اثرِ قانونگذاری بر زیرساخت های فرهنگی و شهروندی

دانیال استخر

وکیل ملت: بیگمان نخستین برگ و بار قانونگذاری فراهم آوردن بسترهای شایسته برای پرورش آنسان های وارسته می باشد که از هستومندی و وجود ایشان آرامش و پناه و ایمن به انجمن شهرها سرازیر می شود.

تاریخ انتشار: 2ارديبهشت1395|23:35

اثرِ  قانونگذاری بر زیرساخت های فرهنگی و شهروندی
| کد خبر: 136414

از این روی،  نمایندگان مردم در مهستان(مجلس) باید خود دارای فرهیختگی و باور و اندیشه ی آنسانی  باشند و پیش از هر دینورزی و خداترسی و گروش، نخست آنسان باوری را در تاروپود برتنند. از سوی دیگر دادگستری به گوهر خویش و خودبخود تنها نهادِ پاسخگو و برپاکننده ی داد و ترازگانی در کشور است که باید در پاسبانی و کاربرد قانون لختی درنگ و دریغ نورزد، افزون آنکه،  دادگستری باید کمبودها و کاستی های قانونی را با سرانگشت خردورزی، و فرهمندی و بردباری بزداید و از تنش آفرینی و فرافکنی و قانون گریزی و قانونگذاری بپرهیزد

شوربختانه  امروز که از بسترها و ساختارهای بیهوده ای که قانون ناتوان و ناهمسو با خوی و رفتار مردم هماره ناکارآمدی از خود بجا گذاشته، فراوانی و انبوهی پرونده‌ها و فزایش روزافزون رفت و آمد مردم به دادگستری را به ارمغان آورده و تنها نهاد پاسخگوی دادگری را به شهرآشوبی توفان زده مانند کرده است،  بدین گونه که، بهر دفتر و دادسرا و دادگاهی سرک کشیده شود تلنباری از گره های کور پرونده به چشم می‌خورد.

این چالش فزاینده و سرسام آور مایه ای شده تا کارهای بزرگ دردست کوته اندیشان افتد و ایشان با بکاربستن کوپال های آزاردهنده (ضربه های ایذایی) و راه انداختن دست اندازهای کودکانه و سرسرانه، راهروهای دادگستری را چون بازار پرجنب و جوش نمایند. برای نمونه ؛ هیچکس نمی تواند دختر و پسر جوانی را بیابد که به انگیزه ی جدایی یا گرفتن مهریه یا آزردن یکدیگر همسرگزینی کرده باشند،  راه انداختن و پویا کردن کارزار با خواسته‌ ی مهریه فرآیندی است که با بن و ریشه ی فرهنگی مردم ایرانشهر پادسو و ناساز است ولی پیش بینی قانون هایی برای دریافت "اجرت المثل و نصف دارایی" پلشتی و زشتی و نادرستی، درخواستن مهریه را، به زیبایی و روایی و بجایی و ستودگی گرایش داده اند.

همچنین بازرسی و گرفتن کیف دستی از دادگماردگان به هنگامِ فرود به بخشی از دادگستری چونان گم کردن سوراخ نیایش و ستایش می ماند. زین پس،  از بارگاه اسپندی و ارجمند دادگران بزرگوار درخواست دارد سامانه دادخواهی را که چون جایگاه خدا و پیامبران و پیشوایان دینی می ماند از تیرگی ها بپالایند. چه اینکه،  پیشوای شهیدان امام علی(ع) فرموده‌اند: اگر هزار گنهکار از چنگ داد بگریزند بهتر از این است که بیگناهی به بند کشیده شود.

 نیکبخت باشید دانیال استخر ۹۵/۲/۱ شیراز

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top