تاریخ انتشار: 28فروردين1395|19:51

| کد خبر: 133287

چرا قانون ارزشمند است؟

دانیال استخر

وکیل ملت: روش ها و شیوه های خوی و خیمانه(الگوهای رفتاری) خودبخود و در گوهره و ذات ارزشی ندارند، و ارزش آنها از ارجی است که گروهی از مردم به آن می گذارند و

  روش ها و شیوه های خوی و خیمانه(الگوهای رفتاری) خودبخود و در گوهره و ذات ارزشی ندارند،  و ارزش آنها از ارجی است که گروهی از مردم به آن می گذارند و چون ارزش هرکس از مردم گوهرانه و ذاتی می باشد،  پس، گمانه بر این است که هرگاه نمایندگان مردم یک انجمن شهر هرچند با رآی گیری نادرستی برگزیده شده باشند گِرد هم آیند و با رایزنی الگوهای رفتاری و آیین باید و نباید هایی را پیش بینی و نهادینه کنند و رخت داتیک و قانون به دیدگاهی بپوشانند.

چون هیچ ابزار بهتری در دست نداریم،  پس،  ناگزیر به پاسداشت قانون گرچه نارسا باشد _خواهیم بود،  و چون مردم ارزشی گوهرانه و ذاتی دارند،  به پاس ارزش آنان به قانون نیز ارج گذاشته می‌شود. به فرجام اینکه،  چرایی ارزش قانون پرتویی از ارزش گوهری مردم است، این ارجگذاری کاری خردمندانه (عقلایی)  است.

با این رویکرد، می توان پاسخ پرسش دوم را نیز دریافت، که،  ارزش گذاری به قانون بخردانه (عقلانی)  نیست، چه اینکه،  کار بخردانه هرگز در پرتو گذر زمان و گردش زمین رنگ نمی بازد، کهنه نمی شود و نیازی به بهسازی و هم افزایی ندارد. با این همه،  گرچه روشن است که ارزش و ارزشگذاری به قانون کاری خردمندانه است ولی دادبانان و دادگماردگان باید کار خردمندانه را بخردانه بکار ببندند و از همین جاست که کار دادگماردگی و دادفری، کاری اندیشگانی و خردورزی و اسپنتی (مقدس) است، همو که با بکاربستن خرد ارزش گوهرین به کار دادفری و دادگماردگی می بخشد.


 

کلید واژه ها قانون - ارزشمند
دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top