رای بسیار جالب دادگاه کرمانشاه در خصوص پاسور

وکیل ملت: به موجب كيفرخواست صادره از دادسراي كرمانشاه به شماره .... متهمين۱-....۲- ....متهمند رديف اول به نگهداري ۱۴ دست پاسور و رديف دوم نگهداري ۱۲ دست پاسور كه به نظر اين دادگاه و به دلايل ذيل عمل ارتكابي جرم تلقي نمي گردد:۱- در مواد ۷۰۶و۷۰۷ ق.م.ا قانونگذار خريد و فروش و نگهداري آلات مخصوص قماربازي را جرم تلقي و مرتكب اينگونه اعمال را مستوجب مجازات دانسته است. بر اساس ماده ۷۰۵ ق.م.اهدف قانونگذار برخورد با قماربازي است و بر همين اساس نگهداري و خريد و فروش آلات و وسايلي را كه در جهت قمار بازي استفاده مي گردد جرم دانسته است.

تاریخ انتشار: 2ارديبهشت1395|16:28

رای بسیار جالب دادگاه کرمانشاه در خصوص پاسور
| کد خبر: 136276

قيد عبارت"مخصوص قماربازي" در مواد۷۰۶ و ۷۰۷ حاكي از آن است كه نظر قانونگذار وسايلي بوده است كه اختصاص به قماربازي دارد ودر جامعه صرفاً به عنوان وسيله اي براي قماربازي از آنها استفاده مي گردد. بنابراين تشخيص اينكه آلت و وسيله اي مخصوص قماربازي است با عرف جامعه است و عرف است كه تعيين مي نمايد آيا يك وسيله مخصوص به قماربازي است يا خير؟

۲- وانگهي برخي از وسايل حالات دو گانه دارد، يعني هم مي توان از آنها در جهت نامشروع استفاده كرد و هم در جهت صحيح. از پاسور نيز مي توان هم جهت قما استفاده نمود هم به عنوان سرگرمي و تفريح. همانطوريكه اكنون نيز از پاسور در عرف جامعه به عنوان سرگرمي و تفريح و بازي استفاده مي گردد، ضمن آنكه قماربازي با هر وسيله اي نيز امكان پذير است.

3- شطرنج نيز زماني به عنوان آلت قمار تلقي مي گرديد تا آنكه حضرت امام خميني"ره"با فتواي خود در اين خصوص بازي با آن را به شرطي كه برد و باخت در آن مطرح نباشد فاقد اشكال دانست. حضرت آيت الله فاضل نيز در كتاب جامع المسائل،جلد۱،ص۹۵۱ و ۹۵۲ مي فرمايد:"بازي با آلات قمار مطلقاً چه برد يا باخت در كار باشد يا نباشد حرام است ولي شطرنج و پاسور اگر در عرف جامعه از آلت قمار خارج شده باشد و برد و باختي در كار نباشد اشكال ندارد" بنابراين ملاك تشخيص عرف جامعه است و چنانچه عرف وسيله اي را آلت قمار تلقي ننمايد، آن وسيله ديگر آلت قمار محسوب نمي شود.

4- به نظر اين دادگاه، پاسور از نظر عرف جامعه امروزي ديگر آلت مخصوص قمار نيست بلكه وسيله اي است كه جوانان به عنوان سرگرمي و تفريح استفاده مي نمايند، ممكن است در زمانهاي سابق پاسور وسيله اي بوده است جهت قماربازي ولي بعد از انقلاب و با تغيير فرهنگ مردم و توجه بيشتر آنان به مسائل ديني، پاسور ديگر به عنوان وسيله قماربازي استفاده نمي گردد بلكه جهت سرگرمي و تفريح بوده و نوعي ورزش فكري است

با عنايت به مراتب فوق و با لحاظ جرم نبودن عمل ارتكابي، به استناد بند الف ماده ۱۷۷ ق.ا.د.ك راي بر برائت متهمين از بزه انتسابي صادر مي گردد. در خصوص وسايل مكشوفه با توجه به اينكه در دادسرا معدوم گرديده دادگاه مواجه با تكليفي نيست. راي صادره حضوري ظرف بيست روز پس از ابلاغ قابل تجديدنظرخواهي در دادگاه تجديدنظر استان كرمانشاه است.

رئيس شعبه ...دادگاه عمومي(جزايي) كرمانشاه

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

الهام
|
28مهر ماه 1395
0
0
خیلی هم خوب آفرین
زمان اون رسیده عادت تبعیت از سنت های پیشین رو بدون فکر به درستی یا نادرستیش کنار بگذاریم.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top