تاریخ انتشار: 8ارديبهشت1395|01:22

| کد خبر: 139653

آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید؟/قانون چه می گوید

وکیل ملت: مطابق ماده 16 قانون حمایت خانواده مرد نمي‌تواند با داشتن زن ، همسر دوم اختيار كند مگر در موارد زير:


1 ـ رضايت همسر اول.

2 ـ عدم قدرت همسر اول به ايفاي وظايف زناشويي.

3 ـ عدم تمكين زن از شوهر.

4 ـ ابتلاء زن به جنون يا امراض صعب‌العلاج

5 ـ محكوميت زن به حكم قطعي به مجازات پنج سال حبس يا بيشتر

6 ـ ابتلاء زن به‌هر گونه اعتياد مضري كه به تشخيص دادگاه به اساس زندگي خانوادگي خلل وارد آورد و ادامه زندگي زناشويي را غير ممكن سازد.

7 ـ ترك زندگي خانوادگي از طرف زن.

8 ـ عقيم بودن زن.

9 ـ مفقودالاثر شدن زن .

همانطور که ملاحظه نمودید مرد نمی تواند خودسرانه و بدون کسب اجازه از دادگاه و صرفاً با این استدلال که می تواند چهار همسر دائم اختیار کند ، مبادرت به ازدواج دوم نماید. بنابراین اگر شوهر ، به یکی از دلایل 9 گانه فوق ، متقاضی ازدواج مجدد باشد باید دادخواستی به خواسته صدور حکم بر امکان ازدواج مجدد به طرفیت همسر اول خود طرح نماید. دادگاه نیز در جلسه رسیدگی زوجین را دعوت نموده و دلایل هر دو طرف را استماع و بررسی می نماید. اگر دلایل زوج که باید مبتنی بر 9 بند مندرج در ماده 16 قانون حمایت خانواده باشد ، مستدل و مستحکم تشخیص داده شود در این صورت دادگاه با صدور حکمی اذن به ازدواج مجدد زوج با وجود داشتن همسر اول می دهد.

دسته بندی حقوقی , دانشنامه حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top