حمایت از رساله‌های دکتری در چارچوب اولویت‌های تحقیقاتی کشور

وکیل ملت: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از رساله‌های دکتری که موضوعاتشان در چارچوب اولویت‌های تحقیقاتی کشور باشد حمایت می‌کنند.

تاریخ انتشار: 10ارديبهشت1395|03:01

 حمایت از رساله‌های دکتری در چارچوب اولویت‌های تحقیقاتی کشور
| کد خبر: 140852

نصرت‌اله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در نشست خبری خود با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای گسترش دامنه حمایت‌ها و توسعه جامعه هدف این صندوق گفت: برای حمایت کامل از پژوهشگران کشور در سال گذشته موضوع حمایت از ظرفیت‌های پژوهشی بالقوه را مطرح کردیم تا حمایت‌ها شامل افرادی شود که در آینده می‌توانند پژوهشگر برتر بشوند و امسال این برنامه‌ریزی را پررنگ‌تر ادامه ‌می‌دهیم.

وی افزود: همچنین حمایت از پژوهش‌سراها در قالب بسته‌های آموزشی و یافته‌های مطالعاتی کارشناسان ما برای شناسایی استعدادها در خانه‌ها و مهد کودک‌ها نیز جزء برنامه‌ریزی‌های صندوق قرار دارد.

ضرغام ادامه داد: ما می‌خواهیم علم و دانش مردمی و اجتماعی شود و برای این منظور بسته‌های آموزشی در حوزه‌هایی مانند محیط زیست، مدیریت خانواده،‌ اقتصاد خانواده و سرمایه‌های انسانی و اجتماعی تهیه کرده‌ایم.

* تصویب 35 درصد از طرح‌های دریافتی برای حمایت

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اظهار داشت: سال گذشته 1700 طرح در این زمینه دریافت کردیم که 35 درصد آن مصوب شد یعنی 35 درصد از طرح‌های تحقیقاتی دارای نتیجه‌هایی در حوزه مردمی و اجتماعی هستند.

وی اضافه کرد: همچنین این مساله را ضروری کردیم که در تمام پژوهش‌هایی که از سوی صندوق حمایت می‌شوند این بند وجود داشته باشد که طرح‌ها باید دارای یافته مردمی باشند یعنی در یک بند طرح را به صورت قابل فهم برای همه مردم بیان کرده باشند.

* حمایت از رساله‌های دکتری در چارچوب اولویت‌های تحقیقاتی کشور

ضرغام عنوان کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از رساله‌های دکتری که موضوعاتشان در چارچوب اولویت‌های تحقیقاتی کشور باشد حمایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته نسبت به سال 93، 154 درصد رشد در این حمایت‌ها داشته‌ایم، گفت: امیدواریم امسال نیز روند رو به رشدی داشته باشیم زیرا حمایت‌های ما بلاعوض است و پژوهشگران می‌توانند استفاده خوبی از این حمایت‌ها داشته باشند.

* تدوین بیش از 200 اولویت تحقیقاتی کشور تا 3ماه آینده

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: برای تعیین اولویت‌های تحقیقاتی به تمام سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نامه نوشتیم و این اولویت‌ها را بررسی کردیم، 15 کارگروه تشکیل دادیم تا اولویت‌هایی که از سوی نهادها به ما ارائه شد در زمینه‌های مختلف کشاورزی،‌هوا فضا، علوم پایه، پزشکی و ... بررسی کنند.

وی با بیان اینکه بیش از 200 اولویت تحقیقاتی در حال بررسی است عنوان کرد: تدوین نحوه این اولویت‌های تحقیقاتی و اعلام عمومی آن تا 3 ماه آینده انجام می‌شود.

ضرغام همچنین از حمایت‌های دیگر صندوق از پژوهشگران خبر داد و گفت: ما برای حمایت از استادیاران جوان مناطق محروم و از زنان نیز حمایت‌های ویژه‌ای در نظر گرفتیم.

* اجرای پروژه مشترک با آکادمی علوم چین

وی افزود: همچنین با مراکز علمی خارج از کشور نیز پروژه‌های ابر علم را نهایی کردیم و با آکادمی علوم چین در سه زمینه نانو تکنولوژی، بایوتکنولوژی و انرژی‌های تجدیدپذیر پروژه‌های مشترک اجرا می‌کنیم.

به گفته وی برای هر کدام از این پروژه‌های 3 ساله 50 هزار دلار هزینه پیش‌بینی شده که تامین اعتبار آن به صورت 50 درصدی از سوی ایران و چین تامین می‌شود.

ضرغام با بیان اینکه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از بین‌المللی شدن سطح اختراعات نیز حمایت می‌کند عنوان کرد: سال گذشته حدود 53 اختراع را برای ثبت در آمریکا مصوب کردیم و هزینه‌ای بین 7 تا 12 هزار دلار برای هر یک پرداخت می‌کنیم.

دسته بندی خبر روز , تلگرام ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top