تاریخ انتشار: 11ارديبهشت1395|12:59

| کد خبر: 141555
ره پیك:

قانون اساسی حکمی درباره ترتیبات تنظیم و صدور اعتبارنامه ندارد

وکیل ملت: سخنگوی هیئت مركزی نظارت بر انتخابات گفت: در قانون اساسی درباره ترتیبات تنظیم و صدور اعتبار نامه نمایندگان هیچ حكمی وجود ندارد و تعبیر صورت گرفته در این مورد درست نیست.

به گزارش وکیل ملت ، سیامك ره پیك در مورد اظهارنظر برخی مقامات مبنی براینكه (قانون اساسی می گوید نماینده كه انتخاب می شود با رای حوزه انتخابیه خودش انتخاب می شود و به محض اینكه رای آورد و در مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه اش تصویب شد ، این وسط چیزی نداریم)، افزود:در قانون اساسی حكمی در این باره وجود ندارد.

وی با بیان اینكه اعتبارنامه نمایندگان روند خاصی دارد تصریح كرد: بعد از آنكه انتخابات چه ازنظر صلاحیت ها و چه از جهت حوزه های انتخابیه توسط شورای نگهبان تایید شد، نتیجه آن به دستگاه اجرایی اعلام می شود و بعد از آن هیات نظارت وهیات اجرایی باید اعتبارنامه نمایندگان را امضا و تایید كنند.

ره پیك اظهار داشت:اگر تمام این مراحل طی شد آن وقت اعتبار نامه نمایندگان به مجلس داده می شود و در مجلس نیز طبق قانون به اعتبار نامه ها رسیدگی می شود.

سخنگوی هیات مركزی نظارت برانتخابات گفت: بر اساس قانون هیات بررسی نمایندگان درمجلس مربوط به آن بخشی خواهد بود كه شورای نگهبان نسبت به آن بخش اظهار نظر نكرده باشد .

وی ادامه داد:همه قوانین عادی تحت حاكمیت اصول قانون اساسی و براساس آن قابل تفسیر و بررسی است و قانون اساسی حق نظارت بر انتخابات را بصورت مطلق و عام به شورای نگهبان داده است .

ره پیك گفت:طبق اصل 99 قانون اساسی و تفسیر این اصل توسط شورای نگهبان وهمچنین طبق قوانین عادی از جمله ماده 3 قانون مجلس شورای اسلامی ، نظارت شورای نگهبان عام و استصوابی وهمه مراحل و تمام امور مربوط به انتخابات است .

وی ادامه داد: شورای نگهبان به استناد مستندات قانون ازجمله مستندات ذكر شده نسبت به پرونده های مختلف اظهار نظر می كند واین رویه بر تمام ادوار شورای نگهبان وجود داشته است و امر جدیدی نیست.

سخنگوی هیات مركزی نظارت برانتخابات تاكید كرد: شورا بر اساس وظایف قانونی اش كه نظارت بر انتخابات است در مورد پرونده های انتخاباتی اظهار نظر می كند لذا باید در بیان اصول و مفاد حقوقی قانون اساسی دقت کامل شود .

دسته بندی حقوقی ,
منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top