برنامه ریزی برای آزمون وکالت در چهار مرحله

علی اکبر غلامی رتبه1 ازمون وکالت94

وکیل ملت: منابع برای آزمون وکالت را همگان میدانند و احیانا در کتابخانه خود دارند. اندک اختلافی بین لیست منابع معرفی شده توسط دوستان وجود دارد. پس بنا ندارم لیست بلند بالایی از نام کتابهای دکتر کاتوزیان، صفایی، شمس، اسکینی، صادقی و… را فهرست کنم! تقریبا می دانیم که چه باید خواند؛ اما آیا واقعا می خوانیم و اگر میخوانیم خوب و با دقت می خوانیم و می فهمیم؟!

تاریخ انتشار: 7ارديبهشت1395|13:10

برنامه ریزی برای آزمون وکالت در چهار مرحله
| کد خبر: 139301

۱- در هر آزمونی از جمله وکالت یا ارشد یا… که می خواهید شرکت کنید، ابتدا چند سری سوال از سال های قبل آن آزمون را تهیه کنید. (مثلا ۱۰ سال اخیر)

سپس به مدت یک الی دو روز فقط به سوالات نگاه کنید! تاکید می کنم که فقط نگاه کنید! به دنبال جواب دادن نباشید.

فقط ببینید رویکرد و ادبیات سوالات و گزینه ها چگونه است؛ و در طول سالیان، روند تغییر پرسش طراحان چگونه بوده است. اصولا طراحان علاقه دارند که چگونه شما را در آن آزمون خاص به چالش بکشند یا چه تعداد سوال از مباحث مختلف می دهند.

مثلا در این کنکاش در می یابیم که از قانون آیین دادرسی نیروهای مسلح فقط یک سوال در آیین دادرسی کیفری طرح می شود. پس اگر نخواستیم یا وقت نداشتیم، این قانون را نمی خوانیم؛ چون می دانیم که یک تست را از دست می دهیم نه پانزده تست را!

پس با دقت و تمرکز، خود را در فضای آزمون و سوالات آن قرار دهید.

۲- کتاب های منبع را بخوانید! لطفا بخوانید! یک بار هم که شده با دقت و عمیق این کتاب ها را کامل بخوانید!

البته با رویکردی که در بالا اشاره شد. یعنی وقتی فهمیدید که چگونه قرار است شما را محک بزنند، آن وقت با همان دیدگاه کتاب را بخوانید.

اسم کتاب کاتوزیان یا صادقی شما را حقوقدان نخواهد کرد؛ بلکه باید کتاب را گشود و مطالعه کرد!

این کار را از هر وقت شروع می کنید، باید تا سه ماه قبل از آزمون وکالت تمام شود. یعنی سه ماه مانده به آزمون وکالت، دیگر خواندن کتاب مرجع بس است!

۳- قانون بخوانید! سه ماه پایانی، قانون را ترجیحا از کتاب های نظم بخوانید! مثلا نظم کاتوزیان برای مدنی، نظم فرحناکیان برای تجارت، نظم حیاتی برای آیین دادرسی مدنی. برای مجازات و آیین دادرسی کیفری نظم یا محشا نیازی نیست؛ متن قانون کافی است. البته خودتان خلاصه نویسی کنید. از آنچه که در مواد مختلف و پراکنده قانون در می یابید، خلاصه بردارید؛ ترجیحا با شکل و نمودار.

یک تصویر بهتر در ذهن باقی می ماند تا یک نوشته …

بعد از هر فصل قانون که می خوانید، تست بزنید و جواب تست ها را با دقت بخوانید. ببینید کجای کار شما ایراد دارد و در کدام دام و تله طراح سوال افتاده اید.

به تست هایی بیشتر تکیه کنید که مربوط به آزمون مورد نظر شماست. یعنی اگر وکالت شرکت می کنید، به تست های وکالت سال های قبل بیشتر توجه کنید؛ نه ارشد! در این دو آزمون، تفاوت فاحشی در رویکرد طراحان سوال وجود دارد.

سر خود را شلوغ نکنید! مثلا اگر مبحث فرجام خواهی در قانون آیین دادرسی مدنی را شروع می کنید، آنرا تمام کنید و تست بزنید و بعد بروید سراغ مبحث دیگر یا درس دیگر. مبحث را تکه پاره نکنید!

قوانین خاص را آخر سر مطالعه کنید. یعنی دو سه هفته مانده به آزمون آن ها را بخوانید. مثل قانون دیوان عدالت یا آرا وحدت رویه یا قانون موجر و مستاجر یا…

۴- هفته پایانی اختصاص به مرور و همچنین محک زدن خود دارد.

چه چیز را مرور کنیم؟ وقتی که تست می زنید، آن تست هایی که فکر می کنید بعدها ممکن است جوابش فراموشتان شود علامتگذاری کنید. (حتی اگر درست جواب دادید!) و همچنین اگر تستی نکته جالبی برایتان داشت، در حاشیه کتاب تست خود بنویسید.

در زمان مرور فقط کافی است به تست های علامت زده شده و حاشیه های دستنویس خود نگاه کنید! همه چیز را به یاد خواهید آورد!

روزی یک درس را مرور کنید. جمعا شش روز!

همزمان با این کار، روزی یک آزمون از سال های گذشته وکالت را بزنید. مثلا در یک روز وکالت ۹۴ را در زمان ۱۲۰ دقیقه بزنید. در روز بعد وکالت ۹۳ و همین طور روز بعد.

هرچه به سال های عقب تر می روید، دیگر مجازات و آیین دادرسی کیفری را نیازی نیست بزنید. خود را با سوالاتی از قوانین منسوخ، خسته و گمراه نکنید!

روز قبل از آزمون هیچ نخوانید و همه کتاب ها و… را ببندید و کنار بگذارید. در زمان آزمون بیشتر از هر چیزی به آرامش ذهن نیاز دارید. پس تا دقیقه آخر نباید خواند و ذهن را آشفته کرد!

منبع خبر سایت اختبار
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top