فشار بر دانشجویان دانشگاه‌های آلمان برای اتمام تحصیل/35 درصد از دانشجویان ترک تحصیل می کنند

وکیل ملت: طول دوران تحصیل در مقطع کار‌شناسی (Bachelor) در دانشگاه‌های آلمان سه سال (شش ترم) و در مقطع کار‌شناسی ارشد (Master) دو سال (چهار ترم) تعیین شده است. چنانچه دانشجویان طبق میزان واحدهای تعیین شده برای هر ترم تحصیل کنند، قاعدتا باید دوران تحصیل خود را بر اساس زمان‌های ذکرشده به پایان برسانند.

تاریخ انتشار: 31فروردين1395|00:30

فشار بر دانشجویان دانشگاه‌های آلمان برای اتمام تحصیل/35 درصد از دانشجویان ترک تحصیل می کنند
| کد خبر: 134665

دانشجویان دانشگاه‌های آلمان اما نظر دیگری دارند. آن‌ها می‌گویند زمان تعیین شده برای اتمام دوران تحصیل کوتاه است. اداره آمار آلمان در همین ارتباط در گزارشی اعلام کرده است در سال ۲۰۱۲ میلادی تنها در حدود ۳۹ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های این کشور موفق شده‌اند، تحصیل خود را در زمان مقرر به پایان برسانند.

"دو ترم تحصیلی باید به زمان مقرر برای اتمام تحصیل افزود"

بیشترین آمار در این بخش با نزدیک به ۵۰ درصد متعلق به دانشجویان مقطع کار‌شناسی است. اداره آمار آلمان می‌گوید، چنانچه حدود یک سال به میزان مقررشده برای پایان تحصیل در دانشگاه در مقاطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد اضافه شود، دانشجویان می‌توانند تحصیل خود را به موقع تمام کنند.

بر طبق گزارش‌های اداره آمار آلمان، بیش از ۷۰ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های آلمان توانسته‌اند، یک سال پس از زمان تعیین شده برای اتمام تحصیل، فارغ التحصیل شوند.

دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد خواستار زمان بیشتری برای اتمام تحصیلاتشان هستند

این آمار در مورد دانشجویان مقطع کار‌شناسی ارشد بیش از ۹۰ درصد است.

اتمام دوران تحصیل بر اساس نوع رشته

اداره آمار آلمان همچنین در گزارش خود با تفکیک رشته‌های تحصیلی، از رشته‌هایی نظیر علوم پایه و ریاضیات، علوم اجتماعی و علوم تربیتی به عنوان رشته‌هایی یاد کرده است که در آن‌ها دانشجویان سریع‌تر فارغ التحصیل می‌شوند.

در مقابل در رشته‌هایی همچون تربیت بدنی، فلسفه، تاریخ و زبان دانشجویان دانشگاه‌های آلمان به زمانی بیش از آنچه در برنامه درسی در نظرگرفته شده است، احتیاج دارند. کار‌شناسان آموزشی می‌گویند، زمانی که دانشجویان برای گذراندن واحدهای درسی نیاز دارند، در رشته‌های مختلف تحصیلی یکسان نیست.

اتمام دوران تحصیل در زمان مقرر از همه بیشتر برای آن دسته از دانشجویان حائز اهمیت است که از دانشگاه کمک مالی دریافت می‌کنند. این دسته از دانشجویان و دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند، بر طبق قاعده موظف خواهند بود، تحصیل خود را در زمان تعیین شده به اتمام رسانند.

بر طبق آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۵۴ هزار و هشتصد نفر از دانشگاه‌های آلمان فارغ التحصیل شده‌اند.

ترک تحصیل، نتیجه فشار زمانی بر دانشجویان

از سوی دیگر اداره آلمان آلمان در گزارشی دیگر اعلام کرده است که از هر چهار دانشجوی دانشگاه‌های آلمان یک نفر تحصیلات خود نیمه تمام‌‌ رها می‌کند.

طبق آماره ارائه شده بیش از ۳۵ درصد از دانشجویان دانشگاه ها و بیش از ۱۸ درصد از دانشجویان مراکز آموزش عالی در آلمان پیش از اتمام تحصیل انصراف می‌دهند. گزارش شده است، بیشترین تعداد از این افراد دانشجویان رشته‌های ریاضی، فنی و مهندسی، علوم پایه و کامپیو‌تر بوده‌اند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top