معمای «استقلال» در وظایف وکیل

بهرام طاهری

وکیل ملت: نگاهی گذرا بر مواد قانونی کشور ما دلالت بر اهمیت حفظ حقوق اصحاب دعوا چه در مقام دادخواهی و چه در مقام دفاع از حقوق متهم در محاکم دارد و مهم‌تر اینکه امروزه یکی از شاخصه‌های رعایت حقوق بشر، برگزاری دادرسی عادلانه و منصفانه در هر کشور و حق دسترسی به وکیل در تمام مراحل دادرسی است.

تاریخ انتشار: 10ارديبهشت1395|17:22

معمای «استقلال» در وظایف وکیل
| کد خبر: 141111


وکیل باید با اراده، آزاد، مستقل و بدون هرگونه تعصب خاص به دفاع از حقوق موکل خود بپردازد. حرفه وکالت بنا بر طبیعت و ماهیت ویژه خود همواره در معرض قضاوت‌های گوناگون جامعه است چرا که وکلا در جریان خصوصی‌ترین مسائل زندگی مردم قرار گرفته و در بحرانی‌ترین فشارها و تنش‌های روحی از فراز و نشیب‌ها و رویدادهای روزمره‌شان آگاه می‌شوند. پس وکیل دادگستری باید هم سنگ صبور موکلش باشد و هم در ادامه راه به او کمک کند تا از مسیر قانونی محکمه و دادگاه عبور کند.
اما در این حرفه سخت آنچه اهمیت دارد نخست داشتن استقلال است و سپس دانش و آگاهی. چرا که با توجه به تغییرات پی در پی قوانین و مقررات جاری، یک وکیل دادگستری نیازمند داشتن آگاهی و اشراف به مقررات روز است.
وکلا نیز همانند سایر اقشار جامعه با مسائل روزمره زندگی از جمله تورم و گرانی و مشکلات اقتصادی سرو کار دارند، در حالی که تمامی صنوف اعم از دولتی و خصوصی با افزایش تعرفه و افزایش حقوق رو به رو بوده‌اند، وکلا با وجود افزایش چندین برابری هزینه‌های زندگی و مخارج دادگستری که بر دوش اصحاب دعوا تحمیل می‌شود از سال 1384 تاکنون نه تنها تعرفه دستمزد وکالت‌شان افزایش نیافته بلکه کاهش نیز یافته است. از سوی دیگر بدون توجه به تعرفه‌های جاری و افزایش هزینه‌های وکلا مانند میزان ابطال تمبرهای قانونی توسط آنان، ممیزان مالیاتی به صورت مستقیم مالیات‌های سنگینی مقرر می‌کنند و بدین‌وسیله ((حق دفاع)) را به‌عنوان یکی از حقوق اصحاب دعوا وابسته به امر اقتصاد می‌کنند. این در حالی است که دستمزد وکلای تسخیری نیز مدت‌هاست به آنها پرداخت نشده و این خلاف قانون است.
از جمله مشکلات دیگر حرفه وکالت بحث دریافت حق الوکاله است. وقتی یک وکیل با موکلش قرارداد می‌بندد تازه شروع ماجراست چرا که هم باید در چارچوب موازین قانونی در محکمه به دفاع از حقوق موکلش بپردازد و هم از یک طرف باید نگران دریافت حق الوکاله‌اش باشد چرا که متأسفانه با وجود ممنوعیت شرط نتیجه از سوی وکیل، مردم حق الوکاله را در قبال گرفتن نتیجه می‌پردازند.
توهین و ناسزاگویی، تهدید به قتل و آسیب‌های حیثیتی و خانوادگی از جمله مشکلاتی است که وکلا به طور روزمره با آن روبه‌رو هستند و با وجود اینکه چنین اعمالی از سوی قانونگذار جرم انگاری شده است اما متأسفانه باز هم شاهد این رفتار‌های ناپسند هستیم. همچنین رفتار خلاف ‌شأن و نامناسب با وکلای دادگستری در مراجع قضایی نیز از دیگر مشکلات این قشر است. وکیل از نگاه قانونگذار هم‌شأن قاضی است. تبصره 3 ماده واحده مصوب 7/11/1370 مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز می‌گوید: «وکیل در موضع دفاع، از احترام و تأمینات شاغلان شغل قضا برخوردار است.»
 اما در ایران وکیل حتی برای ورود به مراجع قضایی با مشکلاتی رو به رو است. البته نکته مهم اینکه رسانه‌های جمعی بویژه صداوسیما و مطبوعات نیز نقش انکارناپذیری در گسترش فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه دارند، اما متأسفانه صدا و سیما مدت‌هاست با پخش برنامه‌ها و سریال‌های مختلف نه تنها نقش واقعی وکیل را در راستای استیفای حقوق شهروندی منعکس نمی‌کنند بلکه شاهد نمایش چهره‌ای نامناسب و غیر واقعی از وکلا در جامعه هستیم.
 

دسته بندی با وکلا , حقوقی , تلگرام ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top