اخبار لحظه به لحظه از مرحله دوم انتخابات مجلس دهم

وکیل ملت: در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم، 136 نامزد در 55 حوزه انتخابيه برای بدست آوردن 68 كرسی باقيمانده دهمين دوره مجلس شورای اسلامی به رقابت می‌پردازند.

تاریخ انتشار: 10ارديبهشت1395|22:17

اخبار لحظه به لحظه از مرحله دوم انتخابات مجلس دهم
| کد خبر: 141191

: پایان رای‌گیری در رودبار/ تمدید زمان اخذ رای‌ در رشت

زمان انتخابات در شهرستان رودبار و شعب روستایی رشت ساعت 21 پایان یافت و در شهرستان رشت در شعب شهری تا ساعت 22 تمدید شد.

ستاد انتخابات استان گیلان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با قدردانی از استقبال خوب مردم رشت و رودبار و به استناد اطلاعیه شماره 120 وزارت کشور مبنی بر تفویض اختیار وزیر کشور به استانداران، زمان انتخابات در شهرستان رودبار و شعب روستایی رشت ساعت 21 پایان یافت و در شهرستان رشت در شعب شهری تا ساعت 22 تمدید شد.

تاکید می‌گردد اعضای شعب اخذ رای موظفند نسبت به اخذ رای تا آخرین نفراتی که در شعبه حضور دارند اقدام نمایند، به نحوی که کلیه مراجعه کنندگان بتوانند رای خود را به صنودق بیندازند.
 


21:40: رای گیری در کردستان به پایان رسید/ آغاز شمارش آرا

ستاد انتخابات استان کردستان از پایان یافتن زمان رای گیری مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و آغاز شمارش آرا در این استان خبر داد.

بنا بر اعلام ستاد انتخابات استان کردستان، فرآیند رای گیری مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان پایان یافت و شمارش آرا آغاز شد.

در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، 668 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در دو حوزه انتخابیه استان بودند.
21:10: درخواست ابطال آرا در ممسنی صحت ندارد

حسینعلی امیری در گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی درباره اخراج نمایندگان نامزدهای انتخاباتی، اظهارداشت: امکان اخراج نمایندگان نامزدهای انتخاباتی تا زمانی که مرتکب تخلفی نشده‌ باشند، به هیچ عنوان وجود ندارد.

خبر اخراج نمایندگان نامزدها را شنیده‌ام اما تایید نمی‌کنم

او گفت: در یک شرایط عادی امکان این‌که بخواهند نماینده نامزدهای انتخاباتی را از محل اخذ رای اخراج کنند یا به هر نحوی از حضور آنان جلوگیری کنند، وجود ندارد.

سخنگوی وزارت کشور در واکنش به انتشار خبری در خصوص اخراج نامزدهای انتخاباتی در حوزه انتخابیه رباط‌کریم، گفت: این خبر را شنیده‌ام اما نمی‌توانم آن‌ را تایید کنم.

امیری گفت: قطعاً نمایندگان نامزدهای انتخاباتی در حوزه انتخابیه رباط‌کریم نیز همچون دیگر حوزه‌های انتخابیه در محل اخذ رای حضور دارند.

درخواست ابطال آرا در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم صحت ندارد

قائم مقام وزارت کشور همچنین ضمن تکذیب خبری درخصوص درخواست ابطال انتخابات در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم از سوی یکی از دو نامزد انتخاباتی، اعلام کرد: به هیچ عنوان چنین مساله‌ای صحت ندارد و من چنین خبری را تایید نمی‌کنم.

او با بیان این‌که تمدید زمان انتخابات با تصمیم وزیر کشور و بنابر وضعیت حضور مردم در هر حوزه انتخابیه صورت می‌گیرد، اعلام کرد: در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم هیچ مشکلی وجود ندارد و امنیت کامل برقرار است.

سخنگوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: باوجود این‌که زمان اخذ رای در تمامی حوزه‌های انتخابیه تمدید شد اما باتوجه به این‌که ضرورت تمدید مهلت اخذ رای در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم احساس نشد، زمان انتخابات در این حوزه انتخابیه تمدید نشد.

امیری در پایان گفت: دقایقی پیش هم با استاندار استان فارس و هم با معاون دادگستری این استان به‌صورت تلفنی صحبت کردم؛ آرامش به طور کامل در این منطقه برقرار است و هیچ مشکل خاصی در برگزاری انتخابات وجود ندارد.
21:00: اختیار تمدید انتخابات به استانداران تفویض شد

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اختیار تمدید مدت اخذ رای از سوی وزیر کشور به استانداران تفویض شده است.

متن اطلاعیه شماره 120 ستاد انتخابات کشور در این باره به شرح زیر است:

با سپاس از ملت شریف ایران و با توجه به استقبال چشمگیر مردم عزیز و درخواست ستاد انتخابات استان‌ها و به استناد تبصره 4 ماده 10 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، وزیر کشور اختیار تمدید مدت اخذ رای مازاد بر زمان اعلام شده را به استانداران تفویض می‌کند.

تاکید می‌شود اعضای شعبه اخذ رای موظفند نسبت به اخذ رای تا آخرین نفراتی که در شعبه حضور دارند اقدام کرده به نحوی که کلیه مراجعه کنندگان بتوانند رای خود را به صندوق بیاندازند.
20:58: شرط تمدید انتخابات تا ساعت 22

محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور با حضور در این ستاد در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که‌ آیا زمان انتخابات مجدداً تمدید می‌شود، اظهار داشت: در برخی از حوزه‌های انتخابیه، اگر وزیر کشور موافقت کند زمان اخذ رأی تمدید خواهد شد.

وی افزود: شمارش آراء در حوزه‌های انتخابیه‌ای که در ساعت 20 اخذ آراء به پایان رسیده، شروع شده است.

رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: در سایر شعب اخذ رأی در آن حوزه‌هایی که انتخابات در ساعت 21 به اتمام برسد، بلافاصله شمارش آراء آغاز خواهد شد.

مقیمی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله تا فردا صبح یا ساعات اولیه نتایج نهایی را به سمع و نظر مردم می‌رسانیم.
20:56: شمارش آرای دومین مرحله انتخابات مجلس آغاز شد

محمدحسین مقیمی دقایقی پیش در ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: شمارش آرا در حوزه هایی که ساعت 20 کار رای گیری آن‌ها به اتمام رسیده، شروع شده است.

وی افزود: در حوزه هایی هم که ساعت 21 کار رای گیری به اتمام برسد شمارش آرای آن حوزه‌ها آغاز می شود. همچنین هر حوزه بلافاصله پس از اتمام رای گیری شمارش آرا را آغاز می کند.

مقیمی همچنین گفت: برخی استانداران خواستار تمدید مهلت زمان رای گیری شده‌اند که ما در حال بررسی این تقاضاها هستیم.

معاون سیاسی وزیر کشور در پایان افزود: ما سعی می‌کنیم تا فردا اول صبح یا ساعات اولیه صبح فردا (شنبه) نتایج نهایی انتخابات را اعلام کنیم.
19:57: زمان اخذ رای تمدید شد

بر اساس اطلاعیه ستاد کشور زمان اخذ رای در برخی حوزه‌های انتخابیه تا ساعت 21 تمدید شد.

در اطلاعیه 119 ستاد انتخابات کشور آمده است:با سپاس از ملت شریف ایران، به آگاهی می رساند با توجه به استقبال چشمگیر مردم عزیز و درخواست استانداران و به استناد تبصره 4 ماده 10 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و موافقت وزیر کشور مدت اخذ رای در کلیه حوزه های انتخابیه به استثنای حوزه‎های بروجن، اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به مدت یک ساعت دیگر یعنی تا ساعت 21 تمدید گردید.

تاکید می‎گردد اعضای شعب اخذ رأی در استان چهارمحال و بختیاری موظفند نسبت به اخذ رای تا آخرین نفراتی که در شعب حضور دارند اقدام نمایند.

ستاد انتخابات کشور
19:29: اعلام مهلت شکایت به نحوه برگزاری انتخابات

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کسانی که از نحو‌ه‌ برگزاری انتخابات شکایتی داشته باشند می‌توانند ظرف هفت روز از تاریخ اخذ رأی شکایات مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان (و یا دفاتر نظارت شورای نگهبان در سراسر کشور) تسلیم دارند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«با حمد و سپاس به درگاه حضرت احدیت، فرصت را مغتنم شمرده و ضمن تقدیر از حضور پر شور مردم عزیز در پای صندوقهای اخذ رأی در انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و تشکر از تلاش کلیه هیأتها و عوامل نظارت و اجرایی و انتظامی در سراسر کشور، به اطلاع می‌رساند در اجرای تبصره 1 ماده 68 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایتی داشته باشند می‌توانند ظرف هفت روز از تاریخ اخذ رأی (95/02/10 لغایت 95/02/16) شکایات مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان (و یا دفاتر نظارت استان‌ها و دفاتر نظارت شهرستانهای مرکز حوزه انتخابیه) تسلیم دارند.

نشانی دبیرخانه مرکزی: تهران خیابان امام خمینی(ره) روبروی دانشکده افسری امام علی(ع) دبیرخانه نهاد شورای نگهبان.

بدیهی است بر اساس تبصره 2 ماده مذکور، شکایاتی قابل رسیدگی خواهد بود که مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام، نام خانوادگی، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن (در صورت داشتن تلفن) و اصل امضای شاکی را داشته باشد.

ضمناً مستند به تبصره 3 این ماده در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک کسی را متهم نماید و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد، قابل تعقیب و پیگیری است.

هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی»
19:10: توضیح نماینده ممسنی درباره ناآرامی امروز

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی با ارئه توضیحاتی درباره تیراندازی امروز در این شهرستان که به زخمی شدن چهار نفر انجامید، گفت که این اقدام از طرف برخی افراد سیاسی‌کار و فرصت‌طلب اتفاق افتاده و مردم مسبب این خشونت‌ها نیستند.

نوذر شفیعی در گفت‌وگویی اظهار کرد: متأسفانه در شهرستان ممسنی مجموعاً تعداد معدودی از افراد هستند که انتخابات را جهت‌دهی می‌کنند. در حالی که مردم ممسنی تاریخ و قدمت هفت هزار ساله‌دارند و این شهرستان به لحاظ سطح تحصیلات جزو شهرهای اول تا سوم کشور است. با این حال چون این جامعه یک جامعه قومی است متأسفانه گاهی خصایص قومی توسط عده‌ای معدود تحریک می‌شود و در نتیجه توده مردم را به درگیری می‌کشاند.

وی افزود: بنابراین اگر احیاناً می‌بینید که در انتخابات ممسنی خشونت‌هایی اتفاق افتاده اولاً باید توجه داشت که مردم به دلیل علاقه‌مندی به انقلاب تمایل به شرکت در انتخابات دارند و دوم این‌که برخی افراد سیاسی هستند که از این ظرفیت‌ و تمایلات انقلابی سوءاستفاده می‌کنند و با تأکید بر وجوه سنتی جامعه ممسنی باعث وقوع درگیری‌هایی می‌شوند که توسط عده معدودی انجام می‌گیرد اما به نام مردم ممسنی تمام می‌شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مردم ممسنی افرادی فهیم، با سابقه تمدنی کهن و شعور سیاسی بالا هستند ولی مثل هر جای دیگر ممکن است افرادی هم باشند که از ظرفیت‌ها و فضاهای بومی،‌ سنتی و قومی سوءاستفاده می‌کنند؛ بنابراین،‌ مسبب خشونت‌هایی که اتفاق می‌افتد مردم نیستند بلکه افراد سیاسی‌کار و فرصت‌طلب هستند که می‌خواهند با استفاده از فرصت انتخابات مسیر تحولات را به نحو دیگری رقم بزنند.

18:00: تمدید زمان رأی‌گیری تا ساعت 20 در اکثر حوزه‌های انتخابیه

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای از تمدید زمان رأی‌گیری تا ساعت 20 در اکثر حوزه‌های انتخابیه خبر داد.

در اطلاعیه شماره 118 ستاد انتخابات کشور آمده است: ضمن تشکر از حضور پرشور ملت شریف ایران در مرحله دوم انتخابات و با توجه به گزارش های دریافتی از حوزه‌های انتخابیه مبنی بر درخواست تمدید مدت زمان اخذ رأی، نظر به موافقت وزیر محترم کشور به استناد تبصره 4 ماده 10 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، زمان اخذ رأی به مدت دو ساعت یعنی تا ساعت 20 در کلیه حوزه‌ها به استثناء حوزه انتخابیه ممسنی و رستم در استان فارس تمدید می‌شود.
17:49: بازتاب دور دوم انتخابات مجلس دهم در رسانه‌های خارجی

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که در آن کاندیداهای که نتوانستند 25 درصد از کل آراء را در مرحله یک به دست آورند از ساعت 8 صبح روز جمعه در 55 حوزه انتخاباتی به رقابت پرداختند در رسانه‌های خارجی بازتاب داشته است.

روز جمعه دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران برگزار شد. در این مرحله از انتخابات نامزدهایی که نتوانستند در دور اول 25 درصد از مجموع آراء را کسب کنند برای کسب 68 کرسی باقی‌مانده از صندلی‌های بهارستان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

از ساعات اولیه روز جمعه و آغاز رأی‌گیری در شعبه‌های اخذ رأی، رسانه‌های مطرح خارجی مثل دویچه وله، ‌بی‌بی‌سی، فرانس24 و دیلی میل برگزاری دور دوم انتخابات مجلس را بازتاب داده‌اند.

شبکه خبری فرانس 24 ضمن اعلام این خبر به پیروزی لیست امید در مرحله اول اشاره کرد که همه 30 کرسی تهران را به خود اختصاص دادند.

روزنامه انگلیسی دیلی میل نیز با تیتر دولت روحانی به دنبال کرسی‌های بیشتر پارلمان ایران؛ این خبر را بازتاب داد.

این روزنامه نوشت: ایرانی‌ها روز جمعه با رأی خود سرنوشت حدود یک چهارم از کرسی‌های پارلمان را تعیین خواهند کرد در حالی که محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان هر دو به دنبال کسب کرسی‌های باقی‌مانده هستند.

خبرگزاری‌های دویچه وله آلمان و بی‌بی‌سی نیز هر یک خبر برگزاری دور دوم انتخابات مجلس ایران را بازتاب دادند.
17:48: امنیت در ممسنی برقرار شد/تعقیب ضاربان ادامه دارد

معاون امنیتی وزیر کشور با اشاره به ناآرامی‌های شهر ممسنی فارس، گفت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این ناآرامی‌ها یک موضوع غیرامنیتی و در واقع واکنش طرفداران نامزدها بوده است.

حسین ذوالفقاری عصر امروز در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی افراد به صورت بی‌هدف در این شهر تیراندازی‌کرده‌اند، اظهار کرد: در اثر این تیراندازی‌ها 4 نفر مجروح شده‌اند.

وی در ادامه افزود: اکنون امنیت در این شهر برقرار است و نیروهای امنیتی نیز به دنبال دستگیری ضاربانی هستند که شناسایی شده‌اند و تعقیب این افراد ادامه دارد.
17:11: با تشخیص وزیر کشور مدت زمان رأی‌گیری تمدید می‌شود

سینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور  با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به گزارشاتی که تا الان از 21 استان‌ها و 55 شعبه اخذ رای واصل شده، انتخابات در یک فضای آرام در جریان است. و مردم نیز حضور باشکوه و چشم‌گیری داشتند و من از تمامی آنها قدردانی می‌کنم.

وی افزود: زمان اخذ رای براساس قانون 10 ساعت است یعنی تا ساعت 18 ادامه دارد اما براساس قانون و با تشخیص وزیر کشور امکان تمدید وجود دارد.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: از مردم عزیز‌مان در این 21 استان می‌خواهیم که اخذ رای را به ساعت‌های پایانی موکول نکنند تا شاهد معطلی آنها در شعب اخذ رای نباشیم.

امیری درباره زمان اعلام نتایج انتخابات نیز گفت: وزیر کشور تاکید دارد که فردا صبح تمام نتایج اعلام شود و سعی ما هم بر این است اما تحقق این موضوع به زمان اتمام اخذ رای در شعب بستگی دارد و طبیعتا در هر شعبه‌ای که زودتر اخذ رای به اتمام برسد شمارش آرا زودتر شروع می‌شود و با این اوصاف ما سعی می‌کنیم تا فردا 8 صبح نتایج کامل 86 کرسی مجلس اعلام شود.

سخنگوی وزارت کشور درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود مستنداتی نسبت به تخلف مسئولان دولتی در انتخابات وجود دارد، گفت: شورای نگهبان در تمام مراحل انتخابات براساس قانون حضور دارد و یکی از وظایف این شورا بررسی صحت انتخابات در تمام حوزه‌های انتخابیه است.

امیری افزود: وقتی شورای نگهبان صحت انتخابات را در مرحله نخست در کل کشور به جز دو حوزه انتخابیه تایید کرد و البته نتایج این دو حوزه هم در سرنوشت انتخابات تاثیری نداشت باید آن را بپذیریم که شورا این انتخابات را تایید کرده است.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: اگر مستنداتی به شورای نگهبان واصل شده با فرض بررسی تمام این اسناد، مدارک و شکایات مرحله نخست به تایید این شورا رسید و طبیعتا اگر شورای نگهبان دخالت مسئولان را در امر انتخابات براساس مستندات و مدارک مشهود می‌دانست تعارف نمی‌کرد و حوزه‌های انتخابیه مورد نظر را مورد تایید قرار نمی‌داد کما اینکه در دوره‌های گذشته که بنده جزو اعضای شورای نگهبان بودم مدارک و گزارشاتی واصل می‌شد و شورای نگهبان آن را بررسی می‌کرد و می‌دیدیدم که آن شکایات وارد است پس انتخابات را ابطال کردیم.

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: بنده ضمن احترامی که به این نماینده مجلس قائلم اعلام می‌کنم که اگر ایشان استناد و اسنادی دارند چه در مرحله اول که البته دوره قانونی بررسی مرحله اول گذشته و حتی چه در مرحله دوم به ما ارائه کنند و حتما آن را بررسی می‌کنیم.

وی افزود: در وزارت کشور ما به گزارش‌هایی که حتی بدون مستند بود رسیدگی کردیم و به استاندار، فرماندار و حتی بخشدار مورد نظر تذکر دادیم. بنابراین اصل ما بر بی‌طرفی است.

سخنگوی وزارت کشور گفت: دولت و وزارت کشور هیچ نظری در خصوص اینکه یک جریان خاص پیروز انتخابات شود ندارد.

وی با اشاره به اظهارات این نماینده مجلس پیرامون وجود اسناد تخلف مسئولان دولتی تاکید کرد: این مستندات نه به وزیر کشور و نه به معاون سیاسی و نه به بنده ارسال نشده است و اینجا مجددا اعلام می‌کنم اگر مستنداتی دارند به ما بدهند و ما حتما پیگیری می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مستندات به شورای نگهبان ارسال شده است یا خیر؟ اظهار داشت: ممکن است به شورای نگهبان داده باشند، بنده اطلاعی ندارم اما تا الان هیچ مدارکی به دست ما نرسیده است.

امیری همچنین در پاسخ به این سوال که نظر قطعی وزارت کشور درباره اجرای طرح گشت نامحسوس چیست، بیان کرد: امنیت اجتماعی و اخلاقی موضوعی نیست که اجرایش صرفا محدود به بخشی از نظام اداری ما شود بنابراین این موضوع فراسازمانی است و نیازمند همکاری بخش‌های مختلفی نظام اداری است.

وی ادامه داد: بعد از اینکه مطلع شدیم این طرح از سوی نیروی انتظامی در حال اجراست معاون امنیتی وزارت کشور این موضوع را بررسی و طرح مورد نظر را در جلسه ای تشریح کردند و مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید این طرح در شورای اجتماعی و شورای امنیت کشور بررسی شود.

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: ایجاد حق‌ و تکلیف برای مردم حتما نیاز به تقنین دارد و با دستورالعمل نمی‌توان برای مردم تکلیف ایجاد کرد.
17:03: در انتخابات مرحله اول تمامی شعبه ها تایید شدند

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم در پناه خداوند متعال انتخابات را در فضایی امن برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه در انتخابات مرحله اول تمامی شعبه ها تایید شدند اظهار کرد: از مردم عزیز ایران که در مرحله اول انتخابات مصمم در پای صندوق های رای حاضر شدند تشکر کنم.

وزیر کشور در ادامه بیان کرد: مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 55 حوزه انتخاباتی در 121 شهر برگزار می شود.
16:30: دولت از پیروزی یک گروه و باخت گروه دیگر خوشحال نمی‌شود

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه دولت از پیروزی یک گروه و باخت گروه دیگر خوشحال نمی‌شود، گفت: بارها پیش آمده که ره‌پیک اعلام کرده به فلان مدیر تذکر دهید تا از دخالت در انتخابات جلوگیری شود.

حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور در جریان برگزاری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران در وزارت کشور درباره شکایت برخی کاندیداها از دخالت برخی چهره های سیاسی درباره دخالت مسئولین دولتی در انتخابات گفت: شورای نگهبان در کلیه مراحل بر روند انتخابات نظارت دارد، یکی از وظایف شورای نگهبان بررسی صحت برگزاری انتخابات است. از این رو، وقتی صحت انتخابات را در مرحله اول در کل کشور تایید کرد، باید فرض بگیریم که تمام شکایات و اعتراضات به دست شورای نگهبان رسیده است و با بررسی آنها صحت انتخابات تایید شده است.

وی افزود: اگر ادعاها مستند باشد، شورای نگهبان با کسی تعارف ندارد، بلافاصله صحت انتخابات را تایید نمی کند، چنانچه در دوره‌های قبل که بنده هم در شورای نگهبان بودم، مواردی بررسی و انتخابات ابطال می شد.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: در این مرحله تاکید وزارت کشور و ستاد انتخابات بر بی‌طرفی مدیران دولتی بوده است. حتی اگر موردی بدون ارائه مستندات گزارش شده، آن را پیگیری کردیم؛ دولت از پیروزی یک گروه و یا باخت گروه دیگر خوشحال نمی‌شود چون دولت آقای روحانی فراجناحی است.
16:18: نمایندگان شعب اخذ رای در صورت نیاز به تعرفه‌های بیشتر، اطلاع دهند

در اطلاعیه شماره 117 ستاد انتخابات کشور آمده است : با توجه به حضور پرشور ملت حماسه ساز ایران اسلامی به نمایندگان فرماندار و اعضای شعب ابلاغ می گردد لازم است تعرفه ها و برگ‌های رأی مصرف نشده شعبه را شمارش نمایند و در صورت نیاز به دریافت تعرفه های بیشتر به فرمانداری یا بخشداری مربوط جهت تأمین کسری تعرفه و برگ رأی اطلاع دهند.
16:00: اخذ رأی حتی در بیمارستان‌ها و پادگان‌ها منوط به ارائه شناسنامه است

در اطلاعیه شماره 116 ستاد انتخابات کشور آمده است: به آگاهی اعضای محترم شعب اخذ رأی سیار در سراسر کشور می­‌رساند که نحوه اخذ رأی و بررسی مدارک در شعب سیار هیچگونه تفاوتی با شعب اخذ رأی ثابت ندارد و لذا از رأی دهندگان گرامی حتی در بیمارستان‌ها و پادگان‌ها نیز صرفاً در قبال ارائه شناسنامه باید رأی‌گیری به‌عمل آید.

ضمناً مجددا تأکید می‌نماید که متولدین10/2/1377و قبل از آن می­‌توانند در انتخابات شرکت کنند.
15:49: افراد بی‌سواد یا دارای نقص عضو به همراه یکی از اعضای خانواده پای صندوق رای بروند

در اطلاعیه شماره 115 ستاد انتخابات کشور آمده است: به اطلاع آن دسته از هموطنان عزیزی که از نعمت سواد محرومند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن رأی خود نیستند می رساند که برای شرکت در انتخابات و دادن رأی می توانند به همراه شخصی با سواد از افراد خانواده و یا فردی مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه و پس از انتخاب نامزد مورد نظر خود،با کمک وی نام و نام خانوادگی و کد نامزد را در برگ رأی بنویسند و سپس آن را به صندوق رأی بیندازند.

ضمناً مسئولین شعب، اعم از اعضاء شعبه، نمایندگان فرماندار، ناظرین شورای نگهبان، عوامل انتظامی و نمایندگان نامزدها و بازرسین به هیچ وجه مجاز نیستند برای رأی دهندگان اقدام به نوشتن رأی نمایند.
15:24: استانداری: شبکه تهران صداوسیما مردم را به انتخابات تشویق نمی کند

 معاون سياسي استاندار و رئيس ستاد انتخابات استان تهران گفت: اعتقاد دارم شبكه استاني تهران، در تشويق مردم براي حضور گسترده در مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي، عملكرد مطلوب و قابل قبولي نداشته است.  

سيد شهاب الدين چاوشي افزود: با توجه به اينكه شبكه تهران متولي اطلاع رساني به ويژه در مورد انتخابات مجلس شوراي اسلامي است، از زمان آغاز فعاليت هاي اجرايي مرحله دوم انتخابات مجلس دراين استان، حتي يك مورد نيز در اين ارتباط از طريق اين شبكه با مسئولان ستاد انتخابات استان صحبت نشده است.

وي گفت: نوپا بودن شبكه تهران، نبود امكانات كافي در اين شبكه استاني و يا نقص در برنامه ريزي مسئولان اين شبكه، از جمله دلايل ضعف شبكه استاني تهران در پوشش خبري فعاليت هاي مرتبط با مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي در اين استان است.

چاوشي تصريح كرد: پوشش خبري شبكه تهران در مرحل اول انتخابات مجلس شوراي اسلامي به مراتب بهتر از روند فعاليت آن در خصوص مرحله دوم انتخابات بود.

وي افزود: پايتخت بودن شهر تهران خيلي از مسايل موجود در استان را تحت پوشش خود قرار داده به طوريكه بسياري از مشكلات استان تهران از سوي رسانه ملي ديده نمي شود.

مرحله دوم انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، در سه حوزه انتخابيه رباط كريم و بهارستان، دماوند و فيروزكوه و شهريار، قدس و ملارد استان تهران درحال برگزاري است.
15:18: حداد عادل اسناد ادعاهای خود را به وزارت کشور ارائه کند

سخنگوی قائم مقام وزیر کشور در واکنش به اظهارات حداد عادل درباره استفاده برخی از جناح‌ها از امکانات دولتی در انتخابات،‌ گفت: ما نگران این حرف‌ها نیستیم زیرا در فضای سیاسی کشور این مسائل و اظهارات طبیعی است.

حسینعلی امیری عصر امروز در محل ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شورای نگهبان پس از بررسی همه شکایات و بررسی همه موضوعات مختلف، نتیجه انتخابات حوزه‌ها را تأیید یا رد می‌کند.

وی افزود: اگر شورای نگهبان در انتخابات به این نتیجه می‌رسید که دخالت دولتی انجام شده است، نتیجه انتخابات را تأیید نمی‌کرد؛ به گونه‌ای که در دوره‌های گذشته همین اتفاق افتاده است. پس وقتی شورای نگهبان نتیجه انتخابات را تأیید می‌کند مشخص می‌شود که دخالت دولتی در این زمینه اعمال نشده است.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه من برای حداد عادل احترام زیادی قائلم، افزود: اگر اسنادی درباره تخلفات دولتی وجود دارد حتماً باید ارائه شود. تا کنون هیچ مدرکی در این زمینه به وزارت کشور نرسیده است. البته نمی‌دانم اسناد و مدارکی یه شورای نگهبان رسیده است یا نه.
15:01: متولدین ۱۰ اردیبهشت ۷۷ به قبل می توانند در انتخابات شرکت کنند

ستاد انتخابات کشور سن رای دهندگان را ۱۸ سال تمام اعلام کرد.

همزمان با مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۱۴ خود اعلام کرد به اطلاع کلیه جوانان برومند میهن اسلامی ایران می رساند بر اساس بند ۲ ماده ۲۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی سن انتخاب کنندگان ۱۸ سال تمام می باشد یعنی متولدین روز ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۷ و قبل از آن می توانند با حضور در شعب اخذ رای، اولین حضور خود را در انتخابات به ثبت رسانده و رای بدهند.
14:45: ستاد انتخابات كشور: حضور مردم درپای صندوق های رای بسیار چشمگیر است

رئیس ستاد انتخابات كشور با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: از ساعت 8 صبح امروز كه انتخابات در 55 حوزه و شهرستان های مختلف آغاز شده حضور مردم در پای صندوق های رای بسیار چشمگیر بوده است.

محمدحسین مقیمی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آرامش بسیار خوبی تاكنون در پای صندوق های رای و شعب اخذ رای وجود داشته و هیچ گزارشی دال بر این كه امنیت و نظم انتخابات بر هم خورده باشد ارجاع نشده است.

وی اضافه كرد: سعی بر این است كه داوطلبان و طرفداران آنها قوانین و مقررات و عدم تبلیغات در حوزه ها و شعب اخذ رای را مورد توجه قرار دهند و خوشبختانه نیروهای فرمانداری، شورای نگهبان، هیات نظارت و بازرسی از ابتدای صبح حضور دارند.

مقیمی همچنین در خصوص تعرفه های انتخاباتی بدون اشاره به رقم آن گفت: تعرفه ها به اندازه كافی چاپ و تهیه شده و در اختیار حوزه ها در استان ها قرار گرفته است و تاكنون هم هیچ كمبودی نداشته ایم.

وی افزود: 15هزار و 344 صندوق وجود دارد كه از این ها تعدادی سیار بوده و به بالگرد نیاز دارند تا به مناطق سخت گذر انتقال داده شوند.

رئیس ستاد انتخابات كشور گفت: در این زمینه به توافق و همكاری لازم رسیده ایم كه اگر نیاز به بالگرد بود، استفاده كنیم.

رئیس ستاد انتخابات كشور در مورد ساعت رای گیری هم اظهار داشت: در اكثر حوزه‌ها تا ساعت 8 شنبه نتایج اعلام می‌شود و شاید برخی حوزه‌ها باقی بماند كه سعی می‌كنیم در ساعات اولیه فردا نتایج آنها را اعلام كنیم.
14:17: انتقال صندوق‌های سیار با بالگرد به مناطق صعب‌العبور

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: صندوق‌های سیار با استفاده از بالگرد به مناطق صعب‌العبور منتقل خواهند شد.

محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور در جریان برگزاری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تا این لحظه آرامش خوبی در روند برگزاری انتخابات داشته‌ایم، گفت: گزارشی مبنی بر برهم خوردن امنیت انتخابات وجود نداشته و داوطلبان و طرفداران آنها قوانین را رعایت کرده‌اند.

وی افزود: از ابتدای آغاز رأی‌گیری، فرمانداران، اعضای شورای نگهبان و بازرسان به طور مرتب در حوزه‌ها حضور داشتند.

رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: به اندازه کافی تعرفه برای اخذ رأی، چاپ و در اختیار استان‌ها قرار گرفته است، تا این لحظه کمبود تعرفه اعلام نشده و در صورت نیاز، امکان استفاده از تعرفه بیشتر برای تمام حوزه‌ها وجود دارد.

مقیمی همچنین با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۳۴۴ شعبه اخذ رأی فعال هستند، عنوان کرد: برای اخذ رأی توسط شعبه‌های سیار که در برخی مناطق صعب‌العبور هستند، از بالگرد استفاده خواهد شد.
13:43: اعلام آمادگی هیات مركزی نظارت بر انتخابات برای دریافت گزارش‌های مردمی

هیات مركزی نظارت بر انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ شماره (2) ، آمادگی خود را برای دریافت گزارش‌های مردمی اعلام كرد.

مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز در 55 حوزه انتخابیه در 21 استان كشور برای انتخاب 68 نماینده آغاز شد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به اهمیت نظارت بر انتخابات و نقش تعیین كننده گزارش‌های مردمی در حفظ سلامت انتخابات و صیانت از آرای ملت، بدین وسیله هیأت مركزی نظارت بر انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را جهت دریافت گزارش‌های مستند و مستدل عموم مردم از طرق زیر اعلام می‌نماید:

1) شماره تلفن های 64362722 ـ 64362723

2) تلفن گویا به شماره 66401012 جهت دریافت پیام‌های صوتی و نمابر.

3) آدرس پستی: تهران، خیابان امام خمینی(ره)، روبروی دانشكده افسری امام علی(ع)، خیابان فلسطین جنوبی، شورای نگهبان.

هیأت مركزی نظارت بر انتخابات

مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی»

مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفندماه سال 1394 در سراسر كشور برگزار و 221 نفر از نمایندگان انتخاب شدند كه در این مرحله مشاركت 62 درصدی مردم به ثبت رسید.

برای این مرحله از انتخابات مجلس 17 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند و كسانی می توانند در انتخابات شركت كنند كه درمرحله اول یا در هیچ حوزه ای رای نداده باشند یا در مرحله اول در همان حوزه ای كه انتخابات به مرحله دوم رفته است رای داده اند.
13:39: وضعیت تعطیلی مدارس در شهرهای انتخاباتی

مشاور وزیر آموزش و پرورش وضعیت تعطیلی مدارس در شهرهای حوزه انتخاباتی را تشریح کرد.

محمد فاضل مشاور وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در تهران مدرسه ای حوزه انتخاباتی نیست و مدارس حوزه انتخاباتی در شهرستانها نیز فردا تعطیل نیستند.

وی تاکید کرد: شمارش آرا به دلیل محدود بودن سریع انجام شده و هیچ مدرسه ای نباید به این دلیل تعطیل شود.

گفتنی است دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی امروز در 21 استان کشور انجام می شود.
13:30: حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی با کارت شناسایی مجاز است

ستاد انتخابات کشور درباره حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در اطلاعیه شماره 113 ستاد انتخابات کشور آمده است: بر اساس ماده 55 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، حضور نمایندگان محترم نامزدها در شعب اخذ رأی به همراه کارت شناسایی صادره از سوی هیأت نظارت مربوطه مجاز است و این افراد می‌توانند تا پایان زمان اخذ رأی و شمارش آراء و تنظیم صورت جلسه در محل شعبه حضور داشته باشند.

همچنین اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی و نمایندگان فرماندار ترتیبی اتخاذ نمایند تا این نمایندگان در محل مناسبی استقرار یابند. نمایندگان محترم نامزدهای انتخاباتی نیز می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف، بدون دخالت در امور اجرایی، مراتب را به هیأت‌های اجرایی یا نظارت شهرستان یا بخش کتباً گزارش نمایند.
13:29: مقیمی: آرامش خوبی بر روند انتخابات در تمام حوزه‌ها حاکم است

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه حضور مردم در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی چشمگیر و پرشور است،‌ گفت: آرامش خوبی بر روند انتخابات در تمام حوزه‌ها حاکم است.

محمدحسین مقیمی ظهر امروز در محل ستاد انتخابات کشور، افزود: قوانین انتخابات و مصوبات ستاد انتخابات و همچنین عدم تبلیغات نامزدها در تمام شعب رعایت شده است.

وی همچنین افزود: هیأت‌های اجرایی، نماینده‌های داوطلبان و بازرسان وزارت کشور در حوزه‌ها و شعب مختلف بر روند اجرای انتخابات نظارت دارند.

مقیمی درباره زمان اعلام نتایج انتخابات نیز گفت:‌ در اکثر حوزه‌ها تا ساعت 8 صبح فردا (شنبه) نتایج اعلام می‌شود و شاید برخی حوزه‌ها باقی بماند که سعی می‌کنیم در ساعات اولیه فردا نتایج آنها را اعلام کنیم.
13:00: نوشتن نام، نام خانوادگی، کد و یا شهرت نامزدهای انتخابات ضروری است

ستاد انتخابات کشور از هموطنان عزیز خواست در هنگام نوشتن آراء، به منظور جلوگیری از تضییع حق نامزدهای انتخابات، مشخصات نامزدهای مورد نظر خود را به صورت کامل و خوانا قیدکنند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (108)

به آگاهی هموطنان عزیز می‌رساند با عنایت به ماده 20 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و به منظور جلوگیری از تضییع حق نامزدهای انتخابات خواهشمند است در هنگام نوشتن آراء، مشخصات نامزدهای مورد نظر خود را که شامل نام، نام خانوادگی، کد و یا شهرت ایشان می‌باشد، به صورت کامل و خوانا قید نمایید تا ان‌شاءالله حقی از نامزدهای محترم در هنگام شمارش و احتساب آراء ضایع نگردد.
12:11: درج مهر دور دوم دهمین دوره انتخابات مجلس در شناسنامه رأی‌دهندگان

ستاد انتخابات کشور طی اطلاعیه‌ای از مسئولین شعب ثبت‌نام و اخذ رأی خواست که مهر انتخابات این دوره از مجلس در صفحه‌ای از شناسنامه که مختص به انتخابات است درج شود.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

همانگونه که مسئولین محترم شعب ثبت‌نام و اخذ رأی آگاهی دارند، در شناسنامه‌های موجود، صفحه چهارم یا آخر، اختصاص به انتخابات دارد که دارای 30 خانه است لذا باید مهر انتخابات مرحله دوم در اولین مربع خالی سمت چپ از بالای صفحه مخصوص انتخابات زده شود و عدد 2/10 با خودکار قرمز روی مربع ممهور شده درج شود.

ضمناً چنانچه صفحه مزبور کاملاً پر شده باشد، مهر انتخابات در قسمت مناسبی از صفحه مخصوص مهرهای اضطراری ضرب می‌گردد.

ستاد انتخابات کشور»
12:00: خرید و فروش رأی در رباط کریم شایعه است

ستاندار تهران گفت: اجازه نمی‌دهیم در حوزه‌های رأی‌گیری خرید و فروش رأی انجام شود.

حسین هاشمی صبح امروز در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه خرید و فروش رأی در رباط کریم شایعه است، ‌اظهار کرد: از دیروز کنترل کاملی بر حوزه‌های رأی‌گیری انجام شده است. در انتخابات از این قبیل حرف‌ها زیاد زده می‌شود اما باید سندی مبنی بر خرید و فروش رأی ارائه شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در سه حوزه دماوند و فیروزکوه، رباط کریم و بهارستان و شهریار، قدس و ملارد در استان تهران انتخابات در مرحله دوم در حال اجراست، افزود: حدود 1 میلیون و 600 هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند و 976 صندوق و بیش از 17هزار عوامل اجرایی برای انتخابات امروز در نظر گرفته شده است.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه تاکنون انتخابات با آرامش و امنیت کاملی در حال برگزاری است، تصریح کرد: مردم صبح پای صندوق‌های رأی بروند تا شعبه‌ها در بعدازظهر شلوغ نشود.
11:33: وجود ۹۷۶ صندوق اخذ رای در سه حوزه انتخابیه تهران

سید حسین هاشمی استاندار تهران پیش از ظهر امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان تهران در سه حوزه برای انتخاب سه نماینده  رای گیری داریم که این حوزه ها شامل دماوند و فیروزکوه، رباط کریم و بهارستان و شهریار، قدس و ملارد هستند.

وی افزود: ۹۷۶ صندوق رای و بیش از ۱۷ هزار عوامل اجرایی در این سه حوزه و ۷ شهرستان فعال هستند.

استاندار تهران ابراز امیدواری کرد: این مرحله از انتخابات نیز مانند مرحله اول با حضور پرشور مردم همراه باشد تا حلقه دوم این حماسه نیز تکمیل شده و سه منتخب دیگر تهران به منتخبین مردم تهران در مرحله اول ملحق شوند.

هاشمی گفت: تمام عوامل دخیل در انتخابات نسبت به مرحله اول برگزاری انتخابات ابراز رضایت کردند و امیدواریم این دوره هم انتخابات با همین شکوه و رضایتمندی برگزار شود، از همه کسانی که کمک کردند تا این عظمت بوجود آید تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه مردم برای رای دادن از ابتدای ساعات رای گیری به حوزه های اخذ رای مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: طبق قانون ۱۰ ساعت انتخابات برگزار می شود بعد از آن اگر نیاز بود با اخذ نظر وزارت کشور، زمان اخذ رای تمدید خواهد شد.

هاشمی در پاسخ به خرید و فروش رای در حوزه رباط کریم، این امر را شایعه خواند و گفت: از شب گذشته کنترل حوزه های اخذ رای را انجام داده ایم و صبح امروز نیز این کنترل ها در حال انجام است و چنین امری مشاهده نشده در حالی که رقبا نسبت به یکدیگر ممکن است این گونه شایعات را منتشر کنند اما مهم مستندات است و نمی توان به شایعات و شعارهای توجه کرد.

استاندار تهران در پایان یادآور شد: در تهران و در سه حوزه انتخابیه موجود بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واجد شرایط رای می دهند.
11:12: همراه داشتن کارت ملی الزامی نیست

ستاد انتخابات کشور نسبت به همراه داشتن شناسنامه شخص رای دهنده و کارت ملی برای تسهیل در رای گیری تاکید کرد.

همزمان با مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: به اطلاع کلیه هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رای می رساند که اخذ رای در کلیه اخذ رای ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه رای دهنده توسط شخص رای دهنده امکانپذیر است و هیچ مدرک دیگری بجز شناسنامه قابل قبول نمی باشد. ضمنا از کلیه رای دهندگان گرامی درخواست می شود جهت تسهیل در امر رای گیری، کارت یا شماره ملی خود را حتما همراه داشته باشند.
11:04: ضرورت روشن بودن یک دستگاه رادیو در تمامی شعب اخذ رای در تمام طول مدت رای‌گیری

در اطلاعیه ستاد انتخابات کشور آمده است، به اعضای شعب ثبت نام و اخذ رای تاکید می‌شود که حتما در شعبه اخذ رای در تمام طول مدت اخذ رای یک دستگاه رادیو را روشن نگه دارند تا دستورالعمل‌های فوری ستاد انتخابات کشور از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ابلاغ می‌گردد مورد عمل قرار دهند ضمنا این اطلاعیه‌ها به منزله دستور کتبی ستاد انتخابات کشور و رعایت آن الزامی است.
11:03: برای جلوگیری از تضییع حق نامزدهای انتخابات اسامی خوانا قید شود

اطلاعیه شماره 108 ستاد انتخابات کشور آماده است، به آگاهی هموطنان عزیز می‌رساند با عنایت به ماده 20 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و به منظور جلوگیری از تضییع حق نامزدهای انتخابات خواهشمند است در هنگام نوشتن آرا، مشخصات نامزدهای مورد نظر خود را که شامل نام، نام خانوادگی‌، کد و یا شهرت ایشان می‌باشد، به صورت  کامل و خوانا قید نمایید تا ان شاء الله حقی از نامزدهای محترم در هنگام شماره و احتساب آرا ضایع نگردد.
11:02: دارندگان شناسنامه بدون عکس نیز می‌توانند در انتخابات شرکت کنند

در اطلاعیه شماره 109 ستاد انتخابات کشور آماده است، هموطنان عزیز و اعضای محترم شعب ثبت نام و اخذ رای توجه داشته باشند که لازم نیست شناسنامه رای دهنده عکس دار باشد. دارندگان شناسنامه بدون عکس نیز می‌توانند در انتخابات شرکت کرده و رای بدهند.

همچنین از کلیه هموطنان عزیز درخواست می‌شود جهت تسهیل امر رای گیری به هنگام اخذ رای کارت یا شماره ملی خود را نیز به همراه داشته باشند.
11:01: هیچ مدرکی به غیر از شناسنامه قابل قبول نیست

ر اطلاعیه شماره 107 ستاد انتخابات کشور آمده است به اطلاع کلیه هم‌وطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می‌رساند که اخذ رأی در کلیه شعب سیار و ثابت فقط با ارائه شناسنامه رأی‌دهنده توسط شخص رأی‌دهنده امکان‌پذیر است و هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نمی‌باشد ضمنا از کلیه رأی‌دهندگان گرامی درخواست می‌شود جهت تسهیل در امر رأی‌گیری کارت یا شماره ملی خود را حتما همراه داشته باشند.
11:00: اعلام نتایج انتخابات استان تهران تا ساعت 24 امشب

رییس ستاد انتخابات استان تهران گفت: اگر مردم بموقع پای صندوق های رای حاضر شوند و اخذ رای تا دیر وقت تمدید نشود، نتایج انتخابات در 3 حوزه انتخابیه استان تهران را تا ساعت 24 امشب اعلام می‌کنیم.
 
سیدشهاب‌الدین چاوشی افزود: انتخابات امروز استان تهران در 3 حوزه انتخابیه شامل 1. دماوند و فیروزکوه، 2. رباط کریم و بهارستان و 3. شهریار، قدس و ملارد برگزار خواهد شد.
 
وی تصرح کرد: 6نامزد برای تصاحب 3 کرسی باقیمانده استان تهران در خانه ملت به رقابت می‌پردازند.
 
چاوشی اظهار داشت: در 3 حوزه انتخابیه باقیمانده استان تهران، 1میلیون و 600 هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
 
رییس ستاد انتخابات استان تهران گفت: 17 هزار عوامل اجرایی در 987 شعبه اخذ رای فعالیت خواهند کرد.
 
وی افزود: خوشبختانه هیچ گونه مشکلی برای برگزاری دور دوم انتخابات در استان تهران وجود ندارد.
 
چاوشی از نامزدها و هواداران آنها درخواست کرد، در رقابت انتخاباتی و پس از آن به قانون پایبند باشند.
 
انتخابات دور دوم دهمین دور مجلس شورای اسلامی در 21 استان، 121 شهرستان و 55 حزوه انتخابیه برگزار خواهد شد تا تکلیف 66 کرسی باقیمانده مجلس دهم شورای اسلامی تعیین کنند.
10:49: نباید آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی در محل شعب و اطراف آن باشد

ستاد انتخابات کشور طی اطلاعیه‌ای عدم وجود اوراق و ‌آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن را اعلام کرد و خواست در صورت مشاهده آنها را امحاء کنند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (106)

به اطلاع اعضای محترم شعب ثبت‌نام و اخذ رأی مرحله دوم می‌رساند، کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد. لذا در صورت مشاهده لازم است به سرعت امحاء شود. همچنین اگر در طول زمان رأی‌گیری آثار تبلیغاتی از رأی‌دهندگان در شعبه باقی بماند،‌ آنها را نیز امحاء نمایند.

ستاد انتخابات کشور»
10:01: هیچ شخص یا مجموعه‌ای حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را ندارد

 هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه شماره (1) خود اعلام کرد: هیچ شخص یا مجموعه‌ای حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را ندارد.

در این اطلاعیه آمده است:

به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند با توجه به آغاز انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 55 حوزه انتخابیه در 21 استان کشور، هیات‌های نظارت و ناظرین شعب اخذ رای بر صحت جریان انتخابات، نظارت داشته و از آراء مردم عزیز ایران اسلامی صیانت خواهند نمود. فلذا هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی
10:00: کلیه شعب اخذ رأی مرحله دوم از ساعت 8 صبح آماده اخذ رأی هستند

 ستاد انتخابات کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کلیه شعب اخذ رأی در سراسر کشور آماده اخذ رأی از واجدین شرایط می‌باشند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«بسم ‌الله الرحمن ‌الرحیم

اسلاعیه شماره (104)

نظر به آغاز اخذ رأی مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، به آگاهی هم‌میهنان عزیز می‌رساند که طبق گزارش دریافتی از ستادهای انتخابات 21 استان و شهرستان‌های مربوطه،‌ کلیه شعب ثبت‌نام اخذ رأی مرحله دوم از ساعت 8 صبح آماده اخذ رأی از کلیه واجدین شرایط می‌باشند.

ستاد انتخابات کشور»
09:44: حضور حدود 75 هزار ناظر در شعب اخذ رای در مرحله دوم انتخابات مجلس سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: حدود 75 هزار ناظر در شعب اخذ رای در مرحله دوم انتخابات مجلس حضور دارند.

 سیامک ره‌پیک با تبیین تمهیدات شورای نگهبان برای مرحله دوم انتخابات مجلس گفت: اقداماتی که برای این مرحله صورت گرفته بسیار متنوع است که مانند مرحله نخست انتخابات، بخشی از اقدامات مربوط به قبل از انتخابات است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: با توجه به تعداد شعب اخذ رأی در هر حوزه انتخابیه، ناظرها تعیین شده اند و هماهنگی های لازم با دستگاه های ذی‌ربط انتظامی و امنیتی صورت گرفته است تا هم از تخلفات احتمالی پیشگیری شود و هم گزارش‌های لازم درباره تخلفات تنظیم و ارسال شود تا تصمیم مقتضی در این باره گرفته شود.

ره‌پیک بیان کرد: در استان‌هایی که نیاز به بازرس بوده است با توجه به شرایط و متناسب با حوزه‌های انتخابیه، گروه‌های بازرسی اعزام شده‌اند.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات صدور کارت‌های شناسایی مربوط به نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رأی را از دیگر اقدامات شورای نگهبان برای مرحله دوم انتخابات برشمرد.

ره پیک در پاسخ به این پرسش که آیا نظارت ها در مرحله دوم انتخابات با مرحله نخست تفاوت دارد؟ گفت: تفاوت عمده ای وجود ندارد و احکام نظارت همان احکام مرحله نخست است، فقط برخی تفاوت ها مربوط به انتخاب کنندگان است که شرایط آنان اعلام شده است.

09:26: بیش از 15 هزار شعبه اخذ رای در انتظار 17 میلیون ایرانی

مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز(جمعه) در 55 حوزه انتخابیه در 21 استان كشور آغاز شد.

این انتخابات در بیش از 15 هزار شعبه اخذ رای برگزار می شود. براساس قانون زمان رای گیری به مدت 10 ساعت ادامه دارد و در صورت نیاز بنا به درخواست استانداران و فرمانداران حوزه های انتخابیه و تایید وزیر كشور این زمان تمدید می شود.

در مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 136 نامزد برای تعیین تكلیف 68 كرسی باقی مانده مجلس با یكدیگر رقابت می كنند.
برای این مرحله از انتخابات مجلس 17 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند و كسانی می توانند در انتخابات شركت كنند كه درمرحله اول یا در هیچ حوزه ای رای نداده باشند یا در مرحله اول در همان حوزه ای كه انتخابات به مرحله دوم رفته است رای داده اند.

همچنین برای این مرحله از انتخابات حدود 19 میلیون تعرفه چاپ و به حوزه های انتخابیه ارسال شده است.

مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفندماه سال 1394 در سراسر كشور برگزار و 221 نفر از نمایندگان انتخاب شدند كه در این مرحله مشاركت 62 درصدی مردم به ثبت رسید.
09:09: رحمانی‌ فضلی: تاکنون مدرکی مبنی بر تخلف دستگاه‌های اجرایی یا سایر قوا به دست ما نرسیده است

وزیر کشور درباره شکایات رسیده به ستاد انتخابات کشور گفت: در طول انتخابات از سوی همه کاندیداها مواردی از تخلف به فرمانداری ها رسیده و البته این تخلفات نه از طرف دستگاه‌های دولتی، بلکه از سوی رقبای سیاسی بوده است که به تمام این موارد رسیدگی شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که به خاطر همین شکایات در بعضی شهرها شمارش مجدد آرا انجام شده است اظهار کرد: این شمارش تحت نظارت هیات‌های نظارت بوده و وقتی نتایج انتخابات همه حوزه ها مورد تایید شورای نگهبان است یعنی انتخابات در سلامت برگزار شده است. اما اگر مواردی هم وجود دارد که می تواند در چگونگی روند انتخابات تاثیرگذار باشد به ما در وزارت کشور و هم‌چنین به شورای نگهبان اعلام شود تا بررسی کنیم. هم‌چنین این موارد در مرحله بررسی اعتبارنامه ها مورد رسیدگی واقع شود.

وی تاکید کرد: تاکنون مدارکی مبنی بر این که دستگاه‌های اجرایی یا سایر قوا در انتخابات دخالت داشته اند به دست ما نرسیده است.

وزیر کشور درباره صادر نشدن اعتبارنامه منتخب سوم مردم اصفهان نیز خاطرنشان کرد: ما در این خصوص با شورای نگهبان اختلاف نظر حقوقی داریم و استدلال خود را هم به شورای نگهبان فرستاده‌ایم . این شورا ابطال آرای مینو خالقی را بر اساس نظارت استصوابی خود انجام داده است، اما ما معتقدیم نمی شود آرای یک حوزه تایید شود ولی در همان حوزه رای یک نفر تایید نشود ما این نظرات را با مجلس نیز درمیان گذاشتیم و رییس مجلس و رییس جمهور نیز در این خصوص نظراتی دارند.

رحمانی فضلی با بیان این‌که امیدواریم شورای نگهبان در این خصوص بازنگری داشته باشد، اظهار کرد: یکی از نگرانی های موجود امکان تسری دادن این نگاه جدید به انتخابات بعدی است.

وی همچنین درباره طرح گشت نامحسوس ارشاد اظهار کرد: چون این طرح با هماهنگی وزارت کشور نبوده است اجرای آن باید در شورای امنیت و شورای اجتماعی کشور مطرح شود اما اصل موضوع آنگونه که مطرح شد نبود. افرادی که در این طرح به کار گرفته می‌شوند همه نیروهای ناجا هستند و از آن ها خواسته شده که در حوزه شرارت، سرقت، باج گیری و برخی موارد عفاف و حجاب به خصوص کشف حجاب در خودروها گزارش دهند که این گزارش ها به معنای اقدام مستقیم نیست.این نیروها در صدد دخالت در زندگی مردم نیستند و و معتقدیم امنیت در کشور ما پایه مردمی دارد.

وی در پایان گفت: طبق گزارش خانم مولاوردی در هیات دولت اولین مطالبه زنان اشتغال و سومین مطالبه امنیت اجتماعی است. در حوزه عفاف و حجاب ما هنجارهایی داریم که باید برای حفظ آن ها تلاش کنیم.
08:55: آمادگی صددرصدی یگان‌های ویژه ناجا برای انتخابات

فرمانده یگان های ویژه نیروی انتظامی از آمادگی صد درصدی این یگان در قالب قرارگاه ظفر جهت امنیت مطلوب مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور خبر داد.

سردار حسن کرمی در خصوص نحوه برگزاری انتخابات امن دوره دوم مجلس شورای اسلامی توسط قرارگاه ظفر یگان های ویژه ناجا، اظهار داشت : اولویت قرارگاه عملیاتی ظفر تامین امنیت مرحله دوم انتخابات و ایجاد آرامش برای رأی دهندگان است .

وی افزود : تمهیدات لازم توسط این قرارگاه عملیاتی در فضایی کاملاً امن برای استان هایی که انتخابات مرحله دوم در آنها برگزار می شود، اندیشیده شده است.

کرمی با اشاره به اینکه مهم ترین دستاورد و ارمغان قرارگاه ظفر،حضور مقتدرانه در ماموریت ها است، عنوان کرد: امید است با همدلی، هماهنگی و تعامل سازنده بین همه دستگاه ها یک انتخابات خوب و دشمن شکن برگزار شود؛ یگان ویژه همچون گذشته تمام توان خود را برای تامین امنیت انتخابات و برگزاری این مهم به دور از حاشیه به کار خواهد گرفت.

سردار" کرمی" با بیان اینکه کنترل و نظم بخشی این ماموریت محصول کار جمعی همه کارکنان در نیروی انتظامی است، افزود: امنیت انتخابات، ضامن سلامت و مشارکت حداکثری مردم است؛ برگزاری انتخابات این مرحله در سایه امنیت کامل نشان از قدرت و صلابت نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد داشت.

فرمانده یگان های ویژه ناجا با اشاره به نقش محوری این یگان در ماموریت انتخابات، گفت: در این مرحله همانند مرحله اول انتخابات با آمادگی صد درصدی وارد عمل خواهیم شد، اگر چنانچه افرادی قصد برهم زدن نظم و امنیت انتخابات را داشته باشند، با برخورد شدید پلیس مواجه خواهند شد.

وی تصریح کرد :یگان ویژه در این ماموریت با بهره گیری از نیروهای آموزش دیده، مومن و متعهد در کنار تجهیزات نوین و پیشرفته و با برنامه ریزی دقیق و مدون خود آماده برقراری نظم و امنیت کامل این ماموریت مهم خواهد بود.

این مقام ارشد یگان ویژه ناجا با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات ، اذعان کرد: علیرغم تمامی تلاشهای دشمنان نظام مبنی بر عدم شرکت مردم در انتخابات ، به حول قوه الهی شاهد انتخابات پرشوری خواهیم بود و مردم با حضور خود در پای صندوقهای رأی ، دشمنان را بار دیگر مأیوس و ناامید خواهند کرد.

فرمانده یگان های ویژه ناجا تصریح کرد: پلیس هیچ دخالتی در روند اجرایی و برگزاری انتخابات نداشته و نخواهد داشت لیکن با توجه به اینکه تنها مرجع تأمین کننده نظم و امنیت انتخاباتی است لذا با قدرت وارد عمل شده و در مقابل مخلاّن نظم و امنیت بطور جد، خواهد ایستاد.

براساس گزارش سایت پلیس، سردار کرمی در پایان از مردم عزیز ایران اسلامی خواست تا همچون گذشته با مشارکت عمومی و همکاری خود در برگزاری هرچه بهتر انتخابات ، یار و یاور پلیس باشند.
08:53: حدود 60 هزار رای‌اولی واجدشرایط رای‌دادن هستند

رئیس ستاد انتخابات کشوراعلام کرد :حدود 60 هزار رای‌اولی امروز در دومین مرحله از انتخابات مجلس شورای اسلامی در 21 استان واجدشرایط رای دادن هستند.

محمدحسین مقیمی افزود: سن قانونی شرکت در انتخابات 18 سال است و متولدان قبل از 10 اردیبهشت 1377 می توانند در نامزدهای مدنظرشان رای دهند.

وی با اشاره به تفاوت های مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس در مقایسه با مرحله نخست گفت: در مرحله نخست به ازای هر کرسی مجلس به طور میانگین بیش از 20 نامزد رقابت می‌کردند در حالی که در این مرحله به ازای هر کرسی از 68 کرسی باقیمانده فقط دو نامزد رقابت می‌کنند.

وی افزود: در مرحله نخست انتخابات هر نامزد برای راهیابی به مجلس حداقل باید یک چهارم آراء را کسب می‌کرد درحالی که در این مرحله هر نامزد با کسب اکثریت نسبی آراء به مجلس راه می یابد.

مقیمی که با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو می کرد ادامه داد: در این مرحله از انتخابات حایزان شرایط رای دادن در هر حوزه انتخابیه فقط به این شرط می توانند رای دهند که مرحله نخست نیز در همان حوزه رای داده باشند و رای دادن آنان در دیگر حوزه های انتخابیه ممنوع و تخلف است.

رئیس ستاد انتخابات افزود: فقط رای اولی ها و افرادی که مرحله نخست انتخابات رای نداده اند در مرحله دوم مجازند که در یکی از 55 حوزه باقیمانده رای دهند.

در انتخابات امروز و با آرای مردم ، تکلیف 68 کرسی باقیمانده مجلس از میان 136 نامزد مشخص می شود.
08:39: وزیر کشور: زمان رای گیری برای مرحله دوم انتخابات تا ساعت 19 خواهد بود

وزیر کشور از مردم خواست تا در ساعات اولیه امروز پای صندوق های رای حاضر شوند.

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به این که انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 امروز آغاز و تا ساعت 19 ادامه خواهد داشت گفت: اگر لازم باشد انتخابات تمدید شود این امر از سوی وزارت کشور و با هماهنگی شورای نگهبان به استانداری ها اعلام می‌شود.

وی در ادامه افزود: اگر نیازی به تمدید زمان انتخابات نباشد نتایج تا فردا ساعت 8 صبح اعلام می شود.
08:24: اطلاعیه برای کسانی که در مرحله اول رای ندادند

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره 103 این ستاد اعلام کرد: رای دهندگان در مرحله دوم منحصرا در حوزه انتخابیه ای که درمرحله اول رای داده اند می توا نند رای بدهند و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخاباتی رای نداده باشند نیز می توانند در مرحله دوم انتخابات شرکت کنند.

متن اطلاعیه شماره 103 ستاد انتخابات کشور به این شرح است: به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می رساند بر اساس تبصره 4 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رای دهندگان در مرحله دوم منحصرا در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول رای داده اند می‌توانند رای بدهند و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخاباتی رای نداده باشند نیز می توانند در انتخابات شرکت کرده و رای خود را به نامزد مورد نظر بدهند.
08:00: فرآیند برگزاری دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضور وزیر کشور آغاز شد.

این انتخابات در 55 حوزه از 21 استان باقی مانده برگزار می‌شود.

در این انتخابات 17 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. هر فرد می‌تواند در استانی که دور قبل رای داده است رای خود را به صندوق بیاندازد.

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره 103 این ستاد اعلام کرد: رای دهندگان در مرحله دوم منحصرا در حوزه انتخابیه ای که درمرحله اول رای داده اند می توا نند رای بدهند و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخاباتی رای نداده باشند نیز می توانند در مرحله دوم انتخابات شرکت کنند.

بیش از 154 هزار صندوق برای رای‌گیری در این انتخابات پیش ‌بینی شده است.

136 نفر برای 68 کرسی باقی مانده در مجلس دهم امروز با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
07:42: محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور پس از بازدید از ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی امروز جمعه ۱۰ اردیبهشت ماه در ۵۵ حوزه انتخابیه و در ۲۱ استان برگزار می‌شود، اظهار داشت: تمام ملزومات لازم از جمله تعرفه‌ها و صندوق‌های اخذ رأی مورد نیاز به تمام استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه ارسال شده است.

مقیمی تأکید کرد: نیروی انتظامی برای استقرار امنیت در زمان برگزاری انتخابات آمادگی کامل دارد و همچنین تمام دستگاه‌های اجرایی که قرار است در روند برگزاری انتخابات کمک‌های لازم را داشته در بالاترین سطح آمادگی قرار دارند.

وی گفت: بیش از ۱۷ میلیون واجد شرایط رأی دادن هستند و حدود ۱۹ میلیون تعرفه با هماهنگی شورای نگهبان چاپ و ارسال شده است.

معاون سیاسی وزیر کشور افزود: در مرحله نخست انتخابات هر نامزد برای راهیابی به مجلس حداقل باید یک چهارم آراء را کسب می‌کرد درحالی که در این مرحله هر نامزد با کسب اکثریت نسبی آراء به مجلس راه می یابد.

مقیمی گفت: در این مرحله از انتخابات حایزان شرایط رای دادن در هر حوزه انتخابیه فقط به این شرط می توانند رای دهند که مرحله نخست نیز در همان حوزه رای داده باشند و رای دادن آنان در دیگر حوزه های انتخابیه ممنوع و تخلف است.

رئیس ستاد انتخابات افزود: فقط رای اولی ها و افرادی که مرحله نخست انتخابات رای نداده اند در مرحله دوم مجازند که در یکی از 55 حوزه باقیمانده رای دهند.

مقیمی از مردم دعوت کرد پای صندوق‌های رأی حضور یابند و اظهار داشت : رأی‌گیری از ۸ صبح  آغاز و تا ساعت 19 بعدازظهر ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سوال که آیا مدت زمان رأی‌گیری تمدید می‌شود یا خیر، گفت: در حوزه‌های انتخابیه که لازم باشد زمان رأی‌گیری تمدید شود با نظر وزیر کشور انجام خواهد شد.

 

ایسنا

دسته بندی تلگرام ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top