یادداشت عبدالصمد خرمشاهی در خصوص قتل دختر افغان

وکیل ملت: انعکاس خبرجنایت اخیر درورامین که طی آن دختر 6 ساله افغانستانی مورد تجاوز پسر 17 ساله ایرانی قرارگرفته و سپس به قتل رسیده موجی از احساسات عصبی گونه در جامعه بخصوص فضاهای مجازی ایجاد کرده است که ظاهرا هرلحظه شدت پیدا میکند کار به آنجا رسیده است که حتی صدای نماینده مردم هرات در پارلمان افغانستان بلند شده که چرا خبر حادثه چنانچه باید و شاید در رسانه های ایرانی بازتاب پیدا نکرده است.

تاریخ انتشار: 30فروردين1395|14:33

یادداشت عبدالصمد خرمشاهی در خصوص قتل دختر افغان
| کد خبر: 134423

دراین که جنایت یادشده بسیار دلخراش و غم انگیز است شکی نیست و طبعا دل هر انسان پاک طینتی باشنیدن این خبر به درد خواهد آمد.
اما درهمین راستا لازم است به چند نکته اشاره کنم.
اولا :
هنوز جزئیات جنایت ارتکابی کما وکیل شفاف و روشن نیست اندکی بردباری لازم است تا کنه ماجرا کاملا مشخص شود.
ثانیا:
بخاطر داشته باشیم متهم حادثه موصوف خود بنوعی کودک محسوب میشود و قطع نظر از این که فعلا از او بعنوان متهم میتوانیم نام ببریم نه مجرم یا جانی، چه بسا وی هنگام ارتکاب جنایت دچارجنون بوده ویا چه بسا در فرض اثبات اتهام، واقعاماهیت جرم انجام شده ویا حرمت آن را درک نکرده ویا در رشد وکمال عقل وی شبهه وجود داشته چرا که هنوز وی به پزشکی قانونی معرفی نشده ونفیا یا اثباتا چیزی دراین رابطه مشخص نیست.


ثالثا :
بنظر میرسد بزرگ نمایی این جنایت به نحوی که مشاهده میکنیم حاصلی جز ایجاد کینه و تفرقه میان اتباع مهاجران افغانی شهروندان ایرانی بدنبال نداشته باشد. کما این که نگارنده این سطور طی سال های گذشته که جرائم زیادی ازسوی بعضی از مهاجران افغانی علیه تمامیت جسمانی هموطنان ما صورت گرفته بود عینا همین توصیه را به آنان کرده بود.  با ایجاد جو و تنش پیرامون حادثه هیچ مشکلی حل نخواهد شد و چه بسا تبعات منفی نیز به دنبال خواهد داشت. آنچه که مسلم است پیرامون این جنایت صرفا دادگاه صالحه قضایی است که میتواند نظر داده و فارغ از حواشی وجنجال های ایجاد شده حکم عاد له را صادر نماید.


رابعا:
جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد آن هم کودک، جرم و گناهی است بسیار بزرگ و مذموم فرقی نمیکند مرتکب جرم هموطن باشد یا بیگانه قطعا نزد دادگاه نوع جنسیت تابعیت متهم ملاک نیست و موجب تبعیض نخواهد بود.
ماحصل کلام، بنظر میرسد بزرگ نمایی بیش از حد این حادثه ویا دامن زدن به حواشی آن نه تنها نفعی بدنبال نخواهد داشت و مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه هرچه بیشتر مایه ایجاد تنش و اختلاف میان اتباع دو کشور خواهد شد
اضافه کنم حادثه ای که اتفاق افتاده آخرین حادثه از این نوع یا انواع مشابهش نخواهد بود ما دام که زمینه های ارتکاب جرم وعلل عواملی که باعث اینگونه جنایت ها می شود در جامعه ازبین نرود باز بایستی منتظر وقوع جنایت هایی از این دست باشیم. حال چه فرقی میکند قربانی حادثه ایرانی باشد یا افغانستانی یا تبعه کشوری دیگر.  انسان انسان است و جنایت هم جنایت.
والسلام


عبدالصمد خرمشاهی
29/فروردین / 95

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top