زندانی، امانت در دست حاکمیت

بهمن كشاورز

وکیل ملت: کسی که در معرض تعقیب کیفری یا جزایی قرار می‌گیرد، ممکن است چهار مرحله را طی کند.

تاریخ انتشار: 26فروردين1395|23:16

 زندانی، امانت در دست حاکمیت
| کد خبر: 132192

 اول، مرحله تحت نظر بودن،
 دوم مرحله تحقیق،
 سوم مرحله رسیدگی ماهیتی
 و چهارم تحمل کیفر است
 که در تمام این مراحل باید حقوقش رعایت شود.

🔸این را باید در نظر گرفت که متهم یا زندانی دست حکومت امانت است و حکومت او را همان گونه که تحویل گرفته باید پس از پایان کیفر آزاد کند و تحویل اجتماع دهد.

البته استهلاک ناشی از گذشت زمان ایجاد خواهد شد، اما رنجی بیش از این را نباید به زندانی تحمیل کرد. مرحله تحت نظر بودن حالتی است که فردی به وسیله ماموران نیروی انتظامی دستگیر می‌شود.
                           🔸♦️🔶♦️🔸

🔶 در این حالت باید ماموران مذکور بلافاصله حداکثر ظرف یک ساعت مشخصات شناسنامه‌ای، شغلی، نشانی و علت تحت نظر گرفتن وی را به دادسرای محل اعلام کنند و دادستان این مشخصات را در دفتر مخصوص و رایانه ثبت می‌کند و فهرست این‌گونه افراد باید در پایان هر روز به نظر رئیس کل دادگستری استان مربوط برسد.

 ♦️شخصی که تحت نظر قرار می‌گیرد، حقوقی دارد؛

🔺اول اینکه ماموران انتظامی باید به او تفهیم کنند که حق درخواست حضور وکیل دارد و حق دارد به‌طور کلی سکوت کند و پاسخ هیچ سوالی را ندهد.

🔺دوم اینکه شخص تحت نظر می‌تواند به وسیله تلفن یا هر وسیله دیگری افراد خانواده یا آشنایان خود را از تحت نظر بودن خویش آگاه کند و ماموران انتظامی نیز مکلف هستند که در این مورد همراهی لازم را به عمل آورند. اگر ماموران معتقد باشند که فرد تحت نظر نباید از این حق استفاده کنند باید موضوع را فوری به اطلاع مقام قضایی برسانند و دستور بگیرند.

🔺سوم اینکه شخص تحت نظر بلافاصله پس از تحت نظر قرار گرفتن می‌تواند تقاضای حضور وکیل کند، وکیل با رعایت محرمانه بودن تحقیقات با فرد تحت نظر ملاقات و ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده اعلام می‌کند. البته این ملاقات نباید بیشتر از یک ساعت طول بکشد.

 ضمنا در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی یا سازمان یافته که مجازات آنها سلب حیات، حبس ابد یا مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر باشد وکیل متهم باید جزء کسانی باشد که مورد تایید رئیس قوه قضائیه هستند. البته این موضوع محل بحث و اختلاف کانون‌های وکلا و قوه قضائیه است.

🔺چهارم اینکه در بازجویی‌ها اجبار یا اکراه متهم، استفاده از کلمات زننده، طرح سوالات تلقینی یا اغفال‌کننده یا خارج از موضوع اتهام ممنوع است و اطلاعاتی که به این نحو اخذ شود، معتبر نیست.

🔺پنجم اینکه ماموران در بازرسی اشخاص، حق بررسی اشیاء و مکان‌های غیر مرتبط با موضوع را ندارند. همچنین تمامی اوراق بازجویی باید به وسیله ماموران شماره‌گذاری و در صورت مجلسی که برای مقام قضایی ارسال می‌شود، تعداد کل اوراق منعکس شود.

🔸 مرحله تحقیق، مرحله بعدی است در این مرحله که به وسیله مقام قضایی انجام می‌شود، متهم حق دارد یک نفر وکیل دادگستری همراه خود داشته باشد و بازپرس مکلف است این حق را پیش از شروع تحقیقات به متهم ابلاغ کند.
                          
🔶 در مواردی که متهم به وسیله احضاریه دعوت می‌شود باید این حق در احضاریه نیز تصریح شود. سلب حق همراه داشتن وکیل یا عدم تفهیم این حق به متهم موجب مجازات انتظامی مقام قضایی است.

 ♦️در جرم‌هایی که مجازات آن سلب حیات یا حبس ابد است اگر متهم وکیل معرفی نکند بازپرس برای او وکیل تسخیری اتخاذ می‌کند.

🔺 در بازپرسی هم سوالات تلقینی یا همراه با اغفال، اکراه و اجبار از متهم ممنوع است و وکیل متهم می‌تواند در صورت برخورد با این موارد به بازپرس تذکر دهد.

🔺در مرحله تحقیق هم متهم می‌تواند سکوت کند که مراتب سکوت او در صورت جلسه قید می‌شود.  همچنین باید توجه داشت حداکثر مدتی که می‌توان متهم را تحت نظر قرار داد، 24 ساعت است و تحت نظر قرار دادن متهم بیش از این مقدار بدون اینکه تحقیقات از او شروع یا تعیین‌تکلیف شود، بازداشت غیرقانونی است و کسی که مرتکب این عمل شود به مجازات این اتهام محکوم خواهد شد.
                           🔸♦️🔶♦️🔸

🔶در پایان تحقیقات اگر برای متهم قرار منع یا موقوفی تعقیب صادر نشود، بازپرس یکی از قرارهایی را که برای در دسترس نگهداشتن متهم لازم می‌داند صادر می‌کند.


🔶یکی از قرارهایی که بازپرس به‌عنوان شدیدترین قرار، می‌تواند صادر کند قرار بازداشت موقت است، همین‌طور ممکن است اگر متهم قادر به مثلا ارائه وثیقه یا کفیل نباشد، بازداشت شود. قرار بازداشت قابل اعتراض است و به اعتراض متهم و دادگاه رسیدگی می‌شود ضمنا به هر حال مدتی که متهم با قرار زندانی است، نباید از حداقل مجازات حبس، برای جرمی که به او نسبت داده‌اند، تجاوز کند.

🔸حداکثر این مدت در جرائمی که موجب سلب حیات است، از 2 سال و در سایر جرائم از یک سال نباید بیشتر شود.  پس از پایان رسیدگی ماهیتی، اگر حکم برائت یا قرار موقوفی تعقیب متهم صادر نشود و او محکوم به تحمل حبس یا مجازاتی مانند اعدام یا قطع اعضا باشد، مرحله اجرای حکم و تحمل کیفر فرا می‌رسد.
                           🔸♦️🔶♦️🔸

🔶 توجه شود حقوقی که در زندان برای زندانیان پیش‌بینی شده است، شامل حال کسانی که در حال تحمل کیفر هستند یا کسانی که با قرار بازداشت هستند هم می‌شود.

🔸 این حقوق که در آیین‌نامه زندان‌ها پیش‌بینی شده و البته آیین‌نامه مذکور چند بار اصلاح شده است، وضعیت زندانی را از لحظه ورود تا هنگام آزادی در بر می‌گیرد و حداقل‌هایی را که باید در مورد زندانیان رعایت شود تشریح می‌کند.

🔺مانند مقررات آسایشگاه، پوشاک و وسایل خواب، تغذیه، نظافت و بهداشت، برنامه روزانه زندانی اشتغال و حرفه‌آموزی، در آمد و کار زندانیان، آموزش و پرورش، فعالیت‌های مذهبی، تشویق‌ها و تنبیه‌ها و تفریحات سالم، رابطه زندانیان با خارج از زندان و مکاتبات آنها، دریافت مرسولات پستی و هدایا، مرخصی زندانیان، نحوه اعزام و بدرقه آنها و بالاخره تشریفات آزادی آنها.

🔺در آیین‌نامه حضور پزشک و روانپزشک و مقررات مربوط به بهداشت و سلامتی زندانیان به تفصیل پیش‌بینی شده و مقرر است، بهداری زندان حداقل ماهی یکبار سلامتی کلیه زندانیان را بررسی  کنند.
                          
🔶موارد بیماری‌های حاد و شدید و بیماری‌هایی که در زندان قابل درمان نباشد در آیین‌نامه پیش‌بینی شده و در قانون آیین دادرسی کیفری جدید نیز در ماده 522 تصریح شده است که در صورتی که مداوای محکوم به حبس در خارج از زندان ضروری باشد، قاضیِ اجرای احکام کیفری، مدت زمان مورد نیاز برای مداوا را با توجه به نظر پزشکی قانونی تعیین می‌کند و با اخذ تامین متناسب، اجرای حبس را به تعویق می‌اندازد و هرگاه محکوم علیه تامین مناسب ندهد، معالجه وی در بیمارستان تحت نظر ضابطان صورت می‌گیرد و مدت معالجه جزء محکومیت وی محسوب می‌شود.

🔺 باید توجه شود کسی که محکوم شده و در حال تحمل کیفر است نباید آسیب و ناراحتی‌ای بیش از سلب آزادی پیدا کند. بدیهی است در مورد زندانیان خطرناک ممکن است اتخاذ تدابیر خاص نظیر نگهداری در زندان‌ها یا محل‌های به‌شدت محافظت شده لازم شود ولی حتی در این حالت نیز تحمیل رنج و سختی به زندانی، بیش از آنچه لازمه اقدامات تامینی است، جایز نیست.
 

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top