تاریخ انتشار: 10ارديبهشت1395|17:51

| کد خبر: 141118

نكاتى در خصوص مطالبه خسارات دادرسى

دكتر عبدالعلى محمدى

وکیل ملت: خواهان حق دارد ضمن دادخواست يا در اثناء دادرسى و يا به طور مستقل جبران خسارات ناشى از دادرسى يا .......را از باب اتلاف و تسبيب از خوانده مطالبه كند( ماده ٥١٥ ق ا د م)

نكته: مطالبه خسارات دادرسى ممكن است در ضمن دادخواست و به همراه خواسته اصلى مطالبه شده باشد.
 همچنين ممكن است پس از تقديم دادخواست و در اثناء  دادرسى مطالبه شوند كه  در اينصورت نيز، مطالبه خسارت بدون رعايت تشريفات دادرسى و بدون تقديم دادخواست خواهد بود، اعم از آنكه تا پايان جلسه اول باشد يا پس از آن تا زمان صدور حكم(تبصره ١ ديل ماده)
مطالبه خسارات دادرسى، همچنين ممكن است به طور مستقل يا پس از صدور راى و به موجب دادخواست مستقل باشد. در اينصورت صلاحيت دادگاه رسيدگى كننده مطابق قاعده صلاحيت خواهد بود و نميتوان گفت كه رسيدگى به دعوى لزوماً در صلاحيت دادگاهى است كه به اصل دعوى حكم داده است.
نكته: مسوليت خوانده به پرداخت خسارات دادرسى وارده به خواهان از باب تسبيب است و بنا بر اين از قواعد كلى دعوى مسوليت مدنى( ضمان قهرى) تبعيت ميكند، پس در دعوى مزبور نيز اثبات سه ركن: ورود ضرر، اثبات فعل زيانبار و احراز رابطه سببيت ميان فعل زيانبار و زيان وارده ضرورى  است. بعلاوه مسوليت مدنى مبتنى بر تقصير است، پس در اين مورد نيز اثبات تقصير خوانده ضرورى و بار اثبات آن به عهده زيانديده است.
نكته:خوانده نيز ميتواند خساراتى را كه عمداً از طرف خواهان با علم به محق نبودن در دادرسى به او وارد شده است از خواهان مطالبه كند.
قيد عبارت"عمداً...با علم به غير محق بودن.." نشان ميدهد كه مسوليت خواهان به جبران خسارات دادرسى كه خوانده از باب  دفاع از دعوى متحمل شده است، ناظر به خوانده اى است كه با علم به محق نبودن دعوى طرح نموده و اثبات اين علم به عهده مدعى خسارت است. خواهانى كه با تصور داشتن حق دعوى مطرح نموده اما محق دانسته نشده است، الزامى به جبران خسارات دادرسى وارده به خوانده ندارد
٢-اطلاق خسارات دادرسى، مشتمل است بر هر نوع خسارت مادى كه به سبب دادرسى و براى اثبات دعوى يا دفاع از آن لازم بود است.
نكته: هزينه دادرسى، حق الوكاله وكيل و هزينه كارشناسى، هزينه تحقيقات محلى، هزينه سفر، هزينه  سفر شهود و ساير هزينه هاى انجام شده براى دادرسى در زمره خسارات دادرسى هستند.
نكته: حق الوكاله وكيل فقط درحد تعرفه قانونى در زمره خسارات دادرسى است و مازاد بر تعرفه قانونى مسبت به خوانده محكوم عليه قابل استناد نيست.
نكته: هزينه هايي كه به تشخيص دادگاه براى اثبات دعوى يا دفاع از آن ضرورت نداشته در زمره خسارات دادرسى قابل مطالبه نيستند. حق الوكاله وكيل از اين تشخيص مستثنى است.
نكته:صدور حكم به اعسار خواهان از پرداخت هزينه دادرسى، مانع از محكوميت خوانده به پرداخت هزينه خاى مزبور نخواهد بود. در اين صورت محكوم له مكلف به واريز وجوه فوق به حساب خزانه خواهد بود.
 استاديار دانشگاه

کلید واژه ها مطالبه - خسارات دادرسى
دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top