رضا زمانی وکیل دادگستری در گفت و گو با خبرنگار قضایی فارس درباره مسائل حقوقی انسداد کوچه ها توسط ساکنان کوچه ها گفت: انسداد کوچه ها توسط افراد تنها زمانی مجاز است که بن بست بوده و ملک اختصاصی افراد باشد و الا اقدامی مجرمانه است.

وی تصریح کرد: مقررات کوچه‌های بن‌بست، با کوچه‌هایی که بن بست نیست تفاوت دارد حکم کلی در ماده 24  قانون مدنی آمده که میگوید هیچ‌کس نمی‌تواند طرق و شوارع عامه و کوچه‌هایی را که آخر آنها مسدود نیست، تملک نماید، بر اساس مفهوم این ماده کوچه‌هایی که آخر آنها مسدود است، قابل تملّّک است. اما این ماده را باید با موادی از قانون شهرداری،قانون ثبت و آیین نامه های آن جمع کرد. 

زمانی افزود:به موجب ماده 101 و  تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری، اگر کوچه‌ای معبر عام باشد و راه عمومی محسوب گردد متعلق به شهرداری بوده و قابل تملک خصوصی نیست و هرگونه توافق خلاف آن توسط ساکنین آن کوچه نیز بی اثر بوده و فاقد وجاهت قانونی ست و شهرداری‌ها به عنوان مالک این معابر عمومی نسبت به محافظت و جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی از آنها تکلیف دارند.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: بر این اساس فقط کوچه‌های اختصاصی که به موجب اسناد مثبت در ملکیت اشخاص قرار دارد معبر عمومی محسوب نمی‌شود و در این موارد می‌توان با اعمال حقوق مالکانه  نسبت به بستن کوچه با زنجیر یا گماردن نگهبان اقدام نمود اما در این مورد هم نباید فراموش کرد که بر اساس اصل چهلم قانون اساسی، هیچ‌کس نمی‌تواند اِعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

وی گفت: در تهران و در برخی نقاط شهر مسدود کردن کوچه‌ها با هماهنگی شهرداری‌ها و ثانیا نیروی انتظامی انجام می‌شود. قطعاً این اقدام میتواند در تامین امنیت محال به نیروی انتظامی کمک کند اما چنانچه هر کس در غیر موارد فوق اقدام به انسداد کوچه ها نمایند مرتکب اقدامی مجرمانه شده و وفق قسمت اخیر ماده 690 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top