نگاهی به حرفه وکالت در شهر حلبچه

وکیل ملت: به همراه تعداد کثیری از همشهریان سردشتی برای شرکت در مراسم بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه در مورخ 94/12/25 در این شهر بودم.

تاریخ انتشار: 3ارديبهشت1395|01:12

نگاهی به حرفه وکالت در شهر حلبچه
| کد خبر: 136432

با توجه به اقدام نیک و پسندیده مردم و مسئولان این شهر در نامگذاری یکی از قدیمی ترین محلات این شهر به نام محله سردشت (گه ر ه کی سه رده شت ) در حال عبور از این محله بودم که پس از بازدید قسمتی از آن، در یکی از خیابان های شهر با چندین مغازه عریضه نویسی و فتوکپی مواجه شدم. به لحاظ سوابق شغلی احتمال دادم دادگستری در آن نزدیکی باشد. پس از پرس و جو از کسبه محل، نشانی دادگستری را در همان نزدیکی به من دادند.

وارد کوچه شدم که ساختمان دادگستری را مشاهده و در قسمتی از آن نیز تابلوی کانون وکلا  نصب شده بود. بنا به عادت همیشگی که ما وکلا در زمان مراجعه به دادگستری در ایران تمام کیف و وسایل همراه خود را در اختیار ماموران انتظامی مستقر در درب ورودی قرار می دهیم و اقدامات و آمادگی لازم برای تفتیش البسه و کیف و وسایل همراه خود انجام و به تحویل موبایل یا دیگر ابزارهای الکترونیکی و لب تاپ یا حتی فلش مموری خود به مامور مستقر در ورودی دادگستری ها و ساختمان های اداری دستگاه قضایی می کنیم  اعلان آمادگی جهت بازرسی بدنی نمودم که چون کیفی همراه نداشتم بالتبع تحویل آن جهت بازرسی منتفی است.

فی الفور مامور انتظامی پرسید که آیا وکیل هستید؟ بنده هم در پاسخ اعلان داشتم پروانه وکالت بنده متعلق به ایران است و در اقلیم کردستان به وکالت اشتغال ندارم.                                   

اما مامور این چنین پاسخ داد : صرف وکیل بودن شما مانع بازرسی بدنی یا اخذ تلفن همراه است و وکلای تمام جهان برای ما قابل احترام هستند و حق تفتیش بدنی یا اخذ موبایل از وکلا را نداریم.                   

 بعد از ورود به راهروی دادگستری قصد مراجعه به یکی از شعب آن که یک بانو بنام هلاله به عنوان قاضی آن را اداره می کرد را داشتم که مامور آن شعبه مانع ورود گردید. به این دلیل که قاضی در حال اخذ توضیح از شاکی است.
در انتهای سالن دادگستری تابلوی کانون وکلای دادگستری حلبچه (کانونی پاریزه رانی هه له بجه) توجه بنده را به خود جلب و وارد آن شدم که شخصی به نام حیدر حمه رشید صادق به عنوان رئیس کانون آن را اداره و تنی چند از همکاران وی هم در حال انجام امور مراجعین و پاسخگویی به آنان بودند. در گفتگویی کوتاه رئیس کانون وکلای حلبچه اعلام داشت که هر استان در اقلیم کردستان دارای یک کانون وکلا است که رئیس آن از سوی وکلای آن استان انتخاب می شود.

استان تازه تاسیس حلبچه دارای 48 وکیل است که مانند دیگر کانون ها ساختمان آن در کنار یا داخل دادگستری قرار دارد و علاوه بر آن وکلا در دفاتر خود می توانند پاسخگوی موکلین و مراجعین باشند. بعد از این گفتگوی کوتاه تنی چند از همکاران ایشان نیز به جمع ما اضافه شدند که سپس آقای ابوبکر عمر حامد  وکیل دادگستری و عضو هیات مدیره کانون وکلای حلبچه بنده را برای ملاقات با دو تن از قضات این شهر همراهی کردند.

  هر دو قاضی مزبور با رویی گشاده و اخلاقی پسندیده بنده را مورد پذیرش قرار داده و به سووالات مطروحه در مورد نحوه و سیستم رسیدگی دادگاه ها هم پاسخ دادند.                                        احکام دادگاهها ی اقلیم کردستان بر اساس قوانین مصوب در عراق صادر می شود که اخیرا هم پارلمان اقلیم کردستان به زبان کوردی چندین قانون را تصویب کرده اما کلیه شکایات، مکاتبات و احکام به زبان کوردی است. در این منطقه قضات دادگاه احترام قابل توجهی برای وکلا قائل هستند و آنان را یاور و مدد خود در استناد به قانون و حل معضلات قضایی و رسیدگی به پرونده می دانند.                                               آقای فریق حمه صالح عبدالله یکی از قضات تحقیق آن دادگاه سوالاتی در مورد سیستم قضایی ایران و قوانین مدنی و تجاری حاکم بر معاملات و روابط تجاری افراد پرسیدند که در فرصت محدود پاسخ  آنها بیان گردید.      

آقای  حیدر حمه رشید صادق رئیس کانون وکلای حلبچه با اشاره به اینکه استان حلبچه با داشتن حدود 120000 نفر جمعیت اخیرا به عنوان یک استان اعلام شده گفتند که هنوز دادگاه تجدید نظر در این استان تاسیس نشده و اعتراض به آراء دادگاه های بدوی به همان روال سابق در دادگاه تجدیدنظر سلیمانیه انجام می شود.                                         در حضوری کوتاه 2 ساعته در دادگستری حلبچه و توجه به آنچه که طی بیش از ده سال در محاکم کشور خودمان مشاهده کرده ام نکات زیر قابل بیان است.  

                          
1- علیرغم نو پا بودن تاسیس حکومت در منطقه کوردستان، سیستم قضایی آن پیشرفته تر از دیگر قسمت ها بوده و اطاله دادرسی در آن چندان دیده نمی شود. به طوری که به محض طرح دعوی، خوانده دعوی به دادرسی دعوت و جلسه دادرسی تشکیل می شود.

2_ دادرسی و جلسات دادگاه به زبان کوردی زبان مردمان آن منطقه انجام و حکم هم با همان زبان صادر می گردد و از این نظر روند دادرسی برای طرفین دعوی نامفهوم نیست و در اثر عدم فهم زبان دادگاه یا قضات حقی از طرفین تضییع نخواهد شد .
3- مراجعان دادگاه و اصحاب دعوی آزادانه دعوی و خواسته خود را بیان میکنند و واهمه ای از مقامات قضایی یا اداری ندارند.             
 4- قبل از طرح دعوی عموماً مردم با وکیل که همیشه در ساختمان دادگاه و در قسمت اختصاصی خود حضور دارند مشورت می کنند و وکلا نیز بعضاً در چگونگی طرح دعوی با قضات مشورت و همفکری می کنند.      
5- وکلا علاوه بر پوشیدن کت و شلوار و کراوات در زمان مراجعه به دادگاهها، در حین محاکمه از لباس مخصوص که به صورت شنل است استفاده می کنند که این امر موجب رعایت شان آنها در دادگاه خواهد شد.     

       
 6- مدت کار آموزی وکلا 3 سال است.       

7- وکلا از تمام حقوق و احترامات قضات برخوردار هستند و قضات شان آنان را در عمل هم رعایت می کنند.                       

8- حضور وکلا در کانون وکلا تحت نظر ریاست آن کانون انجام می شود

9-کسانی که دارای پروانه وکالت بوده و به آن اشتغال دارند صرفا وکیل هستند و مجاز به اشتغال به شغل دیگری از جمله عضو هیات علمی دانشگاه نیستند و از لحاظ شغل و صنفی هم وکلا استقلال خود را حفظ می کنند.
10_مصاحبه و گفتگو با قضات مستلزم اخذ مجوز از ادارات دستگاه قضایی نیست.منبع: ماهنامه بوکان شماره 5

دسته بندی مقالات , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top