در صورت امتناع غیرموجه پدر از دادن اجازه، عدم حضور پدر در محل و غیرممکن بودن استیذان، دختر می‌تواند با معرفی مرد مورد نظر و شرایط نکاح از دادگاه مدنی خاص درخواست اجازه ازدواج کند. (مواد ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴)

🔹سن نکاح برای دختر نیز همانند ازدواج دائم ۱۳ سال است. در حال حاضر بسیاری از دفاتر و روحانیون و عاقدان، به دستاویز فتاوی برخی مراجع تقلید، صیغه ازدواج موقت دختر بالغ را بدون اجازه پدر نیز جاری می‌کنند.
                    

⚫️ ازدواج موقت در اکثر مواقع به صورت پنهانی انجام می‌شود. اما این یک امر الزامی نیست. زنان و مردانی که مثلا از همسران خود جدا شده‌اند و اینک می‌خواهند با یکدیگر زندگی مشترک داشته باشند و در عین حال مایل نیستند مسائل مالی و وراثتی آنها، با هم تداخل کند به ازدواج موقت رو می‌آورند و النهایه مدت آن را طولانی ذکر می‌کنند، مثل 99 سال و در عین حال رابطه آنها علنی است و همه جا یکدیگررا همسر معرفی می‌کنند. بنابراین اصل برپنهانی بودن ازدواج نیست.

🔹 اما چون در جامعه ما اصولا این ازدواج هرگز به صورت رسمی جا نیفتاده است و مقبول نیست، عده‌ای ترجیح می‌دهند این مساله علنی نشود. این رابطه ممکن است به دلیل پنهانی بودن جرم زا بشود، اما جرم‌زا بودن آن نیز بستگی به نوع رابطه دارد.
                     
⚫️ اگر دو نفر از جهات اخلاقی و اجتماعی مشکل دارند، وقتی به‌طور پنهانی ازدواج می‌کنند، به‌خصوص وقتی مرد همسر دیگری داشته باشد، در معرض این قرار می‌گیرند که مثلا خانم درصدد تهدید و اخاذی بر بیاید و احیانا مرد به‌منظور جلوگیری از این ضایعه حرکت خشونت‌آمیزی کند یا خانم تهدید خود را عملی کند و زندگی اولیه مرد را بر هم بزند.

🔹بدیهی است مثل هر کار پنهانی دیگری می‌تواند تبعات و اشکالات بسیار در پی داشته باشد و این ناشی از طبع قضیه است، زیرا پنهانی بودن قضیه دال بر این است که طرفین احساس می‌کنند کار درستی را انجام نمی‌دهند.
                     
⚫️ از طرف دیگر ما بحث صیغه محرمیت را بین خواستگار ودختر خانم داریم و آن‌طور که من شنیده‌ام دقیقا ازدواج موقتی است که با اذن ولی انجام می‌شود و به‌منظور محرم شدن طرفین به قصد شناسایی طرفین است.

🔹این رابطه این اشکال را دارد که اگر در نتیجه این محرمیت طرفین به این نتیجه رسیدند که به درد هم نمی‌خورند و تصمیم به جدایی گرفتند، با انقضا یا بذل مدت از طرف مرد، ظاهر قضیه منتفی می‌شود. اما با توجه به وضعیت اجتماعی ما این اسم روی دختر می‌ماند حتی اگر در شناسنامه‌اش دیده نشود.

🔹به نظر می‌رسد صیغه محرمیت چیزی جز ازدواج موقت غیررسمی نیست و تمام آثار وتبعات آن را دارد و البته متضرر این قضیه اگر منجر به جدایی بشود دختر است و وای به وقتی که در این فاصله رابطه جنسی هم برقرار بشود و بدتر از آن خانم حامله هم بشود.
 

دسته بندی حقوقی , حقوق جزا , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top