تاریخ انتشار: 4ارديبهشت1395|23:42

| کد خبر: 137554

کارکرد کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا

امیر سالار داودی

وکیل ملت: کمیسیون حقوق بشر حدود سال ۸۱ یا ۸۲ به همت بزرگانی چون بانو عبادی و دکتر امیرارجمند و دیگرانی بنیان گذارده شد .

این کمیسیون در مقام بهبود و ارتقای سطح دغدغه های حقوق بشری وکلای دادگستری و اهتمام به ایفای نقش کانون وکلای دادگستری در ارتقای وضعیت حقوق بشر در جامعه ملی تاسیس گردید.


در پاسخ به سوال دوم قابل عرض است که هیچ مقررات مدونی جهت تعیین شاخص های ضروری اعضای متبوع کمیسیون حقوق بشر پیش بینی نگردیده است و لذا صرف علاقه به حوزه حقوق بشر  به نظر مهمترین شاخص جهت عضویت محسوب است. با این حال مطابق عرف شکل گرفته در ادوار سابق تمایل به افرادی است که در  پرونده های با موضوع حقوق کودکان و زنان و یا پرونده های امنیتی و سیاسی که بیشترین موارد نقض حقوق بشر حادث است ، سابقه فعالیت داشته باشند.


و یا کسانی که واجد تحصیلات مرتبط با این حوزه که مهمترین شان همانا فارغ التحصیلان مقاطع ارشد حقوق بشر و حقوق عمومی هستند.
همینطور فعالیت های پژوهشی و مطالعاتی در حوزه حقوق عمومی و یا حقوق بشر و یا موضوعات خاص تری همچون حقوق زنان و کودکان و .....
کمیسیون حقوق بشر بازوی مشورتی هیات مدیره کانون وکلای دادگستری است در اموری که در سطح ملی ابتلائات حقوق بشری واکنش صحیح کانون وکلا را اقتضاء دارد.


در واقع کمیسیون حقوق بشر دما سنج حساسیت کانون وکلای دادگستری در خصوص وضعیت حقوق بشر در سطح جامعه ملی و حتی فراتر از جامعه ملی  نظر به جهان شمول بودن مقوله حقوق بشر است!
۴. طبعا مهمترین مانع در مسیر کارکرد درست کمیسیون حقوق بشر همانا محافظه کاری هیئات مدیره ادوار کانون بوده است. حقوق بشر  در کشور ما آنقدر تحت حساسیت است که متاسفانه کانون وکلای مثلا مستقل به تاسی از این حساسیت عملا کمیسیون را در محاق برده است. در حالی که کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا بعد از کمیسیون حقوق بشر اسلامی دومین نهاد حقوق بشری مهم کشور است که در حال حاضر جز برگزاری همایش کارکرد دیگری ندارد.


 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top