تاریخ انتشار: 2ارديبهشت1395|17:43

| کد خبر: 136300

درخواست هاشمی از آیت الله مکارم شیرازی

وکیل ملت: وزیر بهداشت در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی از ایشان درخواست کرد در کرسی‌ها و سخنرانی هایشان بر امر پیشگیری از عوامل خطر برای بروز به دیابت و چاقی تاکید کنند چرا که در آینده در تامین هزینه های درمانی آن ناتوان خواهیم بود.

سید حسن هاشمی صبح امروز و در دومین روز سفر خود به استان قم با حضور در بیت آیت الله مکارم شیرازی، با اشاره به فرارسیدن هفته سلامت و همچنین ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، گفت: در دوره جدید، دسترسی مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی حوزه سلامت افزایش یافته چرا که تا کنون بیش از10 هزار متخصص در کشور با توجه ویژه به 10 استان مرزی توزیع شده اند.

وی با بیان اینکه دولت گام های موثری در حوزه سلامت برداشته است ، افزود: خوشبختانه به یکی از هدفگذاری های خود یعنی کاهش هزینه های مردم در حوزه سلامت دست یافته ایم.

وزیر بهداشت همچنین از ارائه خدمات بهداشتی به 11 میلیون نفر از حاشیه نشینان خبر داد و گفت: به ازای هر 3000 نفر از مردم مناطق حاشیه ای، یک مراقب سلامت مامور تشکیل پرونده سلامت و ثبت علائم بیماری های مختلف است اما در گذشته هیچ توجهی به مردم ساکن در حاشیه شهرها نشده بود.

هاشمی به راه اندازی بیش از 2500 مرکز بهداشتی در کشور در دوره جدید اشاره کرد و گفت: در سالهای گذشته هر سال حدود 1600 تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور افزوده می شد اما ما تا پایان چهار سال 20 هزار تخت بیمارستانی را ایجاد می کنیم. در هر هفته در نقاط مختلف کشور بیمارستان هایی را افتتاح می کنیم.

وزیر بهداشت از انجام اقدامات لازم برای بیش از هشت میلیون نفر از دانش آموزان در جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها به عنوان یکی از اقدامات ارزنده حوزه بهداشت یاد کرد.

هاشمی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی را مبارزه با دیابت و اضافه وزن عنوان کرد و گفت: متاسفانه تحرک مردم کاهش یافته و از سوی دیگر نیز 35 درصد از تغذیه روزانه، اضافه است و با وجود زندگی ماشینی و آپارتمانی، حدود 40 درصد از مردم کشور اضافه وزن دارند که این خود منبع بسیاری از بیماری‌ها است و از شما تقاضا دارم در کرسی ها و سخنرانی هایتان بر امر پیشگیری از عوامل خطر برای بروز به دیابت و چاقی تاکید کنید چرا که در آینده در تامین هزینه های درمانی آن ناتوان خواهیم بود.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: بیماری دیابت در نهایت باعث گرفتگی رگ های بدن می شود و شایع ترین علت کوری نیز دیابت است در حالی که اگر چشم گرفتار شود مشخص است که این فرد از 10 سال پیش به این بیماری مبتلا شده و پیشگیری صورت نگرفته است.

هاشمی اضافه کرد: برای دیالیز بیماران کلیوی که یکی از عوارض دیابت است ظرف 10 سال آینده باید 2500 میلیارد تومان هزینه کنیم که ضرورت پیشگیری از دیابت را به خوبی نشان می دهد.

وزیر بهداشت از ایران به عنوان یکی از کشورهایی یاد کرد که بیشترین میزان قطع عضو به خاطر دیابت را دارد و گفت: سلامتی نعمت بسیار بزرگی است که خدا به انسان عطا کرده است پس باید مراقب آن باشیم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسترش تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی در دوره جدید، اظهار داشت: با وجود ابزارهای ارتباطی و رسانه ها، مردم نسبت به گذشته اطلاعات بیشتری پیدا کرده اند اما به همان نسبت، تهدیدات نیز افزایش یافته و نسل جوان ضمن توجه بیشتر به رعایت سلامتی می توانند در پیشرفت کشور مفید باشند چرا که پیشرفت و توسعه بدون داشتن انسان های سالم امکان پذیر نیست.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: برجام چیزی جز وحدت و اخلاق مداری نبود و لازم است تا در جهت رونق اقتصاد و معیشت مردم و تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از فرصت پیش روی کشور حرکت کنیم که لازمه آن وحدت قوا و هوشیاری برای حفظ دستاوردهای آن است.

هاشمی توافق هسته ای را برای کشور ضروری دانست و ابزار اجرای آن را آرامش داخلی و پیام آرامش ایران برای جذب سرمایه گذاران خارجی و رونق گرفتن چرخ اقتصاد، تامین مالیات و گسترش خدمات در کشور عنوان کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برجام در حوزه سلامت اثرات مناسبی داشته است، افزود: موانع برای ورود بخشی از مواد غذایی و سموم کشاورزی استاندارد و با کیفیت به کشور برداشته شد در حالی که در گذشته، یک کشاورز باید بیشترین میزان سم را استفاده می کرد تا بتواند برداشت بیشتری کند.

هاشمی یادآور شد: در حوزه دارو نیز با وجود اینکه اعلام می کردند که تحریم نیستیم اما در عمل و به دلیل عدم ارتباط بانک ها، تحریم بودیم اما در حال حاضر وضعیت بهبود یافته و بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی برای یک تولید مشترک با توجه به ثبات ایران در منطقه و وجود بازار400 میلیون نفری، به ایران وارد شده اند.

وزیر بهداشت همچنین به ارائه گزارشی از میزان موالید در سال94 نسبت به سال93 پرداخت و گفت: در سال 94 حدود 40 هزار نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته و میزان فوتی ها نیز30 هزار مورد کاهش یافته ضمن اینکه میزان طلاق نیز در همین مدت 3000 مورد کاهش یافته بنابراین شاهد افزایش باروری در کشور بوده ایم.

هاشمی نرخ باروری در سال 93 را طبق اعلام مرکز آمار ایران1.7 درصد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این میزان 1.9 درصد است اما ایده آل ما رسیدن این میزان به 2.1 درصد است.

وزیر بهداشت با اشاره به ارائه گزارشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه باروری و موالید، گفت: در تولید نسل کمترین نقش را وزارت بهداشت بر عهده دارد اما طبق آن گزارش، ما را موفق ترین دستگاه اجرایی در خصوص افزایش موالید معرفی کردند چرا که در جهت اصلاح آیین نامه ها و توجه به باروری حرکت کردیم.

دکتر هاشمی در پایان ضمن ابراز رضایت از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: در کل استان قم پوشش خدمات بهداشتی تکمیل می شود و ظرف 5 سال آینده مشکلات سلامت حل خواهد شد.

خدمات دولت و وزارت بهداشت در طرح تحول سلامت

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در دیدار با وزیر بهداشت با ابراز خرسندی از تلاش‌های وزارت بهداشت در ارتقای طرح سلامت عنوان کرد: حضور وزیر بهداشت در قم مایه برکت و افتخار است.

این مرجع تقلید عنوان کرد: ما از عملکرد و تلاش‌های وزارت بهداشت خوشحال هستیم و برای آنها آرزوی موفقیت بیشتری می‌کنیم.

وی گفت: امید است در سایه خدمات وزارت بهداشت به جامعه، پیشرفت‌های خوبی در حوزه بهداشت و درمان به دست بیاید.

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی خاطرنشان کرد: عملکرد وزیر بهداشت برکات خوبی در پی داشت و بی شک جامعه می‌تواند نتایج خدمات و تلاش‌ها را به خوبی ببیند.

وی در خصوص طرح نوآوران بیان کرد: در این طرح کمک‌های خوبی به افراد ناتوان مالی در جهت دریافت خدمات چشم‌پزشکی و دندانپزشکی می‌شود که ارزشمند است.

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی یادآور شد: ارتقای خدمات به مردم موجب افزایش اعتماد آنها به دولت می‌شود، خوشبختانه دولت و وزارت بهداشت در طرح تحول سلامت نیز اقدامات با ارزشی داشته‌اند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top