نکاتی در باب ازدواج موقت

وکیل فرید نیک پی

وکیل ملت: لازم است بعنوان مقدمه عرض كنم در سيستم هاي قضايي اكثر كشورها تعريف "فحشا" بعنوان جرمي كه مستوجب مجازات است عبارتست از اينكه زني در قبال تمتع جسمي و جنسي ديگران از وي، مابه ازايي كه عمدتاً پول است دريافت نمايد! بعبارتي روابط جنسي بدون دريافت پول فحشا تلقي نشده و مشمول قانون و مجازات قرار نميگيرد: اما كشورهاي مختلف عمدتاً از دوسيستم براي كنترل و نظارت بر مسئله فحشا يا روسپيگري استفاده مي كنند:

تاریخ انتشار: 6ارديبهشت1395|23:45

نکاتی در باب ازدواج موقت
| کد خبر: 138948

١- سيستم دولتي كه در ان دولت با داير كردن مكانهايي براي امر استمتاع جنسي افراد با استخدام بانواني كه تمايل بانجام ان دارند تمشيت اين امر را بعهده ميگيرند بعبارتي روسپيان با اشتغال در اين مراكز و دريافت حقوق و برخورداري از خدمات پزشكي و... حتي بازنشستگي به روسپيگري ميپردازند نمونه چنين سيستمي را در كشور تركيه ميتوان ديد.

 ٢-برخي ديگر از كشورها نظير اكثر كشورهاي اروپايي براي كنترل و نظارت بر فحشا بدينگونه عمل ميكنند: خانمي كه سنش بالاي ١٨ سال است و تمايل به اشتغال به روسپيگري دارد در ابتدا به پليس مراجعه و خواسته خود را مطرح ميكند پليس مكلف است وي را به اداره مددكاري اجتماعي دلالت نمايد اين اداره بررسي مي كند چنانچه قصد فرد متقاضي از اين عمل، صرفاً فقر و استيصال باشد مكلف است شغلي ابرومندي براي وي پيدا كند! اما اگر در هر صورت شخص مورد نظر بدلايل علايق شخصي تمايل به روسپيگري داشته باشد از طريق اين ادراره به مركز بهداشت معرفي ميگردد و نهايتاً با نظارت پليس و انجام معاينات پزشكي از حيث عدم ابتلا به بيماريهاي مقاربتي با صدور كارت اشتغال مي تواند هر روز صرفاً  ساعت ١٠ شب تا ٦ صبح به  اينكار اشتغال داشته و هفته اي يكبار جهت انجام معاينات مجدد به مركز بهداشتي معرفي شده مراجعه و كارت خود را تمديد كند..... چنانچه هريك از اين تكاليف انجام نشود مثلاً انجام عمل در خارج از ساعت مقرر يا عدم مراجعه به مركز بهداشت، هر اقدامي در اين رابطه جرم تلقي تحت شمول قانون مجازات قرار ميگيرد...


 اما در ايران امروز:
در نظام اجتماعي مبتني بر مكتب تشيع قرنها پيش براي كنترل فحشاء با بهره گيري از اجتهاد پويا و تمسك به رويات خاص بمنظور كنترل و انسجام امر روسپيگري و فحشاء تدبيري انديشيده شد و ان ارائه تأسيسي فقهي- حقوقي بنام "مُتعه" يا ازدواج موقت است.... در چارچوب اين تاسيس كه بصورت انعقاد عقد و قرادادي كتبي يا شفاهي بين زن و مردي كه امكان استمتاع جنسي بين انان وجود دارد بدين صورت عمل ميشود كه اولاً براي زدودن قبح اجتماعي عمل، عنوان انرا نوعي از نكاح كه مستلزم اجراي صيغه اي كم و بيش مشابه نكاح دايم است، نهاده شد..

ثانياً به مبلغي كه زن در قبال اين امر دريافت ميدارد مهريه گفته شد كه البته بايد در ابتداي عقد هم به زن داده شود! غير از اين مبلغ، زن در اين نكاح موقت هيچ حق و حقوقي مشابه نكاح دائم از قبيل نفقه، نحله و... حتي ارث و...(بجز عده كه توضيح ميدهيم)  ندارد. ثانياً شكل طلاق يا مفارقت در اين رابطه، بصورت بذل مدت است يعني اگر مرد قبل از حلول موعد مقرر قصد برهم زدن متعه را دارد ميتواند هر زمان بخواهد يكطرفه و بسادگي با بذل مدت، ان را به انجام رساند. مسئله مهم در اين رابطه اين است كه زن در مدت نكاح حق امتزاج با شخص ديگري ندارد و از سويي بعد از بذل مدت نيز مدتي بعنوان عده بايد نگه دارد تا اگر يحتمل حملي از روابط جنسي حاصل گرديده مشخص باشد پدرشً كيست...

بهرحال جالب است كه بااين تدبير هم مسئله فحشا و روسپيگري سامان داده شده هم عنوان بندي ان اين امكان را ميدهد كه زن بدون هيچ ابايي در صورت عدم پرداخت وجه ، انرا بعنوان "مهريه"! از طريق مراجع قضايي مطالبه كند و بطور كلي از قباحت فعل مذكور بميزان بسيار زيادي كاسته شده و اينها همه در زماني موضوع فقه و فقاهت جهت تمهيد راهكاري حقوقي براي اين مهم انجام پذيرفته كه نه تنها در بسياري از كشورها مسئله و معضلي لاينحل بوده حتي در جامعه انزمان نيز ارائه چنين تدبير و راهكاري زيركانه نشان از ذكاوت و درايت فوق العاده فقهاي عظام در زمان مربوطه داشته!! امروزه با رويكردي جامع به موازين فقهي اين تاسيس مهم حقوقي امكان اجرايي فراگير يافته بقسمي كه حتي در قانون حمايت خانوده اخير التصويب هم مورد عنايت و حمايت مقتنن قرار گرفته است!


🌀لازم است مجدداً متذكر شوم نكاح موقت يا متعه كاملاً با ازدواج دايم كه هدف غايي از ان تشكيل مهمترين نهاد اجتماعي بمنظور توالي نسل و... بوده تفاوتهاي بسيار اساسي و ذاتي دارد كه بجز تشابه اسمي و اشتراك لفظي در عنوان، كه انهم دلايلي بشرح فوق داشته، هيچ قرابت و تجانسي بين انها وجود ندارد...

النهايه براي تنوير و ايضاح بيشتر موضوع ، ميتوانيد سري به كانالهاي دوست يابي و همسريابي دائم و موقت كه هم اكنون در فضاي مجازي و برنامه تلگرام هم حضور فعال و گستره اي دارند، بزنيد!!
 

دسته بندی یادداشت , حقوقی , اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top