نظریه اداره حقوقی راجع به نشوز و تمکین

تاریخ انتشار: 5ارديبهشت1395|14:09

نظریه اداره حقوقی راجع به نشوز و تمکین
| کد خبر: 137970

دختری بعد از عقد رسمی وآشنایی با روحیات شوهر،حاضر به عروسی و رفتن به خانه همسر نشده و از دادگاه تقاضای طلاق می کند، در این خلال وی از خیابان به عنف ربوده و به محلی مخفی برده می شود. بعد از تفحص مشخص می شود رباینده همسر او بوده و برای اجبار وی به تمکین و تشکیل زندگی مشترک دست به چنین اقدامی زده است.

باتوجه به ماده(۶۲۱) قانون مجازات اسلامی که مقرر می دارد: « هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاَ یا توسط دیگری،شخصی را برباید یا مخفی کند به حبس از پنج تا پانزده سال محکوم خواهد شد… بفرمایید:.

 

    الف)آیا در ایام عقد بستگی،نشوز زن صدق می کند؟

 

    ب)آیا این کار شوهر، جرم و مستحق تعزیر شرعی است؟

 

    ج)بر فرض لزوم تعزیر،آیا گذشت دختر و خانواده اش بعد از مرافعه مسقط تعزیر خواهد بود؟

 

نظریه  اداره حقوقی قوه قضاییه:

                                                                                                                                                                                                                                                                                     عطف به استعلام شماره ۲۵۵۷/۲-۱۰/۶/۷۷ نظریه مشورتی اداره حقوق قوه قضاییه به شرح زیر اعلام می شود

1.طبق مادتین (۱۱۱۴) و (۱۱۱۵) قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند سکنی نماید مگر اینکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشدو یا آنکه بودن زن و شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد. و طبق مستفاد از ذیل ماده (۱۱۱۵) آن قانون از مواردی که زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند سکنی نماید اگر امتناع کند و به منزل شوهر نرود مستحق نفقه نیست و ناشزه محسوب می شود.

2.اگر شوهر، زن خود را جبراً به خانه اش ببرد، عمل وی نه آدم ربایی است و نه سرقت.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      البته نظریه اداره حقوقی در مورد این سوال در خور تامل است  .زیرا اولا درماده ۶۲۱ بیان شده (هر کس ) ....(به هرمنظور شخصی )را برباید.

ثانیا .مجنی علیه در دوران عقد حق حبس داشته و نه تنها زوج نمیتواند به اجبار و اکراه درخواست تمکین کند بلکه درفرض وجود این حق برای زوج  به استناد اصل چهلم قانون اساسی هیچ کس نمیتوانداز اعمال حق خود سوء استفاده نماید.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top