تاریخ انتشار: 5ارديبهشت1395|00:38

| کد خبر: 137582

سست اندیشی به پوچی قانون می گراید

دانیل استخر

وکیل ملت: چنانچه همه ی دادفران خردمند می دانند، یکی از ابزارهای پایشگر ستیزه (ادله اثبات دعوی) در قانون نوشته شده در ایرانشهر، دست اندازی به گواهی گواهان است، تا جایی که در سالهای آغازین فرمانروایی جمهوری اسلامی، شورای نگهبان ارزش گواهی گواه را بالاتر از برگنوشته های باشگون (اسناد رسمی) بشمار آورده است نگریسته روز ۶۷/۸/۲۴ شورای نگهبان درباره ستاک ۱۳۰۹ قانون. مدنی را بنگرید

 گواهی گواه دارای چنان نیرویی است که می تواند هر کارزاری را نزد دیگران پایش و استوار کند ولی تاکنون در هیچ قانون و آیینی گواهی گواه شناسانده نشده است،  بهرروی، گواهی گواه، گروهه ای از گفته ها  و کردارهایی است که یکی نزد دیگری به انجام رسانده و دیگری(گواه) آن گفته ها را با گوش و کرده ها را با چشم دیده باشد، بدین روی،  ناکرده ها و ناگفته ها را گواهی گواه پایش نمی کند و به سرانجام این که، بزه هایی که از نکرده ها(ترک فعل ها ) رخ می نمایند با گواهی پایش و استوار نمی گردند.

از سوی دیگر همه ی مردم ایرانشهر خوی دارند که کارهای دادوستدی خود را با بوق و کرنا انجام نمی دهند، از این روی،  جز در پیمان هایی که دوسوی آن کسانی را گواه می گیرند در دیگر دادودهش ها گواه جایگاهی ندارد، از دیدگاه قانونی نیز تنها در رخداد جدایی همسران از هم، نهشته ی ستاک ۱۱۳۴(گواهی در ایقاع  طلاق) هندیمانی و حضور دو گواه بایسته و فرز شده است و دیگر هیچ، سرانجام اینکه،  گواهان باید در هنگام انجام یک تراکنش دادگانی و شهروندی (انجام عمل حقوقی)  با نام و نمایه ی گواه هندیمانی و حضور داشته باشند وگرنه از گستره ی شناسه ی گواهی بیرون خواهند بود.

همچنین می دانید که،  هیچ بزهکار و گناهکاری، دیگری را برای گواهی کارکردش فراخوان نمی کند و بیشتر کارهای گناه آلود در کنج تنهایی و دور از چشم و گوش دیگران انجام می پذیرد.
از این، فرادهش می توان برداشت کرد:

کسانی که با نام و نمایه ی گواه برای دیدن و شنیدنِ کردارها و گفتارها فراخوان نمی شوند، نباید، چون گواه از آنان پرس و جو کرد، چه اینکه، بیشتر گواهان بجای واگویی دیده ها و شنیده ها به پردازش و برداشت های خود می پردازند که دادرسان گرامی هرگز نباید به آنها ارزشی بار کنند. زین پس،  چرا اینهمه به گواهی گواهان ارج می گذارند؟ پرسشی است که نشان از کاواکی و بیچارگی فرهنگی ما دارد.
 

کلید واژه ها سست اندیشی - پوچی قانون
دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top