به گزارش وکیل ملت عباس زبیدی نیا اظهارکرد: بر اساس قانون جدید شوراهای حل اختلاف اعضای تمام وقت شوراهای حل اختلاف از حداقل حقوق قانونی برخودار خواهند شد.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان خوزستان افزود: طبق قانون جدید شورای حل اختلاف، اعضای تمام وقت شوراهای حل اختلاف پاداش معادل حداقل حقوق اداره کار دریافت می کنند و در این قانون آمده که تمامی اعضاء که شرایط بیمه شدن را دارند باید بیمه شوند.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون جدید شورای حل اختلاف، این نهاد به دو نوع شورا تبدیل می شود که شامل شورای رسیدگی و صلح و سازش شهری و روستایی کار رسیدگی به پرونده را انجام می دهد و به نوعی با نگاه قاضی محوری این قانون اجرایی شد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری خوزستان اضافه کرد: انتصاب قاضی شورا با حکم رئیس قوه قضائیه صورت می گیرد و اعضای توسط استان به مرکز پیشنهاد داد می شود و با حکم رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور منصوب می شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: شرایط عضویت در شورای حل اختلاف تغییر کرده و حداقل سن عضویت از 35 سال به 30 سال و حداقل مدارک باید کارشناسی یا حوزوی باید داشته باشند.

زبیدی نیا با اشاره به صلاحیت رسیدگی شورای حل اختلاف در قانون جدید گفت: مهم‌ترین تغییر ایجاد شده در قانون جدید این است که نصاب صلاحیتی در شوراهای حل اختلاف تا 20 میلیون تومان افزایش پیدا کرده که این موضوع تنها در مورد دعاوی راجع به اموال منقول و دعاوی مربوط به خانواده شامل مهریه جهیزیه ،نفقه نیز اضافه شد؛ بنابراین شوراهای حل اختلاف درخصوص اموال غیرمنقول صلاحیت رسیدگی نداشته و پرونده‌های مربوطه باید به دادگستری ارسال شود.

وی با اشاره به ماده 43  قانون جدید شورای حل اختلاف خاطر نشان کرد: همه نهادها ، ادارات ،سازمانها  و وزارتخانه ها ملزم به  همکاری و تعامل با شورای حل اختلاف شده اند و دولت باید بودجه  مورد نیاز شورای حل اختلاف تامین کند.

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان در پایان خواستار توجه بیشتر مسئولین قضایی و دولتی و رفع کمبودهای این نهاد شده اند و بر لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان برای کاهش و پیشگیری از جرائم و توسعه فرهنگ صلح و سازش تاکید کرد.

دسته بندی حقوقی ,
منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top